TIMTOS Fuarı için geri sayım sürüyor

Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Konseyi ve Tayvan Makina Endüstrileri Birliği tarafından organize edilen ve en son teknolojilerin sergilendiği takım tezgahları fuarı TIMTOS, 4-9 Mart tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açacak.

A+ A-

Yalçın GÜR

İki yılda bir düzenlenen Asya’nın ikinci, dünyanın ise üçüncü en büyük takım tezgahları fuarı TIMTOS, 4-9 Mart 2019 tarihleri arasında Tayvan’da Taipe’de açılacak. TAITRA İstanbul Şubesi Yöneticisi Ceyda Kuo ve Kıdemli İş Geliştirme Müdürü Ayşin Poyraz, fuarla ilgili son bilgileri paylaştılar.

Alanında dünyanın en büyük 3. fuarı
TIMTOS, TAITRA (Taiwan External Trade Development Council-Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Konseyi) ve TAMI (Taiwan Association of Machinery Industry-Tayvan Makina Endüstrileri Birliği) tarafından organize ediliyor. Önceki yıllarda üç ayrı yerdeki alanlarda düzenlenen fuar, asıl fuar merkezi olan Nangang’taki mevcut alana ikinci holün eklenmesiyle daha geniş bir alanı kaplayacak. İlgili herkesin heyecanla beklediği Taipei Nangang Fuar Merkezi’ndeki Hol 2 resmi olarak mart ayında açılacak ve TIMTOS’a Taipei Dünya Ticaret Merkezi’nin (Taipei World Trade Center) Hol 1 ve 3’ü yanında Taipei Nangang Fuar Merkezi‘nin Hol 1’i ile birlikte etkinliğe ev sahipliği yapacak. Yurtiçinden ve yurtdışından bin 230 katılımcı 7 bin stant kullanarak fuarda ürün ve hizmetlerini sergileyecekler. Bu, fuarın tarihinde yeni yüksek bir rekor ve etkinliği dünyanın 3. büyük takım tezgahı fuarı yapıyor.
Bu büyüme, TIMTOS’u alanında Asya’nın ikinci, dünyanın üçüncü fuarı konumunu pekiştiriyor. TIMTOS, sürekli büyüyen dünya takım tezgahları, makina ve üretim teknolojileri sektörünün Asya’daki büyük uluslararası buluşması olarak, iş ve teknoloji dünyasında özel bir yere sahip. İki yılda bir gerçekleştirilen etkinliğin; 2015, 2017 ve 2019 (tahmini) katılımcı, stant ve ziyaretçi sayıları, fuarın sürekli büyüdüğünü ve gücünü ortaya koyuyor. Fuar alanı 100 bin metrekarenin üzerinde katılıma ev sahipliği yapıyor.

Yeni ülke katılımları: ABD, Danimarka ve Çin
Tayvan’ın makina sanayiinin güçlü yönleri açısından bakıldığında TIMTOS, yeni işbirlikleri için uluslararası bir platform sunuyor. Fuar, ülkenin makina sektörü gibi sürekli endüstriyel güncelleme yaparak (örneğin; Endüstri 4.0 ve akıllı makinalar konusunda olduğu gibi), yol gösterici dünya trendi ile kendini entegre etme özelliğini canlı tutuyor. Uluslararası katılımcılarla güçlenmiş bu küresel etkinlik, 2019 yılındaki gösterisinde aralarında; Almanya, İtalya, İsviçre, Singapur, ABD, Güney Kore, Hindistan, Japonya, Çin ve Türkiye’nin yer aldığı 20’den fazla ülkeden gelen katılımcılara ev sahipliği yapacak. ABD, Danimarka ve Çin’in ülke katılımları TIMTOS 2019’a ayrı bir enerji ve güç kazandıracaktır. Fuarda ‘yapay zekâ’ ile ilgili çalışmaların ve ‘genç yenilikçi şirketlerin (startup’lar)’ özel bir yeri olacak. Bilimsel ve teknolojik işbirliğinin genişletilmesi için düzenlenen ‘TIMTOS Zirvesi’ TIMTOS 2019 Fuarı’nda çok etkili bir yer tutacak. TIMTOS 2019, 26 ülkeden yaklaşık bin 230 katılımcıya ev sahipliği yapacak ve 90 ülkeden yaklaşık 53 bin ziyaretçinin ilgisini çekmek için 7 bin stant kullanılacak. İlk 10 denizaşırı ülke ziyaretçileri şu ülkelerden geliyor: Çin, Japonya, Malezya, Hindistan, Kore, Tayland, Türkiye, ABD, Rusya ve Singapur. Bu yıl 27’incisi düzenlenecek olan TIMTOS Fuarı’nda, en son endüstri trendleri ile global alıcılar için en iyi tedarik platformları sunulacak. Birebir karşılıklı satınalma toplantıları, endüstri seminerleri ve yeni ürün lansmanları ile etkinlik, hem katılımcılara, hem de ziyaretçilere en fazla katkıyı sağlayacak.TIMTOS 2019 ile ilgili dört önemli nokta
TIMTOS 2019 ile ilgili olarak şu dört ana nokta öne çıkıyor: İlk nokta, 26 ülkeden katılımcı gelecek olması. Dünyaca sahiplenilmiş Mazak, DMG Mori, Fanuc, Heidenhain, Siemens, Haas ve Universal Robots gibi önemli markalar fuarda en yeni ürünlerini sergileyecekler. Ülkelerden sadece firma katılımları olmayacak; ABD, Danimarka ve Çin ülke katılımı şeklinde, yıllardır katılan İsviçre ve Almanya pavilyonları ile birlikte yer alacaklar. İkinci olarak, TIMTOS 2019 ‘Endüstri 4.0 ve akıllı imalat’ konularına odaklanacak. Ziyaretçiler, tüm endüstriyel tesis operasyonları için endüstriyel robotları, sensörleri, nesnelerin internetini (IoT) ve büyük veri analizini entegre eden ve imalatçılara müşterilerinin yüksek çeşitlilikte düşük hacimli üretimleri ile ilgili gereksinimlerini karşılama olanağı sağlayan daha çok sayıda dijital çözümler görme fırsatı bulacaklar. ‘Yapay Zekâ’ ve ‘Startuplar’ sergi alanı sunumları üçüncü önemli nokta. Bu alan, firmalara insan-makina işbirliğini ve birlikte çalışmasını sağlama konusunda yardımcı olacak ve otomatik üretim hatlarını daha verimli ve zorlukları aşacak hale getirecek en yeni makina öğrenmesi ve yapay zekâ teknolojilerini gösterecek. İkinci ‘TIMTOS Zirvesi’ ise dördüncü önemli nokta. Bu zirveye; Amazon (AWS), SAP, Optomec, DMG Mori, ABB, Heidenhain, Dassault ve Siemens gibi firmalardan uzmanlar ve en tepe yöneticiler gelerek, Makina zekâsı ve AIoT, katmanlı üretim ile otomotiv ve havacılık tedarik zinciri gibi başlıklarda pazar eğilimleri ve konuların içyüzleri ile ilgili bilgileri paylaşacaklar. Bu etkinlik, endüstrinin oyuncularına geleceğin gelişmelerini iyi bilme açısından hârika bir ortam sunacak.

