TİM ve UİB, ‘inovasyon’ konusunu masaya yatırdı

TİM organizasyonunda UİB’de düzenlenen toplantıda, TİM öncülüğünde üniversite-sanayi işbirliğinde hayata geçirilen ‘İnoSuit-İnovasyon Odaklı Mentorluk Programı’ hakkında bilgilendirme yapılırken, inovasyon ile ilgili deneyimler de paylaşıldı.

A+ A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda Uludağ İhracatçı Birlikleri’nde (UİB) düzenlenen bilgilendirme ve deneyim paylaşım toplantısında, ‘inovasyon’ konusu her yönüyle ele alındı.
Geniş bir katılımın olduğu toplantıda konuşan UİB bünyesindeki Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, yapılacak her türlü yenilik ve iyileştirmenin mutlaka inovasyonun yolundan geçmek zorunda olduğunu ifade etti. Burhanoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hangi konuda olursa olsun inovasyona başvuruluyor. Yapılacak her türlü yenilik ve iyileştirme inovasyon yolundan geçmek zorunda. Bunu tek taraflı bir üst yönetim anlayışı olarak görmek ve uygulamak da yanlış. İnovasyonu mutlaka sürecin bir parçası olarak ele almamız; bilimsel ve tekrarlanabilir bir sistem haline getirmemiz gerekiyor.”

“Kurumsal hale getirmek istiyoruz”
İnovasyonu kurumsal hale getirmek istediklerinin altını çizen Burhanoğlu, “Bir şey inşa edilirken inovasyonu bir tuğla olarak işin içine sokmak; hatta stratejimizin merkezine koymak istiyoruz. Eko sistemi şirketinizde oluşturamazsanız; inovasyon yapmış olmaz, sadece güzel fikirler bulmuş olursunuz. Yani bunu; üniversite işbirlikleri, enstitülerin bilimsel destekleri ve müşterilerinizin Ar-Ge’leri ile ortak yapacağınız projelere taşıyamazsanız, inovasyon sadece bir konuşma olarak kalır. İşte bunların nasıl yapılacağı ve metodolojisi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, burada devreye İnoSuit giriyor” diye konuştu.

“İhracatın artırılması hedefleniyor”
TİM liderliğinde üniversite-sanayi işbirliğine dayanan ‘İnoSuit-İnovasyon Odaklı Mentorluk Programı’ kapsamında, firmaların inovasyon performansının sürdürülebilir katma değer yaratır hale getirilmesi ve bu sayede ihracatın artırılmasının amaçlandığını aktaran yetkililer, “Bu kapsamda Ömer Burhanoğlu’nun ardından İnoSuit-İnovasyon Odaklı Mentörlük Programı Danışmanı Dr. Umut Ekmekçi tarafından ‘İnovasyon ama nasıl?’ konulu bir sunum gerçekleştirildi. Ekmekçi sunumunda; inovasyonun hangi yöntemlerle, hangi süreçlerle, hangi araçlarla yapılması gerektiğinden İnoSuit programının içeriğine kadar birçok önemli konuya değindi. Programın devamında ise, İnoSuit Programı katılımcısı firma ve mentörleri olan; Fark Holding A.Ş Farplas İnovasyon Direktörü İffet Meydanlı, Martur Koltuk Sistemleri A.Ş. Ar-Ge Direktörü Recep Kurt, Bursa Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Koray Altun ve Prof. Dr. Seda Özmutlu, inovasyon ile ilgili deneyimlerini paylaştı. Programın son bölümünde ise, TİM Strateji ve İnovasyon Şubesi’nden Gülçin Yetkin, İnoSuit Programı’nın idari ve finansal süreçleri konusunda kısa bir bilgilendirme yaptı” diyerek konuşmalarını sonlandırdılar.