Tanış, markalaşma çalışmalarına yoğunlaştı

Markalaşma çalışmalarına büyük önem veren Tanış Değirmen Makina; logosundan idari binasına, çalışanlarından ürünlerin sunumuna, muhasebe kayıtlarından web sitesine kadar her alanda önemli çalışmalar yürütüyor.

A+ A-

Gaziantep/DÜNYA

5 milyon TL’lik yatırım yapan Tanış Değirmen Makina, kısa bir süre içerisinde kurumsallaşma çalışmalarını tamamlayarak, dünyanın her yerine makinalarını ihraç etmeyi hedefliyor.
Yeni makina, boyahane fırını, idari bina ve ek tesis için önemli bir bütçe harcayarak hedef büyüteceklerine değinen Tanış Değirmen Makina San. Tic. A.Ş. İhracat Müdürü Tacettin Tan, “Bu yıl içinde dört adet metal işleme makinamızı bünyemize dâhil ettik. Makinalarımızın her biri 1 milyon TL civarında. Ayrıca, fabrikamıza boyahane fırını kurduk, 13 bin metrekarelik kapalı alanımızı 24 bin metrekareye çıkardık ve idari bina da yaptırdık. Bu çalışmalarımızın tamamına 10-15 milyon TL’lik yatırım yaptık. Yatırımlarla birlikte, iki yıldır yürüttüğümüz markalaşma çalışmalarımızı da hızlandırdık” diye konuştu.

“Sektörümüzde lider olmayı hedefliyoruz”
Türkiye’de değirmen makinaları konusunda faaliyet gösteren yaklaşık 250 firmanın bulunduğunu açıklayan Tan, ilk 10 firma arasında yer aldıklarının altını çizdi. Sektörde birinci firma olmayı hedeflediklerini kaydeden Tan, şöyle konuştu: “Sektörümüzde kurumsallaşma üzerinde pek fazla durulmaz. Ancak, bu işi üç kuşaktır yapan bir kuruluş olarak, sektördeki iddiamızı artırmak için gerektiğini düşünerek, bu yönde adımlar atmaya başladık. Bir yıl içinde kurumsallaşma konusundaki çalışmalarımızı tamamlamayı planlıyoruz. Bu nedenle; logomuzdan idari binamıza, çalışanlarımızdan ürünlerimizin sunumuna, muhasebe kayıtlarımızdan web sitemize kadar her alanda yenilenme çalışmaları yürütüyoruz. Ürettiğimiz makinaların kalitesine güvendiğimiz için; artık tanıtım konusunda da bir hamle yapmamız gerektiğini düşünerek önemli bütçeler oluşturuyoruz. Kısa sürede kurumsallaşma çalışmalarımızı tamamlayarak, Tanış markasını tüm dünyaya duyurmak istiyoruz.”

“30 ülkeye ihracat yapıyoruz”
30 ülkeye ihracat yaptıklarını dile getiren Tacettin Tan, üretimlerinin yüzde 95’ini ihraç ettiklerini açıkladı. Geçen yıl 38 milyon TL’lik ihracat gerçekleştirdiklerini bildiren Tan, 2018’de ise 60 milyon TL’lik ihracat yapmayı amaçladıklarını ifade etti. Tan, “Son üç yılı baz alırsak yüzde 20 ilâ 25 oranında büyüdük. Önümüzdeki üç yıl içerisinde yüzde 40 büyümeyi hedefliyoruz. Dünyanın her yerine makinalarımızı gönderebiliyoruz. İhracatımızı artırmak adına önemli araştırmalar yapıyoruz. Avustralya hariç her kıtaya ürünlerimizi gönderiyoruz” dedi.

“İstihdamımızı artıracağız”
Gaziantep OSB’de yer alan tesislerinde 200’e yakın kişiye istihdam sağladıklarını kaydeden Tan, üç-beş ay gibi kısa bir sürede söz konusu rakamı 250’ye çıkaracaklarını anlattı. Talebe göre üretim yaptıklarını da aktaran Tan, konuşmasına şöyle devam etti: “1956’dan beri anahtar teslimi profesyonel un değirmenleri ve 1970' den bu yana tohum temizleme tesisleri yapıyoruz. Talebe göre üretim yapıyoruz. Ancak, yılda sadece un değirmeni üretecek olursak orta kapasitedeki makinalarımızdan altı adet, tohum makinalarımızdan da 20 adet üretebiliriz. Uzman bir kadroyla çalışıyoruz. Bünyemizde yedi mühendis bulunuyor. Ar-Ge çalışmalarına büyük önem veren bir kuruluş olarak, Ar-Ge çalışmalarımıza aralıksız bir şekilde devam ediyoruz.”
Dedelerinin tahta değirmen makinaları yaparak özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde gitmediği köy kalmadığını anlatan Tacettin Tan, “Dedeme değirmen makinası üretmenin inceliklerini İtalyan bir usta öğretiyor. Dedemden edindiği tecrübeyle babam da Tanış Değirmen’i bugünlere getirdi. Şimdilerde üç kardeş olarak işleri daha çok biz yürütüyoruz. Abim üretim, ben pazarlama, kardeşim de finans bölümüne bakıyor. Üçüncü kuşak olarak önceliğimiz, firmamızın markalaşmasını sağlayarak makinalarımızı dünyanın her yerine ulaştırmak” diye konuştu.