TIMTOS 2019, Türkiye’den katılımcılarını bekliyor

4-9 Mart tarihleri arasında Tayvan’ın başkenti Taipe’de gerçekleştirilecek TIMTOS 2019 Fuarı (Taipei International Machine Tool Show-Tayvan Uluslararası Takım Tezgahları Etkinliği), Asya’nın 2., dünyanın ise 3. büyük fuarı konumunda.

A+ A-

Yalçın GÜR

Tayvan Ticaret Merkezi (TAITRA) tarafından 20-24 Kasım 2018 tarihleri arasında Tayvan’da organize edilen fabrika ziyaretlerine ve TIMTOS 2019 Fuarı’nın öncesinde basın konferansına katıldım. TIMTOS, alanında Asya’nın 2., dünyanın ise 3. büyük fuarı olarak Tayvan’ın çok önemli bir etkinliği konumunda. Fuar, 2019 yılında 4-9 Mart tarihleri arasında Tayvan’ın başkenti Taipe’de kapılarını açacak.
Taichung’ta bulunan şu 4 firmada oldukça uzun zaman geçirerek, ürünlerini ve üretim süreçlerini inceleme olanağı buldum: Cosen Mechatronics, Soco Machinery, Luren Precision ve Chin Fong Machine İndustrial. Ziyaret ettiğim firmaların, TMTS 2019 için yaptıkları hazırlıkları ve yeni ürünleri ile ilgili bilgiler edindim. Bu ziyaretlerde tezgahları kullanacak üreticilerin gereksinimlerini dikkate alarak, onların taleplerini karşılayacak özellikler ile ilgili bilgileri özellikle toplamaya çalışıyorum ki; bir uzman yayıncı olarak üreticilere en doğru ve yararlı bilgileri iletelim. Tayvan firmaları hem çok yenilikçi, hem de bilgi paylaşımı konusunda çok açık oldukları için ziyaretler çok verimli geçiyor. Bu bilgileri önümüzdeki sayıdan itibaren çok ayrıntılı olarak paylaşmaya başlayacağım.

Fuarla ilgili öne çıkan bilgiler paylaşıldı
Öncelikle, 23 Kasım 2018 tarihinde Taipe’de TWTC’de (Tayvan Ticaret Merkezi) 1. holde düzenlenen, dünyanın her yerinden gelen uzman yayıncıların ve gazetecilerin katıldığı TIMTOS 2019 basın konferansı ile ilgili bilgileri paylaşacağım. Tayvan’nın çok önemli fuarı TIMTOS, bu yıl yeni eklenen (tamamlanan) bölümü ile birlikte çok daha büyük bir gösteriye hazırlanıyor.
Konferansın açılış konuşması, kısaca TAITRA (Tayvan Ticaret Merkezi) olarak bilinen Taiwan External Trade Development Council’in Başkanı ve CEO’su Walter M. S. Yeh tarafından paylaşıldı. Yeh, fuarla ilgili öne çıkan önemli bilgileri paylaştı ve konferans kapsamında düzenlenen paneli yönetti. Konferansın ve panelin konuşmacıları arasında Tayvan makina üreticilerinin derneği Tayvan Makina Endüstri Birliği’nin (TAMI) Başkanı C. C. Wang da yer aldı. Cosen Mechatronics CEO’su Alice Wu, Goodway Machine firmasından Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Rebecca Hsieh, Femco Group-Factory Automation Technology firmasından Murahhas Satış Yöneticisi Oscar Hsu ve Posa Machinery firmasından Satış Bölüm Yöneticisi Yu Wei Shin ise diğer panelistlerdi. Panelistler, Yeh tarafından sorulan soruları yanıtladılar. Firmalar, Tayvan pazarı ve küresel pazarla ilgili görüşleri, Tayvan makina sektörü ile ilgili düşünceleri ve TIMTOS 2019 için ne gibi hazırlıklar yaptıkları gibi (sunacakları yenilikler vb.) soruları yanıtladılar. Verdikleri yanıtlar ve yenilikleri ile ilgili bilgileri önümüzdeki sayımızla birlikte paylaşmaya başlayacağım.

