Tatmetal, ERP projesi için IFS Applications’ı tercih etti

Tatçelik markasıyla üretimini yaptığı ürünleri başta inşaat, otomotiv yan sanayii, beyaz eşya, ısıtma-soğutma sektörlerinin kullanımına sunan Tatmetal, yaklaşık sekiz aylık ERP seçim süreci sonucunda tercihini IFS’den yana kullandı.

A+ A-

Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticileri arasında yer alan Tatmetal’in ERP projesi, IFS Türkiye yönetiminde yürütülecek.
Stratejik düşünceyi geliştirmek için bilginin yönetilmesi gerektiğini aktaran Tatmetal Mali ve İdari İşler Direktörü Sedat Çiftçioğlu, “Bilginin elde edilmesi ve yönetilmesi bir şirket için hayati önem taşıdığı için biz de, yatırımlarımızı kusursuz bilgi akışını sağlayacak biçimde teknolojik proseslerle yeniliyoruz. Bütün süreçlerimizi dijital entegre bilgi sistemi teknolojisinden yararlanarak izlemek ve yönetmek için bir yatırım da bilişim teknolojisine yaptık ve dijital dönüşüm için IFS’i tercih ettik. IFS Applications’ın bu noktada beklentilerimizi karşılayacağına, hatta yükselteceğine inanıyoruz” dedi.

“Her noktayı sabırla inceledik”
IFS’i seçerken, uygulanabilirlik ve sürdürülebilirlik gibi birçok konuyu dikkate aldıklarını söyleyen Çiftçioğlu, her noktayı sabırla ve dikkatle incelediklerini kaydetti. Çiftçioğlu, şöyle konuştu: “Çalışmalarımız süresince gördük ki; şirketlerin bu iş için harcadıkları ile karşılığında elde ettikleri arasında ciddi farklar oluşabiliyor. Temelde bu farkı doğuran şeyin; neyin yapılabileceğini anlamamanın ve doğru bilginin organizasyondaki herkese doğru bir şekilde iletilmemesinin yarattığı kavramsal tasarım hataları olduğunu gözledik. Bizler de doğal olarak, her işletme gibi yapılan yatırımın karşılığını tam olarak almak istiyoruz. Bu noktada IFS Türkiye ekibi, IFS uygulamalarının ve danışmanlarının yeteneklerini bizlere aktardı. Yaptığımız detaylı araştırmalar ve referans görüşmeleri sonrasında güvenimizi kazandı. Beklentimiz; dijital bilgi ağımızın ticari organizasyonu iyi algılayabilmesi ve gereken tepkileri gösterebilmesini sağlayabilmektir.”

“İş hayatı çok daha fazla değişecek”
Gelişen teknolojinin iş dünyasını dijital ekonomi çağına ittiğini ifade eden Çiftçioğlu, “Önümüzdeki yıllarda iş hayatı çok daha fazla değişecek. Bugün çizgiyi belirleyen Endüstri 4.0, yapay zeka, nesnelerin interneti ( IoT) gibi dijital dönüşüm konularına kısa zamanda daha neler eklenecek hep birlikte göreceğiz. Dijitalleşme baş döndürücü bir şekilde her şeyi değiştirirken, bana göre değişmeyecek olan şirketler için Organizasyonel Gelişim ve Hareket Yönetimi (OGHY) olacak. Değişimi değil hareketlerimizi yönetebiliriz; dolayısıyla bünyesinde yalın uygulamalar, yazılım, etkin İK ve iç denetim gibi konuları barındıran OGHY belirgin bir şekilde öne çıkacak ve değer kazanacak” diye konuştu.

“Projenin iki önemli özelliği bulunuyor”
Tatmetal projesinin kendileri için iki önemli özelliği bulunduğunu açıklayan IFS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergin Öztürk, şöyle konuştu: “Birincisi; demir çelik sektöründe önemli bir başarı hikâyesine daha imza atma fırsatı kazanmış olmamızdır. Çemtaş gibi demir çelik sektörünün önemli işletmelerinden biri 20 yılı aşkın bir süredir tüm süreçlerinde IFS kullanıyor. Geçtiğimiz yıllarda IFS ailesine katılan Ağır Hadde ile de çok başarılı bir diğer demir çelik projesine imza attık. Şimdi Tatmetal ile bu çıtayı biraz daha yükselterek, demir çelik sektöründe Endüstri 4.0 standartlarına uygun tam entegre uçtan uca dijital fabrika kurmayı hedefliyoruz. İkinci önemli konu ise; IFS olarak 2010 yılından bu yana hem globalde, hem Türkiye’de çözüm ortakları ile büyümeye önem veriyoruz. Bu kapsamda Türkiye’de, beş IFS çözüm ortağı ile hizmet veriyoruz. Müşterilerimiz, IFS projelerinde sadece IFS Türkiye’den hizmet alabileceği gibi, herhangi bir çözüm ortağımızdan da dilediği IFS hizmetini alabiliyor. Ya da, Tatmetal ERP projesinde olduğu gibi projeyi çözüm ortağımız ile birlikte devreye alabiliyoruz. Tatmetal projesinde de, önemli çözüm ortaklarımızdan F8 Bilişim ile projeyi gerçekleştireceğiz. IFS Türkiye’nin sorumluluğunda IFS Türkiye danışmanları ve F8 danışmanları, şirkete ihtiyaç duydukları kapsamda ERP danışmanlık hizmetini veriyor olacak. Projenin her iki firma için de başarı ile tamamlanacağını düşünüyoruz.”