TIMTOS: Asya’nın 2., dünyanın 3. büyük fuarı

TAITRA’nın İstanbul ofisi olan Tayvan Ticaret Merkezi, TIMTOS Fuarı’nı tanıtmak üzere TAITRA Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi Başkanı James C. F. Huang ve CEO'su Walter M. S. Yeh ile TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu’nun katıldığı bir toplantı düzenledi.

A+ A-

Yalçın GÜR

2 yılda bir düzenlenen dünyanın 3. en büyük takım tezgahları fuarı TIMTOS, 4-9 Mart 2019 tarihleri arasında Tayvan’da kapılarını açacak. Hem ithalat, hem de ihracat açısından Türk firmalarının katılımının önemli olduğu TIMTOS 2019’un tanıtım toplantısında, Tayvan ve Türk ticaret ilişkileri değerlendirilirken; aynı zamanda fuarın önemi, etkinlik teşvikleri ve Türkiye Milli Katılımı hakkında bilgiler verildi.

“Alanında dünyanın en büyük 3. fuarı”
Önceki yıllarda 3 ayrı yerdeki fuar alanında düzenlenen etkinlik, asıl fuar merkezi olan Nangang’taki mevcut alana ikinci holün eklenmesiyle daha geniş bir alanı kaplayacak. Bu büyüme, fuarın alanında Asya’nın 2., dünyanın 3. büyük fuarı olma konumunu pekiştiriyor. TIMTOS, sürekli büyüyen dünya takım tezgahları, makina ve üretim teknolojileri sektörünün Asya’daki büyük uluslararası buluşması olarak, iş ve teknoloji dünyasında özel bir yere sahip. 2 yılda bir gerçekleştirilen fuarın; 2015, 2017 ve 2019 (tahmini) katılımcı, stant ve ziyaretçi sayıları sürekli büyüdüğünü ve gücünü ortaya koyuyor. Fuar alanı 100 bin metrekarenin üzerinde katılıma ev sahipliği yapıyor.

