TMTS 2018: Üretime yakın fuar konsepti

TMTS, ‘Ziyaretçilerin üreticilerle sadece fuarda ilişki kurmalarını sağlamanın ötesine geçerek, ilgili üreticilerin tesislerine kolayca ulaşmalarının yolunu açmak-Üretim tedarik zinciri ile entegre fuar düzenlemek’ misyonuyla hareket ediyor.

A+ A-

Yalçın GÜR

Tayvan Takım Tezgahları ve Aksesuarları İmalatçıları Birliği (TMBA) ve Taichung Şehri Hükümeti tarafından düzenlenen Tayvan’daki yılın en büyük takım tezgahları fuarı olan TMTS 2018, metal işleme teknolojileri sektörünü 7-11 Kasım 2018 tarihleri arasında buluşturdu. Etkinlik, 2010’dan beri gerçekleştiriliyor ve 2018 yılında 5. kez düzenlenerek, sürekli büyüyen ve kabul gören bir fuar olduğunu ortaya koydu.
Çift yıllarda düzenlenen TMTS, Tayvan’da organize edilen yılın en büyük takım tezgahları fuarı olarak kayıtlara geçti. TMBA’nın üyeleri TMTS’ye tam destek veriyorlar. Fuarın küresel düzeyde ilgi çektiği görülüyor. Fanuc, DMG Mori, Mazak ve Hexagon Metrology başta olmak üzere önemli küresel oyuncuların fuarda etkili bir şekilde yerlerini almaları dikkat çekti. Asıl önemli olan, 85 binden fazla satın almacının fuara gösterdiği ilgi demek çok doğru olur. Katılımcılar da durumdan memnuniyetlerini dile getirdiler. Etkinliğin açılışındaki tavır ve yorumları nedeniyle Tayvan siyasi ve yönetim otoritelerinin de fuara ve bölgeye özel bir önem atfettiklerini söylemek çok yerinde olur. Bilim ve Teknoloji Bakanı Liang-Gee Chen, Taichung Şehri Hükümeti-Belediyesi Başkanı Chia-Lung Lin ve Tayvan Başbakanı (Premier of Executive Yuan) Ching-Te Lui fuarın açılışında yerlerini aldılar. Söz konusu kişiler, konuşmalarında fuara ve etkinliği düzenleyen TMBA’ya ve Taichung şehri yetkililerine saygı ve desteklerini içten şekilde ifade ettiler.

Takım tezgahlarının üretim üssü
Fuarın ana özelliğinin ve düzenlenmesinin ardındaki ana motivasyonun; takım tezgahı üretimi yapılan ve Tayvan’da takım tezgahlarının üretim üssü olarak bilinen bölgede ve fabrikalara çok yakın bir yerde bulunması gerçeği olduğu sıkça dile getiriliyor. Bölge aslında, hassas işleme yapan makina üretim merkezi olarak tasarlanmış, düzenlenmiş ve desteklenmiş; bunların sonucu olarak da çok büyük bir ilerleme kaydedilmiş. Bu alanda rüştünü ispatlayan bölge, Tayvan’ın bölgesel (Güneydoğu Asya ve Çin) ve küresel anlamda takım tezgahları üretimi açısından kabul görmesinde ve etkili bir şekilde yerini almasında çok önemli bir rol oynamış. Bölge bununla kalmamış; hassas makina üretimi çalışmaları nedeniyle otomasyon ve yazılım konusunda da çok büyük bir gelişme kaydetmiş. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda firmalar (ve gruplar), sadece makina üretimi yapan değil; bir çözüm ortağı olarak piyasanın ve müşterilerinin isteği doğrultusunda onların üretim süreçleri için komple üretim teknolojisi çözümlerini hazırlayan ve hemen yanlarında sunan bir konumda olmak için üretim, satış ve teknik destek ağlarını genişletmişler.