“Bin 230 katılımcı yer alacak”
Walter M. S. Yeh, öncelikle TIMTOS’un fuar ölçeğini ve önemini artıran endüstriden gelen coşkulu desteğe ve TAITRA ile TAMI arasındaki tam işbirliğine teşekkür etti ve şunları söyledi: “Herkesin heyecanla beklediği Taipei Nangang Fuar Merkezi’ndeki hol 2 resmi olarak mart ayında açılacak ve TIMTOS’a Taipe Dünya Ticaret Merkezi’nin (Taipei World Trade Center) hol 1 ve 3’ü yanında Taipei Nangang Fuar Merkezi‘nin hol 1’i ile birlikte ev sahipliği yapacak. Yurtiçinden ve yurtdışından bin 230 katılımcı, 7 bin stant kullanarak ürün ve hizmetlerini sergileyecekler. Bu, fuarın tarihinde yeni yüksek bir rekor ve TIMTOS’u dünyanın 3. büyük takım tezgahı fuarı yapıyor.“

“26 ülkeden katılımcı gelecek”
Yeh, daha sonra TIMTOS 2019 ile ilgili olarak öne çıkan 4 ana noktayı açıkladı: “İlk nokta olarak 26 ülkeden katılımcı gelecek. Dünyaca sahiplenilmiş Mazak, DMG Mori, Fanuc, Heidenhain, Siemens, Haas ve Universal Robots gibi önemli markalar, fuarda en yeni ürünlerini sergileyecekler. Ülkelerden sadece firma katılımları olmayacak; ABD, Danimarka ve Türkiye, ülke katılımı şeklinde yıllardır katılan İsviçre ve Alman pavilyonları ile birlikte etkinlikte yer alacaklar. İkinci olarak, TIMTOS 2019 ‘Endüstri 4.0’ ve ‘Akıllı İmalat’ konularına odaklanacak. Ziyaretçiler, tüm endüstriyel tesis operasyonları için endüstriyel robotları, sensörleri, nesnelerin internetini (IoT) ve büyük veri analizini entegre eden ve imalatçılara müşterilerinin yüksek çeşitlilikte düşük hacimli üretimleri ile ilgili gereksinimlerini karşılama olanağı sağlayan daha çok sayıda dijital çözümler görme fırsatı bulacaklar. Yapay zekâ ve startuplar sergi alanı sunumları üçüncü önemli nokta. Bu alan, firmalara insan-makina işbirliğini ve birlikte çalışmasını sağlama konusunda yardımcı olacak ve otomatik üretim hatlarını daha verimli ve zorlukları aşacak hale getirecek en yeni makina öğrenmesi ve yapay zekâ teknolojilerini gösterecek. İkinci TIMTOS Zirvesi ise dördüncü önemli nokta. Bu zirveye; DMG Mori, ABB, Heidenhain, Dassault ve Siemens gibi firmalardan uzmanları ve en tepe yöneticileri davet ediyoruz. Onlar, makina zekâsı ve AIoT, katmanlı üretim ile otomotiv ve havacılık tedarik zinciri gibi başlıklarda pazar eğilimleri ve konuların içyüzleri ile ilgili bilgileri paylaşacaklar. Bu etkinlik, endüstrinin oyuncularına geleceğin gelişmelerini iyi bilme açısından harika bir ortam sunacak.”“Komple tedarik zinciri oluşturmuş durumdalar”
Tayvan takım tezgahları endüstrisinin güçlü yönlerine değinen Yeh, “Tayvan takım tezgahı üreticileri ve komponent sağlayıcıları komple tedarik zinciri oluşturmuş durumdalar. Bu zincir, firmalara çok zengin deneyimleri, vasıfları ve becerileri yıllar boyunca toplama ve hassas makinalar üretme olanağı sağlıyor. Bu hassas makinalar; havacılık-uzay, otomobil, medikal ve ileri teknoloji ürünleri ve tüketici elektroniği endüstrileri gibi sektörlerin taleplerini tam olarak karşılayabiliyor. Endütri 4.0 ve akıllı fabrika konuları birer konsept ve sıcak ana konular olarak gündemde yerini alırken, Tayvan hükümeti ‘5 Artı 2 Yenilikçi Endüstri Planı’nı devreye soktu. Bu plan, akıllı makina (endüstriyel) sektörünü 7 ana endüstriden biri olarak kabul ediyor ve şu hedeflere ulaşmayı umut ediyor: Geleneksel makina sektörünü; hata kestirimi, hassasiyet komponzasyonu ve otomatik programlama gibi ve benzeri akıllı fonksiyonlar ile bütünleştirerek, akıllı makina sektörüne ve akıllı imalat seviyesine yükseltmek-dönüştürmek. Tayvan takım tezgahları sektörünün toplam ihracat değeri, ocak-ekim 2018 döneminde 3.034 milyar ABD Doları’na ulaşmış bulunuyor ve bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,3’lük artışı gösteriyor. Tayvan’ın takım tezgahı ihracatını büyüttüğü tepedeki 5 ülke arasında; Hollanda, Hindistan, Türkiye, ABD ve Japonya geliyor. Küresel ekonomi biraz yavaş ve sıkıntılı olmasına rağmen, Tayvan takım tezgahları sektörünün büyümeye devam edeceği öngörülüyor. Bunu Tayvan takım tezgahları sektörünün uluslararası düzeyde harika bir ün tesis ettiklerinin ve aynı zamanda makina geliştirmeye (bir üst seviyeye taşımaya) ve akıllı makina sektörüne yapılan yatırımın geri ödendiğinin işareti olarak kabul ediyorum” diye konuştu.

“Yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyorlar”
Tayvan takım tezgahı ve komponent üreticilerinin, yeteneklerini ve vasıflarını yükseltmeye ve yeni teknolojiler geliştirmeye devam ettiklerini kaydeden Yeh, sözlerine şöyle devam etti: “Örneğin; TIMTOS katılımcıları Chmer, Hiwin, FFG, Tongtai, Chin Fong, Posa, Cosen, Goodway ve Femco, ya bu yılın ya da geçen yılın ‘Tayvan Mükemmeliyet Ödülleri’ni aldılar. Bu ödül verilirken, firmaların güçlü Ar-Ge kapasiteleri ve yenilikçi fikirleri temel kriter olarak alınıyor. Bu nedenle, mart ayında düzenlenecek TIMTOS’ta bu firmaların en yeni ürünlerini görmeyi umut edebiliriz. Bugün bu ödülleri kazanan dört firmayı (Cosen, Goodway, FEMCO ve Posa) burada görmekten ve panele katılmalarından dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Kendileri başarı hikayelerini paylaşacaklar ve sorularımızı yanıtlayacaklar.”

Sürekli gelişen bir fuar
Yeh’in söylediği gibi, firmalar çok önemli bilgiler paylaştılar. Bu bilgiler, Türkiye ve Tayvan makina sektörlerinin işbirliği kapasitelerini geliştirmeleri açısından büyük bir önem taşıyor. Bu bilgileri önümüzdeki sayılarda ayrıntılı şekilde paylaşacağım.
TIMTOS çok önemli bir fuar. Birisi 25. yıldönümü olan, diğeri de bir önceki olmak üzere iki TIMTOS Fuarı’na katıldım. Etkinlik, Tayvan takım tezgahları sektöründeki büyümeye paralel olarak sürekli gelişiyor ve büyüyor. Tayvan kalite ve mâkul fiyat senteziyle makina sektöründe önemli sıçrama yapmış bir ülke olarak sonuçlarını alıyor. Bu gelişmeler Tayvan’ı orta gelir tuzağından çıkarmış olduğu gibi, dünyaya açılacak bir sermeye birikimini de oluşturmuş. Tayvan’ın endüstriyel kalkınma modelinden yararlanılabilir ve Tayvanlıların Türkiye ile işbirliğini geliştirme arzuları Türkiye için bir fırsat ve olanak olarak değerlendirilebilir. Genel olarak olsa da, bu durum Tayvanlı otoriteler ve dernek başkanları tarafından şu şekilde dile getiriliyor: “Yatırım olanaklarını (yurtdışında, Türkiye ön sıralarda olmak üzere) araştırıyoruz ve yatırım tezgah ve parça üretim gibi konularda yeni stratejiler üzerinde çalışıyoruz.”
