TİAD’da bayrağı Fatih Varlık devraldı

Türkiye takım tezgahları sektörü için itici güç görevi gören Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin 20. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, oyların tamamını alan Fatih Varlık Başkan olarak seçildi.

A+ A-

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (TİAD) 20. Olağan Genel Kurul Toplantısı, İstanbul’da Titanic Business Golden Horn Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantıda, oyların tamamını alarak görevi Hakan Aydoğdu’dan devralan Fatih Varlık, TİAD’ın yeni Başkanı olarak seçildi.

Varlık: “Sözcülük yapmaya devam edeceğiz”
Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda delegelere seslenen TİAD Başkanı Fatih Varlık, daha önce olduğu gibi gelecekte de Türkiye takım tezgahları sektörünün hak ettiği yere gelmesi için yoğun bir şekilde çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Yeni dönemde, Türkiye’nin ihracatında önemli bir paya sahip olan imalat sektörlerinde dünya pazarı ile rekabet gücünün artırılması ve nitelikli eleman yetiştirilmesi için çalışacaklarını aktaran Varlık, “Bugün takım tezgahları sektörü, Türkiye’nin lokomotif sektörleri için olmazsa olmaz konumda. Bu güçle; sektörümüzü nasıl tüm paydaşlarıyla daha da geliştiririz diye bakmalı ve stratejimizi buna göre kurgulamalıyız. Kamu nezdinde pek çok önemli kararın alınmasını sağlayan bir kurum olarak, yeni dönemde de ileri teknoloji üretebilmek için devlet teşvikine ihtiyaç duyan imalatçılarımız için sözcülük yapmaya devam edeceğiz. Yerli ve milli üretim vurgusunu tüm platformlarda dile getirip; üreticimizin ihtiyaçlarına yönelik teknoloji, eğitim ve tanıtım hizmetleri oluşturarak ulusal ve küresel pazarda rekabet güçlerini artırmayı hedefliyoruz” dedi.
Sektörlerinde yetişmiş kâlifiye personel sorununun her geçen gün derinleştiğinin altını çizen Varlık, şöyle konuştu: “Bu bilinçle kalkınmanın tek taraflı olmadığına inanıyor; sanayinin sadece erkeklere değil, kadınlara da ihtiyacı olduğunun farkındalığıyla IK süreçlerimizi yönetiyoruz. İş hayatının dışında bırakılan kadınları yetiştirerek, sanayide ve özellikle imalat alanında istihdam edilmesini sağlamayı amaçlıyoruz.”
Mesleki eğitimi olmazsa olmaz olarak gören TİAD’ın geçen yıl ilkini gerçekleştirdiği MAKTEK Altın Pergel CNC Torna Tezgahı Tasarım Yarışması’nın gelişerek devam edeceğini bildiren Fatih Varlık, üniversite-sanayi iş birliğine inandıklarını dile getirdi.

Yönetim Kurulu listesi:Fatih Varlık’ın listesinde yer alan; Ak Makina San. Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz Başkan Yardımcılığı’na seçilirken; Unitec Makina San. İml. İth. ve Tic. A.Ş. Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Barış Güleryüz Saymanlık görevine getirildi. Bystronic Lazer ve Su Işınları Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Mustafa Kızılcık, Yenasoft Yazılım Donanım ve Dan. Ltd. Şti. Kurucusu ve Genel Müdürü Cem Şirolu, Dirinler Sanayi Makinaları Endüstri ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin ve Demiral Makina İnş. ve Paz. San. Tic. A.Ş. Kurucusu ve Genel Müdürü M. Tarkan Demiral, TİAD Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi.

Fatih Varlık kimdir?
1969 yılında Bursa’da doğan Fatih Varlık, Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini, İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nde tamamlayan Varlık, 1991 yılında yarı zamanlı olarak başlayan iş hayatına, CNC takım tezgahları alanında Servis ve Uygulama Mühendisliği görevlerinde çalışarak devam etti. İnmak Makina’da CNC torna ve işleme merkezleri kurulum, servis ve uygulama hizmetlerinde kazandığı dokuz yıllık deneyimi, Makino CNC İleri Teknoloji şirketinde üstlendiği Uygulama Müdürlüğü görevi ile pekiştiren Varlık, yurtiçi ve yurtdışında birçok önemli projede yer aldı. Genel Müdür olarak görev aldığı son dört yıllık dönem içerisinde, 2010-2011 yıllarında TİAD Yönetim Kurulu’nda da bulunan Fatih Varlık, 2012 yılından itibaren Yamazaki Mazak firmasında Türkiye Genel Müdürü olarak iş hayatına devam ediyor.