Hükümetin desteğiyle akıllı makina üretimine geçilmiş
Bölgedeki teknolojik gelişmenin; daha doğru deyişle büyük sıçramanın ardında Tayvan devletinin inovasyon, Ar-Ge ve hassas makina üretim ile ilgili organizasyonunun ve teşviklerinin önemli bir faktör olduğu bir gerçek olarak dikkat çekiyor ve gururla söyleniyor. Sanayi bölgeleri, sektörel kümeler, teknoparklar, enstitüler ve üniversiteler, iyi tasarlanmış bir plan doğrultusunda birlikte çalışacak ve üretimi destekleyecek şekilde organize edilmiş, sonrasında ortaya çıkan gereksinimler doğrultusunda geliştirilerek varılan olumlu sonucun ortaya çıkması sağlanmış. Takım tezgahı imalatçılarının ve teknik servis işlerinin entegre edilmesi ile çok daha iyi, çok amaçlı ve çok kapsamlı çözümlerin sunulur hale gelmesi olanaklı olmuş. Tayvan takım tezgahı üreticileri ve ilgili otoriteler, akıllı makina ve tesis üretiminin önemini çok önceden fark ederek, akıllı makina üretimini gündemlerine almışlar ve gereken çalışmaları yapmışlar. Devlet destekleriyle birlikte, akıllı makina ve üretim teknolojileri alanında çok önemli ve etkili bir gelişme kaydedilmiş. Bu da, Tayvan makina üreticilerinin rekabetçiliğine çok ciddi katkı yapmış. Bu kapsamda, yenilikçi, kişiselleştirilmiş-özelleştirilmiş ve akıllı marka ürünler ile servis modelleri üretilmiş. Konuşmalara ve çalışmalara dikkatlice bakıldığında, akıllı makina ile akıllı komponent (makina parçaları) konusunun birlikte ele alındığı ve bu doğrultuda küresel planlar yapıldığı hemen görülüyor.Örnek olacak bir işbirliği anlayışına sahipler
Coğrafi olarak dar bir alanda önemli bir nüfus barındıran Tayvan’ın otoritelerinin ve üreticilerinin birçok alanda dikkat çeken ve örnek olacak bir işbirliği anlayışı ile çalıştıkları gerçeği hemen fark ediliyor. Örneğin; eğitim ve yeni istihdam olanakları konusunu birlikte ele almışlar ve çok kapsamlı çalışmalar yapmışlar ve bu çabalarını sürdürüyorlar. Akıllı makina üretim çalışmalarını bu nedenle merkeze koymuşlar ve bir model geliştirmişler. Bu anlayış doğrultusunda geliştirilen imalat tedarik zinciri ile entegre iş modeli katılımcılar tarafından kabul görmüş.
Sözünü ettiğimiz bölge ve fuarın düzenlendiği şehir olan Taichung, Tayvan’ın batısında ve ortası sayılabilecek bir yerde bulunuyor. Kent, ülkenin başkenti ve önemli şehri Taipe ile çok iyi şekilde bağlantılı hale getirilmiş (hızlı tren, otoyollar vs.). Önce hassas makina üretiminin ve sonrasında da akıllı makina üretiminin geliştiği bu şehir için ilgili otoriteler net bir hedef belirlemişler ve bunu gerçekleştirmişler: Orta Tayvan’ı akıllı makina üretiminin başkenti haline getirmek. Otoriteler; her geçen gün artan küresel rekabette önde olmayı hedefleyen sürekli geliştirmeye dayalı bir çalışma anlayışını ve ortamını hem zihinsel olarak, hem de pratikte yaşar hale getirmişler. En güçlü yanlarının bu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Tayvan’ın akıllı makina üretimine odaklanarak, konvansiyonel makina ve parça üretimini bıraktığını düşünmemek gerekiyor. Tayvan’ın çevresindeki ülkelerin gereksinimlerine göre hem konvansiyonel, hem de otomatik ve akıllı makinalar konusunda çalışmalarının birlikte devam ettiğini not etmeliyiz. Bu yaklaşım, Tayvan takım tezgahları ve makina üreticilerinin farklı pazarlarda etkili bir durumda olmalarını sağlıyor.

720 katılımcı ürünlerini sergiledi
Tekrar TMTS Fuarı’na dönersem; yukarıda sözünü ettiğim konuların ışığında etkinliğin dikkat çeken bir konumda olduğunu ve bu nedenle fuarın ilgi çekerek sürekli gelişme kaydettiğini belirtmek çok yerinde olacaktır. Zaten TMTS’nin misyonu da bu: Fuara gelenlerin üreticilerle sadece fuarda ilişki kurmanın ötesine geçerek, ilgili üreticilerin tesislerine kolayca ulaşmalarının yolunu açmak-Üretim tedarik zinciri ile entegre fuar düzenlemek. Etkinliğin bu misyonu katılımcıları ve özellikle müşterileri etkilemiş görünüyor. Fuarla ilgili sayısal veriler bu durumu teyit ediyor. Son fuarda yerinde siparişin 280 milyon ABD Doları’nı geçeceği ve işlem sayısının geçmişte olduğunda çok daha fazla olacağı vurgulandı. Söz konusu değerlerin TMTS’nin düzenlendiği yıldan bu yana artarak sürdüğü belirtildi. Fuarın son raporu bu sayımıza yetişmediği için kesin rakamları daha sonra paylaşacağım. Yetkililer, fuarda 720 katılımcının, 4 bin 300 stantta ve 91 bin metrekarelik alanda ürünlerini sergilediklerini ve bu sergi alanının iki yıl önce düzenlenen TMTS’ye göre yüzde 8’lik artışa karşılık geldiğini açıkladılar.