Çok sistemli bir şekilde çalışmalar yapıldı
Fuarın gücünü anlamak için kısaca Tayvan ile ilgili bilgilere bir göz atmak gerekiyor. Geçmişte ucuz ürün tedarikçisi olarak bilinen Tayvan, çok sistemli bir şekilde yapılan çalışmalarla son birkaç 10 yılda kaliteli ve ekonomik ürün üreterek, dünya pazarlarında rekabet eden gelişmiş bir sanayi ülkesi haline geldi. Tayvan, Güney Kore ile birlikte orta gelir tuzağını aşmış ve kalkınmış örnek ülke olarak gösteriliyor. TIMTOS Fuarı, ülkedeki gelişmeyi çok açık ve net şekilde yansıtıyor.
Tayvan’ın çok iyi planlanmış ve organize olmuş ülkenin 3 ayrı bölgesine yayılmış endüstri kümeleri ve bilimsel çalışma merkezleri (enstitüler, teknoparklar, Ar-Ge merkezleri, üniversiteler vb.) kalkınmanın ve gelişiminin motor gücü olmuş. Özellikle, ‘makina üreten makinalar’ olarak bilinen ve makina sektörünün kalbini oluşturan takım tezgahları üretiminin yoğunlaştığı makina endüstri kümesi, Tayvan’ın ortalarında yer alan Taichung şehri ve çevresinde oluşturulmuş. Bu oluşum hem bölgeyi, hem de Tayvan’ı takım tezgahları için önemli küresel ve bölgesel ticari merkez haline getirmiş. Hassas mükemmel makinalar üretim merkezi olarak bilinen bölgede, her biri çok gelişmiş ürünler üreten firmaların yanında Taichung Hassas Makina Bilimi ve Taichung İnovasyon Parkı yer alıyor. Bölge, tedarik zinciri entegrasyonunu mükemmel şekilde sağlamış. ‘Golden Valley-Altın Vadi’ olarak adlandırılan bölgenin dünyada en yüksek makina firmaları yoğunluğuna sahip olan bölge olduğu belirtiliyor. Tayvan Akıllı Makina Trendi ise, gelişmeyle ilgili diğer ipuçlarını da veriyor. Akıllı Makina Teşvik Projesi ile ‘Akıllı Üretim’i destekleme amacıyla hareket ederek, ‘çözüm odaklı bir akıllı makina merkezi haline gelme’ hedeflenmiş ve bu başarılmış. Tayvan, başta yakın çevresindeki ülkeler dâhil olmak üzere dünya çapında kuvvetli bir makina tedarikçisi haline gelmiş.Uluslararası bir platform sunuyor
Tayvan’ın güçlü yönleri açısından bakıldığında TIMTOS, yeni işbirlikleri için uluslararası bir platform sunuyor. Fuar, ülkenin makina sektörü gibi sürekli endüstriyel güncelleme yaparak (örneğin; Endüstri 4.0 ve akıllı makinalar konusunda olduğu gibi), yol gösterici dünya trendi ile kendini entegre etme özelliğini canlı tutuyor. Uluslararası katılımcılarla güçlenmiş bu küresel etkinlik, 2019 yılındaki gösterisinde aralarında Almanya, İtalya, İsviçre, Singapur, ABD, Güney Kore, Hindistan, Japonya, Çin ve Türkiye’nin de olduğu 20’den fazla ülkeden gelen katılımcılara ev sahipliği yapacak. ABD, Danimarka, Türkiye ve Çin’in ülke katılımları ile TIMTOS 2019’a ayrı bir enerji ve güç katacakları düşünülüyor. Fuarda, ‘yapay zekâ’ ile ilgili çalışmaların ve ‘genç yenilikçi şirketlerin (startup’lar)’ özel bir yer alacağı belirtiliyor. Bilimsel ve teknolojik işbirliğinin genişletilmesi için düzenlenen TIMTOS 2019’da, ‘TIMTOS Zirvesi’nin de bu anlamda çok etkili bir yer alacağına dikkat çekiliyor.

Türkiye, Tayvan’ın önemli makina ticaret partneri
TIMTOS 2019’un 26 ülkeden yaklaşık bin 500 katılımcıya ev sahipliği yapacağı ve 90 ülkeden yaklaşık 53 bin ziyaretçinin ilgisini çekmek için 7 bin stant kullanılacağı belirtiliyor. Bu yıl 27’incisi düzenlenecek olan etkinlikte, en son endüstri trendleri ile global alıcılar için en iyi tedarik platformları sunulacağına vurgu yapılıyor. Birebir karşılıklı satınalma toplantıları, endüstri seminerleri ve yeni ürün lansmanları ile hem katılımcılara, hem de ziyaretçilere en fazla katkının sağlanması için çalışıldığı söyleniyor. İlk 10 denizaaşırı ülke ziyaretçilerine baktığımızda (Çin, Japonya, Malezya, Hindistan, Kore, Tayland, Türkiye, ABD, Rusya, Singapur) Türkiye’nin de içinde yer aldığı görülüyor.“Türkiye, global piyasanın parlayan yıldızı”
Toplantıda birebir görüşme fırsatı bulduğum TAITRA Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi CEO'su Walter M. S. Yeh, birçok Türk sanayicisinin makinalarını Tayvan’dan satın aldığını belirterek, Tayvan ürünlerinin mâkul fiyatlı akıllı ürünler olduğunun altını çiziyor.
“Tayvan, Türkiye’nin ikinci en büyük makina ithalatı ticari ortağı” diyen Yeh, diğer taraftan Türkiye’nin toplamda 142 milyon ABD doları ihracat değeri ile Tayvan takım tezgahları için üçüncü en büyük ihracat noktası olduğunu belirtiyor. Yeh, Türkiye ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: “Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılası yüzde 7,4 büyüdü. Bu büyüme, hem Çin, hem de Hindistan’dan daha hızlı bir büyümedir. Türkiye, G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olmuştur. Türkiye’nin takım tezgahları piyasası, Türk otomotiv ve inşaat endüstrilerinden gelen büyük miktardaki satın alımlar sayesinde, 12,5 milyar TL ile yüzde 7 büyüdü.”

