Teknoser, nesnelerin internetinin etkilerini araştırdı

Teknoser'in incelemesine göre, gelecek 2 yılda 2 kat artması beklenen nesnelerin interneti uygulamalarıyla 20,4 milyar adet bağlantılı cihaz olacak. Çalışma, neredeyse her sektörde yakın gelecekte bir devrim yaşanacağını ortaya koydu.

A+ A-

Teknoser, nesnelerin interneti (ınternet of things-IoT) alanındaki gelişmelere ilişkin trendleri inceledi. Şirketlerin rekabet gücünü artıracak olan IoT ile neredeyse tüm sektörlerde devrim yaşanması beklenirken; IoT çözümlerinin kullanım alanı her geçen gün genişliyor.
"Otomotivde tüm verilere ulaşılacak"
Araçlardaki takip cihazları ile başlayan sürecin daha da gelişeceğini aktaran firma yetkilileri, "Araçlarda bulunan mini kutular sayesinde, mekanik ve elektronik aksam ile ilgili tüm verilere ulaşılacak. Örneğin; lastik hava basıncı, frenlerin durumu veya sürücünün kullanım alışkanlıkları depolanacak ve sigorta şirketlerine gönderilecek. Böylece, daha dikkatli araç kullananlar daha az sigorta ücreti ödeyecekler" diye konuştular.

"Ekipmanlar birbiriyle konuşacak"
Marketler, tekstil şirketleri ve akaryakıt istasyonları gibi çoklu lokâsyonda hizmet veren işletmelerde ekipmanların birbiriyle konuşacağını kaydeden yetkililer, şöyle devam ettiler: "Örneğin; bir marketteki dondurma veya dondurulmuş gıda dolabındaki arıza tespit edilecek, elektrik kesintisinde ise alternatif kaynağa geçilecek. Tüm işlemlerde anlık verilere ulaşılacak."

"Uzaktan programlama yapılabilecek"
Akıllı evler olarak bilinen yaşam alanı çözümlerinde; su, elektrik, ısıtma ve soğutma gibi alanlarda uzaktan programlama yapılabileceğini kaydeden yetkililer, klimaların oda ısısını artık vücut sıcaklığına göre ayarlayacağını söylediler. Çalar saatin ise, uyku süresine göre alarmı kendisi otomatik olarak düzenleyeceğini anlatan yetkililer, "Kullanıcı gelmeden önce ev, ideal ısıya ulaşıp size kahve bile hazırlayacak" dediler.

"Arızalar önceden tespit edilecek"
İnşaat sektöründe en önemli maliyetlerin kullanılan ekipmanlardan oluştuğunun altını çizen yetkililer, konuşmalarını şu şekilde sürdürdüler: "Birçok projede erken teslimde bu ekipmanların etkisi büyük. Arıza kaynaklı sorunlar projeyi geciktirirken, ek maliyet de getiriyor. Nesnelerin interneti, kullanılan ekipmanlarda arızaların önceden anlaşılmasını sağlayacak."

"Hasta bakımı daha da gelişecek"
En önemli sektörlerden biri olan sağlıkta ise, hasta bakımının daha da gelişeceğini aktaran yetkililer, "Gelecekte giyilebilir sensörler daha etkin çözümler sağlayacağından, bulut platformu ile malzeme ve ilaç yönetimi daha doğru yapılarak hastalara hızlı müdahale sunulacak. Hayati önemdeki ekipmanlara da, uyarı sistemiyle henüz arıza gerçekleşmeden bakım yapılabilecek" diye konuştular.

Karameşeoğlu: "Dönüşüm fırsatı kaçırılmamalı"
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Teknoser Network ve Güvenlik Çözümleri Müdürü Aytaç Karameşeoğlu, şunları anlattı: “Geçen yıl 8.3 milyar adet olan bağlantılı cihazların sayısı, yapılan araştırmalara göre 2018 yılı sonunda 11.1 milyara çıkacak. 2020 yılında ise bu rakam 20.4 milyar olacak. Yani, 2 yıl gibi kısa bir sürede kullanımı iki kat artacak. Dünyada kişi başına 3 adet birbiriyle bağlantılı cihaz bulunacak. Bu dönemde söz konusu gelişimi öngören şirketler rekabette öne çıkacaklar. BigData ve Blockchain teknolojileri de hızla yükselişe geçiyor. Dijitalleşen dünyada dönüşüm fırsatını kaçırmamak gerekiyor.”