TET, 2016’nın en başarılı ihracatçılarını ödüllendirdi

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği, 2016 yılında yaklaşık 10,2 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşan elektrik elektronik ve hizmet sektörlerindeki ihracat şampiyonu firmaların ödüllerini törenle verdi.

A+ A-

Elektrik elektronik ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren ihracat şampiyonlarının ödüllendirildiği 2016 TET İhracat Başarı Ödül Töreni, 14 Nisan 2017’de İstanbul’da Four Seasons Hotel’de gerçekleştirildi. TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TET (Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fatih Kemal Ebiçlioğlu ve sektör temsilcilerinin katıldığı etkinlikte; Türkiye geneli elektrik elektronik, hizmet sektörü, edebi eser ve televizyon dizileri alanlarında en çok ihracat gerçekleştiren firmalar ödüllendirildi.

Ebiçlioğlu: “2016 ihracatımız 10 milyar doları aştı”
2016 yılında 10,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren elektrik elektronik sektörünün, Türkiye ihracatında yüzde 7’nin üzerinde bir paya sahip olduğunu söyleyen TET Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “Türkiye’nin 2023 hedefine önemli katkı sağlıyoruz” dedi.
Ödül töreninde sektör temsilcilerine teşekkürlerini sunan Ebiçlioğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “2016 yılında birlik olarak, sektörümüzün yurt dışı pazarlarda güçlü bir konuma gelmesi için birçok faaliyet gerçekleştirdik. 2014 yılında bünyemize katılan hizmet sektörlerimizin de ihracat potansiyelinin artırılması için yoğun çalışmalarda bulunduk. İhracatta atılım yılı ilan edilen 2017’nin ülkemiz adına önemli gelişmelerin yaşanacağı bir sene olmasını hedefliyoruz.”

Büyükekşi: “2017’de atılım yapacağız”


Atılım yılı ilan ettikleri 2017’de, ihracatta sıçrama yapacakları bir döneme gireceklerini dile getiren TİM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi, “İnşallah, bu sıçrama sadece ihracatımızla da sınırlı kalmayacak. 2017 aynı zamanda, ülkemizin önünün açılacağı ve her alanda büyük bir atılım gerçekleştireceği bir yıl olacak. Güven ve istikrar piyasalara hâkim olacak. Üretim, istihdam ve yatırımlar yeniden canlanacak” şeklinde konuştu.

Elektrik elektronik sektörünün lideri Vestel oldu
Türkiye geneli elektrik elektronik sektöründe 2016 yılında en çok ihracat yapan firma Vestel oldu. Sektörde en çok ihracat gerçekleştiren ikinci firma Arçelik olurken, üçüncülüğü ise BSH Ev Aletleri aldı.
Sektörün alt kategorilerinden olan beyaz eşya sektöründe en çok ihracat yapan firmalar sırasıyla; Arçelik, Vestel ve BSH Ev Aletleri oldu.
Diğer bir alt kategori olan elektronik sektöründe en çok ihracat yapan firmalar sırasıyla; Vestel, Arçelik ve E.G.O Elektrikli Aletler oldu.
Elektrik üretim ve dağıtım ekipmanları kategorisinde en çok ihracat gerçekleştiren firma Grid Solutions oldu. Aynı kategoride Siemens ikinci, Balıkesir Elektromekanik ise üçüncülük ödülünü aldı.
Kablo sektörünün ihracat şampiyonu Nexans Türkiye oldu. Kablo sektöründe en çok ihracata imza atan ikinci firma Pamukkale Kablo, üçüncü firma ise Atom Kablo oldu.
TET 2016 İhracat Başarı Ödülleri’nde hizmet sektöründe en çok ihracat gerçekleştiren firma Türk Hava Yolları (THY) oldu. İkincilik Pegasus Hava Taşımacılığı’na, üçüncülük ödülü ise Çalık Enerji’ye gitti.