“Ticaret, ikili ilişkilerimizde büyüyen bir alan”
Türkiye ve Tayvan’ın dünya ekonomisinde sırasıyla 13. ve 19. en büyük ekonomi olarak sıralandığını belirten Yeh, Türkiye’nin Tayvan ürünleri için önemli bir ihracat piyasası olduğunu söyledikten sonra; Almanya, Hollanda, İngiltere, İtalya ve Fransa’dan sonra Tayvan’ın en büyük altıncı ihracat piyasası durumunda olduğunu aktardı. Geçtiğimiz yıl Türkiye ve Tayvan arasındaki toplam ikili ticaretin 1,83 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Yeh, Tayvan’ın dünyanın en büyük 5. takım tezgahı ihracatçısı ve 7. en büyük takım tezgahı üreticisi olduğunu anlatarak; Türkiye’nin akıllı üretim devrimi için birlikte bir yol haritası geliştirmek adına TIMTOS vesilesiyle işbirliği yapmaya istekli olduklarını ifade etti. Yeh, Türkiye ile ilgili şöyle konuştu: “Türkiye’yi Orta Doğu’da en önemli ticaret ortağı olarak görüyoruz. Avrupa’daki ortağımız olarak ileride iş yapabiliriz diye değerlendiriyoruz. Türkiye’nin ulusal endüstri projesi çalışmalarında ve katma değerli ürünler üretmesi konusunda işbirliği yapabiliriz. Sanayi üretiminde artış konularında deneyim ve birikimiyle Tayvan yol gösterici olabilir.”“TIMTOS ve MAKTEK birlikte çalışıyor”
Türkiye’nin yatırım konularında duyduğu finansman gereksinimine yönelik olarak; “Bazı Japon firmalarının yaptığı gibi özel uzun vadeli kontratlar ve finansman destekleri olabilir mi?” soruma Yeh, şu yanıtı verdi: “Firmaların kredileriyle desteklediklerini biliyor ve duyuyorum. TIMTOS ve MAKTEK fuarları için sürekli işbirliği yapıyoruz. Derneklerle sürekli temas halindeyiz. Bu işbirliğini daha da ileri götürmek istiyoruz. Türkiye’yi çok yönlü işbirliği açısından önemli bir ülke olarak görüyoruz. İşbirliklerini geliştirmek için büyük bir gayret gösteriyoruz. TIMTOS’ta Türkiye’nin ülke katılımı ile bulunmasından çok büyük mutluluk duyacağız.”
TIMTOS toplantısı ile paralel olarak başka bir salonda ‘Yeşil Şehirler’ konulu (enerji, ulaşım, teknoloji vb.) ile ilgili bir başka bir etkinlikle ilgili olarak gelen TAITRA delegeleri ise birebir yoğun görüşmeler içindeydi. Yeh, her iki tarafla da yakından ilgilendi ve hem medyanın, hem de diğer ilgililerin sorularını yanıtladı.

“TİAD pavilyonu için çalışıyoruz”
TIMTOS ile ilgili toplantının özel davetlileri arasında TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, geçmiş dönem başkanlarından Erdal Gamsız ve TİAD yöneticileriyle üyeleri de vardı. Aydoğdu, yaptığı kısa ve özlü konuşmasında, “Aramızdaki mesafe açısından uzaklığa rağmen Türkiye olarak Tayvan ile çok iyi bir ticaret partneriyiz ve bu işbirliği sürekli gelişiyor” dedi.
Aydoğdu ayrıca, MAKTEK ve TİMTOS’un birlikte çalıştığını ve TİMTOS’ta yer alması planlanan TİAD pavilyonu için çalıştıklarını belirtti.