Tezmaksan, 5 eksen metal işleme teknolojisini sergiledi

Makina ve imalat sanayisinin temel üretim aracı olan takım tezgahları sektörünün bir araya geldiği MAKTEK Avrasya Fuarı’nda Tezmaksan, 5 eksen metal işleme teknolojisi ile ünlü sanatçı Mehmet Erdem’in çelikten büstünü yaptı.

A+ A-

MAKTEK Avrasya 2018’de son teknoloji ürünlerini sergileyen Tezmaksan Makina, 5 eksen metal işleme teknolojisi ile ünlü sanatçı Mehmet Erdem’in çelikten büstünü yaptı. Makina ve imalat sanayisinin temel üretim aracı olan takım tezgahları sektörünün bir araya geldiği etkinlikte şirket, Endüstri 4.0 teknolojisinin son geldiği noktayı da gözler önüne serdi.
Nesnelerin interneti olarak anılan 4. Sanayi Devrimi Endüstri 4.0’ın birçok yeniliği de beraberinde getirdiğini dile getiren Tezmaksan Makina Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “5 eksen metal işleme teknolojisi de bunların başında geliyor. Hassas, kusursuz ve modern üretime olanak sağlayan bu teknoloji, bize her alanda hız ve hassasiyet kazandıracak. Yalnızca sanayide değil, hayatımızın birçok noktasında bu teknolojiyi göreceğiz. Bu nedenle hem geleceğe ışık tutmak, hem de bu teknolojinin varlığını kamuoyuna duyurmak adına bir işbirliğine gittik” diye konuştu.

“Umudu kaybetmek yok”
5 eksen metal işleme teknolojisi ile ünlü sanatçı Mehmet Erdem’in çelikten büstünü çıkardıklarını ifade eden Aydoğdu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “3D tarama yöntemi ile Erdem’in tamamen birebir ölçülerini aldık ve modellemesini yaptıktan sonra CAM programı ile Tezmaksan Makina ürün yelpazesinde yer alan Frontier LU 800 5 eksen işleme merkezinde işledik.”
Sektörde yaşanan gelişmelerle ilgili de konuşan Aydoğdu, her şekilde krizin biteceğini ve işlerin yoluna gireceğini kaydetti. Aydoğdu, “İşte bu fuar umutların tükendiği yerde, yeni bir umut olarak çarklarım tekrar çalışmasına hizmet edecektir. Sektörü bir araya getirip krizden çıkış noktalarını birlikte çözeceğiz. Hepimiz aynı gemideyiz; bu ülke hepimizin. Umudu kaybetmek yok” dedi.

“İlginç bir deneyim oldu”
5 eksen metal işleme teknolojisi ile kendi büstünün yapılması konusunu değerlendiren Mehmet Erdem ise, şunları söyledi: “İlk etapta bana ilginç geldi. Teknolojinin geldiği bu noktanın gözler önüne serilmesinin sektör adına faydalı olacağını düşündüm. Çelikten bir heykelim daha önce yapılmamıştı. Bu, ilk ve en ilginç deneyimim oldu.”