TMTS Fuarı için son hazırlıklar yapılıyor

Tayvan Takım Tezgahları ve Aksesuarları İmalatçıları Birliği (TMBA) ve Taichung Şehri Hükümeti tarafından düzenlenen TMTS 2018, metal işleme teknolojileri sektörünü 7-11 Kasım’da buluşturmaya hazırlanıyor.

A+ A-

Yalçın GÜR

TMTS 2018’in tanıtımının yapıldığı organizasyon kapsamında Tayvan’da katıldığım fabrika gezilerinde, firmalar fuarda sunacakları yeniliklerden söz ettiler. Bu yazımda, YINSH (Yeong Chin Machinery Industries Co., Ltd.) ve YMC (Yeong Chin Machinery Industries Co., Ltd.) ile ilgili izlenimlerimi aktarmaya devam ediyorum.

YINSH, alanında uzman bir firma
YINSH, ulusal savunma, diagnostik (sistem kontrolü-hata bulma), havacılık-uzay sektörleri için kontrasomun (kilit-emniyet somunu) ve takım tezgahları için yatak gibi hassas parça ve komponent üretimi konusunda uzmanlaşmış bir firma olarak biliniyor. Şirket, yüksek kalitede ürün sunmak için; sıkı, zorlayıcı ve uyulması gereken bir iç yönetim sistemiyle birlikte bir mesleki-iş güvenlik sistemini yaşama geçirmiş. Bu durum tesislerin her noktasında hissediliyor. YINSH, uluslararası ISO9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 standartlarına sahip olarak, sürdürülebilir operasyon ve doğru-içten müşteri servisini temel değerler ve misyon olarak benimsemiş.
Firmanın kendisi tarafından geliştirilen ana ürün hatları kabaca dört bölüme ayrılmış: YS serisi hassas kontrasomunlar, SBL serisi üstün kalitede dengeli kontrasomunlar, SGL serisi üstün kalitede taşlanmış kontra somunlar ve boyutları M5-M450 mm arasında olan kilitleme karakteristikleri ve fonksiyonları değişen YSPL serisi. Şirket yetkilileri, özellikle son yıllarda yenilikçi ürünlere gösterdikleri ilginin ve çabanın sonucu olarak, müşteri tabanlarını fazlaca genişlettiklerini ve ürünlerinin dünyanın önemli markaları olarak bilinen Japonya’nın Mazak Corp. ve Almanya’nın DMG gibi firmaları tarafından kabul ve takdir gördüğünü belirtiyorlar.

YCM, uluslararası bir üne sahip
YCM’de çevreyi korumaya ve enerji tasarrufuna verilen önem, fabrika girişinden itibaren güneş enerjisi panellerinin varlığı ve yeşil binası ile dikkat çekici bir şekilde göze çarpıyor. 1954’te kurulan ve CNC metal işleme teknolojileri-takım tezgahları ve işlem merkezleri üretiminin Tayvan’daki uluslarararası üne sahip firması YCM’nin en önemli özellikleri arasında, bütün parçalarını kendisi üretebilen entegre bir tesis olması geliyor.
Kendi dökümhanesi olan şirket, CNC ile ilgili tüm parçaları kendi üretebilecek tesis kapasitesine ve birikimine sahip. Firma bu özelliği sayesinde, her türlü parça üretiminde ve işlemede yüksek kalite sağladığını iddia ediyor. Kuruluşun teknoloji ve kalite kontrol merkezleri, makina sergi alanıyla birlikte çok geniş bir yer kaplıyor. Firma, her parçasını kendi imal ediyor ve işliyor.
“Sadece makina değil çözüm satıyoruz” diyen YCM yetkilileri, Türkiye’de çok sayıda makina sattıklarını ifade ettiler. Yüksek kalite, mükemmel teknoloji ve kusursuz servis gibi değerlerle çalıştıklarını vurgulayan yetkililer, firmanın çok sayıda Ar-Ge patentine sahip olduğunu anlattılar. Yetkililer ayrıca, yatay ve dikey işlem merkezleriyle CNC tornalama merkezlerini yüksek miktarda, çeşitlilikte ve özel boyutlarda üretmeyi sağlayacak üretim hatlarına sahip olduklarını bildirdiler. Yetkililer, YCM’nin hızla yaygınlaşan Endüstri 4.0-dijital dönüşüm-akıllı fabrika konseptlerine paralel olarak, yeni teknolojiler ve yenilikçi fikirler içeren yeni yazılım ve donanım yaratmaya kendisini adadığını ve sonuçlarını farklı sektörlerdeki müşterilerine sunduğunu da sözlerine eklediler.