Tayvan takım tezgahları ülkemizde kabul görmüş ve kullanılan tezgahlar olarak yerini almış durumda. Tayvan takım tezgahlarının; otomotiv, kalıp, havacılık vb. üretim sektörlerinde kullanılarak katma değer yaratımına destek olduğu kesin. Şu örnek bile Tayvan makina sektörünün üretim yapılan ana sektörler açısından önemini ortaya koyuyor. ABD ve Çin arasındaki küresel boyutta etkili ticaret savaşı Tayvan takım tezgahları sektörünün Çin’deki satışlarının bir miktar azalmasına neden olmuş; ancak ABD’deki satışları, üretim orada teşvik edildiği için yüzde 20 civarında artmış.

İşbirliği potansiyelini araştırmak için önemli platform
Bugüne kadar tezgah aldık kullandık, ana endüstriyel dallarda kaliteli ve katma değeri yüksek ürün üretimi için özellikle talaşlı ve entegre üretim alanında almaya devam edeceğimiz de kesin. Bu alanlarda yerli üretim için çok değerli çabalar var; ancak bunların zaman aldığı tartışılmaz bir gerçek. İşte bu noktada Tayvanlıların yaklaşım ve yeni stratejileri çok önem kazanıyor: Tezgah ve/veya parça üretiminde de işbirliğine gitme olanağı olduğuna dair onlar tarafından verilen işaretler çok fazla. Tayvan’ın OEM tezgah üretimi yaptığı (birçok ünlü Tayvan dışı markaya üretim yaptığı firmalar) ve Tayvanlıların Türkiye’yi Avrupa ile Avrasya’ya köprü merkez ülke olarak gördüğü dikkate alındığında, yeni fırsat ve olanak potansiyeli görülüyor. Bu açıdan bakıldığında da, gelecek yıl mart ayında yapılacak TIMTOS Fuarı önemli. Ancak, bu yıl daha da fazla önem kazanmış durumda. Çünkü Tayvanlıların Türkiye ile işbirliğini geliştirme arzuları Türkiye’nin bir ülke pavilyonu olarak katılmasını destekliyor. Türk firmalarının katılımı konusunda her türlü kolaylık ve desteği sağlamaya çalışıyorlar.
TIMTOS, sadece takım tezgahlarının etkili bir fuarı olmanın ötesinde; akıllı makina, akıllı fabrika ve dijital teknolojiler konusunda çok yoğunlaşmış bir etkinlik olarak da dikkat çekiyor. Çin dâhil Asya’nın ve özellikle Güneydoğu Asya’nın gözünü çevirdiği bir ülke. Bu nedenle, o bölgede iş yapmak ve mal satmak açısından da özel bir platform olarak kabul görüyor. Türk firmalarının bu yılki TIMTOS’u bir fırsat ve olanak potansiyeli olarak görmelerinde fayda olduğu kanısındayım. Ayrıntılı bilgi için İstanbul’daki TAITRA Tayvan Ticaret Merkezi’ne ulaşılabilir.