TET, ihracatın şampiyonlarını ödüllendirdi

5 Nisan’da gerçekleştirilen ‘2017 TET İhracat Başarı Ödül Töreni’nde; geçen sene 10,7 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşan elektrik elektronik ve hizmet sektörlerinde ihracat şampiyonluğunu göğüsleyen firmalara ödülleri takdim edildi.

A+ A-

Elektrik elektronik ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren ihracat şampiyonlarının ödüllendirildiği ‘2017 TET İhracat Başarı Ödül Töreni’, 5 Nisan 2018’de Ortaköy Four Seasons Hotel’de gerçekleştirildi.
2017 yılında sektörlerinin yurtdışı pazarlarda güçlü bir konuma gelmesi için birçok faaliyet gerçekleştirdiklerinin altını çizen TET (Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “2014’te bünyemize katılan hizmet sektörlerimizin de ihracat potansiyelinin artırılması için yoğun çalışmalarda bulunduk. İhracatta atılım yılı ilan edilen 2017’nin ülkemiz adına önemli gelişmelerin yaşanacağı bir sene olmasını hedeflemiştik. Söz konusu dönemde, ihracat rakamlarımızda bir önceki yıla oranla yaklaşık 500 milyon dolarlık bir artış kaydedildi. 2018’in ilk üç aylık rakamları bizleri ümitlendirdi. Büyük olasılıkla rekor bir ihracata imza atacağız” diye konuştu.

Metin: “İhracata büyük katkı sağlıyor”
Türkiye’nin ihracata dayalı büyüme modelini dünyada en iyi şekilde uygulayan ülkelerden biri olduğunu söyleyen Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise, şöyle konuştu: “Serbest ticareti savunan, ihracata dayalı büyüme modelini başarıyla uygulayan bir ülkeyiz. Son 15 senedir ortalama yılda yüzde 5,7 büyüme performansı gösterdik. Bu rakam 2017’de yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. 2018 yılında da büyüme performansımızı devam ettirme hedefindeyiz. Mevcut büyümemizin yarısı ihracat sayesinde gerçekleşiyor; bu durum da sağlıklı büyümenin göstergesi.”
Sanayici ve üretici kesimin cesareti ve girişimciliğinin büyük bir önem taşıdığını ifade eden Metin, elektrik elektronik sektörünün geçen yılki ihracatının 10 milyar doları aştığını aktardı. Metin, “Sektör yüzde 21’lik büyüme kaydetti. Bu yönüyle ihracata büyük katkı sağlıyor. 2023 ihracat hedefi 30 milyar doları aşmak olan sektör; Ar-Ge, inovasyon, tasarım, marka ve girişimcilik olmak üzere beş faktör üzerine büyüyecek. Sektörün büyümesi, katma değeri yüksek ihracatı yakalamamızı sağlayacak. Bu hedef yolunda önemli çalışmalar kaydeden, bu akşam ödül alan tüm paydaşları tebrik ediyorum” dedi.

İhracatın şampiyonu Vestel oldu
‘Türkiye Geneli Elektrik Elektronik Sektörü’nde 2017 yılında en çok ihracat yapan firma Vestel oldu. En çok ihracat gerçekleştiren ikinci firma Arçelik olurken, üçüncülüğü BSH Ev Aletleri aldı.
Sektörün alt kategorilerinden olan ‘Beyaz Eşya Sektörü’nde en çok ihracat yapan firmalar sırasıyla; Arçelik, BSH Ev Aletleri ve Vestel oldu. Diğer bir alt kategori olan ‘Elektronik Sektörü’nde en çok ihracat yapan firmalar ise; Vestel, Arçelik ve E.G.O Elektrikli Aletler şeklinde sıralandı.
‘Elektrik Üretim ve Dağıtım Ekipmanları Kategorisi’nde en çok ihracat gerçekleştiren firma Grid Solutions oldu. Aynı kategoride Siemens ikinci, ABB Elektrik ise üçüncülük ödülünü aldı. ‘Kablo Sektörü’nün ihracat şampiyonu Nexans Türkiye oldu. Sektörde en çok ihracata imza atan ikinci firma Pamukkale Kablo, üçüncü firma ise Atom Kablo oldu.