Tezmaksan, ÖSGD tarafından ödüllendirildi

Özel Sektör Gönüllüler Derneği tarafından başarılı program ve projelere verilen ‘Gönülden Ödüller’de, Tezmaksan Makina ‘Mesleki Beceriyi ve Farkındalığı Arttırmak Projesi’ ile ‘Gönüllülük Projesi Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

A+ A-

Özel Sektör Gönüllüler Derneği (ÖSGD) tarafından, özel sektördeki gönüllülük çalışmalarını destekleyerek yaygınlaşmasını sağlamak ve toplumda fark yaratan iyi örnekleri ödüllendirmek amacıyla 2007’den beri verilen ‘Gönülden Ödüller’ Zorlu PSM’de gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. 12. Gönülden Ödüller Töreni’nde ‘En Başarılı Gönüllülük Programı’ kategorisinde 'Büyük Ödül' Borusan Holding Okyanus Gönüllü Borusanlılar Platformu’na verildi. Akbank, ‘Devlet Koruması Altında Yetişen Çocuklar İçin Kişisel Albüm Projesi’ ile ‘En Başarılı Gönüllük Projesi’ ve Borusan CAT de, ‘Domates Projesi’ ile ‘En Yaratıcı Gönüllülük Projesi’ ödüllerini aldı. Tezmaksan Makina ise, ‘Mesleki Beceriyi ve Farkındalığı Arttırmak Projesi’ ile ‘Gönüllülük Projesi Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

Akman: “Yarattığımız fayda ile motive oluyoruz”
Programın açılış konuşmasını yapan ÖSGD Yönetim Kurulu Başkanı Semra Akman, şunları söyledi: “Son yapılan araştırmalar yalnızca tek boyutlu işlerde çalışan kişilerin odaklanma, iş tatmini ve tutkusunu yansıtma konularında sıkıntı yaşadığını gösteriyor. İş dünyasında çalışan kişiler olarak, yarattığımız etki ve fayda ile motive olur; daha iyisini yaratmak için harekete geçeriz. Kurumların içindeki gönüllülük uygulamaları bu açıdan en az topluma yarattığı fayda kadar, gönüllüye ve kuruma da değer katar. Bu bilinci gönüllülük faaliyetine katılan her arkadaşım yaşayarak edinmiştir zaten ve bir kez başladığınızda gönüllülük sizin doğal davranışınız haline gelir. Sonrasında, sadece gönüllülük yapmak değil, çevremizdeki her arkadaşımızı ve ilişkide olduğumuz her kurumu gönüllükle tanıştırmak ve programlı şekilde yapılan gönüllülükle yaratılacak faydayı anlatmak da sizin göreviniz olur.”Her işte olduğu gibi, gönüllülükte de planlı, sistemli, hedefi belli ve sonuçları ölçülerek yürütülen programların başarıya ulaşacağını aktaran Akman, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kurumsal hayatın bizlere kattığı bu becerileri gönüllülük programları ve projelerle sosyal faydaya dönüştürüyoruz. Bugün burada, bu şekilde hayata geçirilmiş, örnek olacak ve ilham verecek projeleri dinleyecek ve ödüllendireceğiz. Rekabetin olmadığı, iş birliğinin tadına vardığımız bu alanda, aslında ön plana çıkardığımız ödüllendirmeden ziyade paylaşımdır; etkimizi ve yaygınlığımızı artırma isteğimizdir.”

Panel de düzenlendi
Özel Sektör Gönüllüler Derneği’nin bu sene 12.’sini gerçekleştirdiği Gönülden Ödüller Töreni öncesinde, gecenin sunuculuğunu üstlenen Merve Toy’un moderatörlüğünde ‘İlham Veren Gönüllü İşler’ başlığı ile bir panel gerçekleştirildi. İlham verici işler yapan gönüllülerin tecrübelerini aktardığı etkinlikte; Coca Cola İçecek Gönüllüleri adına CCİ Grup Hazine Müdürü Aslıhan Çapanoğlu, Boyner Grup Gönüllüleri adına Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Direktörü Aysun Sayın, Hasat Derneği Kurucusu Çiğdem Taş Yerli, Eczacıbaşı Gönüllüleri adına Eczacıbaşı Bilişim Kıdemli İş Analisti Sinan Tecer, Okyanus Gönüllü Borusanlılar Platformu adına İnsan Kaynakları Veri Süreç Raporlama Uzmanı Psikolog Tuğba Erbilen ve IBM Gönüllüleri adına IBM Yazılım Hizmetleri Proje Yöneticisi Derya Sel Bozkurt kendi gönüllülük hikâyelerini anlattı. Panelin ardından sahneye çıkan ÖSGD Başkan Yardımcısı Pınar Ilgaz’ın ödül kriterleri ve süreç hakkındaki bilgilendirmesinden sonra ödüller sahiplerine teslim edildi.