Güçlü ve entegre bir tedarik zinciri
Kuo ve Poyraz, şu noktaya özellikle dikkat çektiler: “TIMTOS’un bu dört noktada birleşen önemli özelliği; komple tedarik zincirini ve akıllı imalat çözümlerini sunuyor olması. TIMTOS ziyaretçileri, takım tezgahları tedarik zincirinin her kesiminden akıllı makinaları ve imalat çözümleri dâhil tüm ürünleri ve sistemlerini bulabilecekler. Tayvan’ın özgün ve çok özel takım tezgahı kümesi sayesinde, 16 bin 500 makina üreticisi ve komponent tedarikçileri entegre bir tedarik zinciri oluşturmuş durumdalar. Bu zincir, yüksek kalitede ve hassas makina üretimiyle ve sistem çözümleriyle; havacılık, otomobil, medikal, ileri teknoloji ürünleri ve tüketici elektroniği sektörlerinin taleplerini karşılıyor. Tayvan takım tezgahları üreticileri, geliştirdikleri akıllı makina ve üretim sistemleriyle küresel trendlerin gerektirdiği üretim hatlarını sunuyorlar.”

“Türkiye global piyasanın parlayan yıldızı”
Türkiye’nin, Tayvan’ın ikinci en büyük makina ithalatı ticari ortağı ve Tayvan takım tezgahları için üçüncü en büyük ihracat noktası olarak, Tayvan makina sektörü tarafından önemli bir konumda olduğunu kaydeden Kuo ve Poyraz, “Bu nedenle, Türkiye’nin TIMTOS Fuarı’nda özel yer alması için sürekli uğraş veriyoruz. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin TIMTOS’ta ülke katılımıyla yer almasını arzu ediyoruz” dediler.
TAITRA CEO’su James C. F. Huang ise, tüm toplantılarda Türkiye’nin Tayvan ürünleri için önemli bir ihracat piyasası olduğunu Almanya, Hollanda, İngiltere, İtalya ve Fransa’dan sonra Tayvan’ın en büyük altıncı ihracat piyasası durumunda olduğunu belirtiyor ve şu saptamayı yapıyor: “Türkiye’nin akıllı üretim devrimi için birlikte bir yol haritası geliştirmek adına TIMTOS vesilesiyle işbirliği yapmaya istekliyiz. Türkiye’yi Orta Doğu’da en önemli ticaret ortağı olarak görüyoruz. Avrupa’daki ortağımız olarak ileride iş yapabiliriz diye değerlendiriyoruz. Türkiye’nin ulusal endüstri projesi çalışmalarında ve katma değerli ürünler üretmesi konusunda işbirliği yapabiliriz. Sanayi üretiminde artış konularında deneyim ve birikimiyle Tayvan yol gösterici olabilir.”
TIMTOS ve MAKTEK fuarları için sürekli işbirliği yaptıklarını anlatan Ceyda Kuo ve Ayşin Poyraz, “TİAD ve TÜYAP ile çok yakın bir şekilde çalışıyoruz. Diğer derneklerle sürekli temas halindeyiz. Bu işbirliğini daha da ileri götürmek istiyoruz. İşbirliklerini geliştirmek için büyük bir gayret gösteriyoruz. Yakın gelecekte TIMTOS’ta Türkiye’nin ülke katılımı ile bulunmasından çok büyük mutluluk duyacağız” diye konuştular.