Yen: “Çok önemli başarılar elde ettik”TMBA Başkanı Jui-Hsiung Yen, hem açılışta, hem de basın konferansında şu konulara vurgu yaptı: “Tayvan takım tezgahları sektörü, makina sektöründeki en büyük üretim değerini yaratıyor. Komple değer zincir sistemi sayesinde, ihracatın yüzde 79’unu gerçekleştiren takım tezgahları sektörü, globalde yüzde 6 pazar payı elde ederken, Tayvan’ı dünyada 7. büyük takım tezgahı üreticisi ve 5. büyük takım tezgahları ihracatçısı yapmış bulunuyor. Çin, ABD, Japonya ve Hindistan, takım tezgahları üreticilerimizin ihracat yaptığı ülkeler arasında yer alıyor. Örneğin; vidalı mil üretiminde Tayvan dünyada 3. büyük ihracatçı konumunda. Son yıllarda Tayvan takım tezgahları sektörü, yeni makina modelleri geliştirerek ve dış pazarlara açılarak çok önemli bir başarı sağladı. Bu başarıda, yüksek kalitede ve mâkul fiyatta ürün ve hizmet sağlamak çok önemli bir faktör oldu. Tayvan takım tezgahı sektörü bu konuda haklı bir ün yaptı. Otomobil, motosiklet, havacılık, demiryolu ulaşımı, 3C cihazlar (müşteriler için bilgisayar ve iletişim aygıtları), kalıplar ve her çeşitten makina komponentleri için ürünler imal eden Tayvan takım tezgahları sektörü, küresel pazarda dikkate değer etki yapar hale geldi. Bu yıl Çin, ABD, Türkiye ve Avrupa Birliği’ndeki imalat endüstrilerinin taleplerinin artmasından dolayı, Tayvan’ın ilk 3 çeyrekteki ihracatı artarak 2,3 milyar ABD Doları olarak gerçekleşti. Bu veriyi geçen yılın aynı dönemiyle kıyasladığımızda, yüzde 13,3’lük etkileyici ve çarpıcı bir artış görülüyor. TMTS Fuarı, bu yıl katılımcı artışı ve zenginliği dışında artan satın alma konferanslarıyla, uluslararası özel satınalmacı davetleriyle, katılımcı ve ziyaretçiyi buluşturan birebir görüşme programıyla etkinlik alanını genişletti. Bu etkinlikler, doğru kişileri karşılaştırmak dışında satın almacıların gereksinimlerini karşılayarak, onları memnun etme konusunda başarılı oldu. Gelecek bize; TMTS’nin çok daha verimli ve tüm taraflara yarar sağlayan bir platform, hatta daha iddialı söylersem, en iyi platform olacağı konusunda daha çok umut ve güven veriyor.“

Türkiye ile ilişkilerden memnunlar
Basın konferansında TMBA Başkanı Jui-Hsiung Yen’e, Türkiye ile ilgili düşüncelerini ve Türkiye’deki tezgah alıcılarını desteklemek için dünyanın diğer bölgelerindeki bazı büyük firmaların uzun vadeli leasing vb. kontratlar üzerinde çalışmaya başladıklarını belirterek, onların da böyle çalışmalarının olup olmadığını sordum. Yen, şunları söyledi: “Türkiye ile çok güzel bir ilişkimiz var. Dernekler olarak işbirliği içindeyiz. Kurdaki yüksek değişim bir problem oldu, ancak biz stabil hale geleceğine inanıyoruz. Yatırım stratejilerinde değişikliklere gitme konusu gündemimizde yer alıyor. Sadece Türkiye’de değil, dışarıda komponet ve aksesur üretimi konuları üzerinde çalışılabilir diye düşünüyoruz.”
Bu arada fuardaki bütün firmaları ziyaret ve inceleme çalışmaları dışında basına özel programlar yapan; FFG, Tongtai Grup, Almanya Pavilyonu, Victor Taichung, Far East (FEMCO), Yeong Chin (YCM), Delta ve LNC stantlarındaki programlara katılarak, yeniliklerini gördüm ve not ettim. Bundan sonraki sayılarımızda bu bilgileri paylaşmaya devam edeceğim.