Tan: “Markalaşma konusunda yoğun çalışmalar yürütüyoruz”

Markalaşma konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiren Tanış Değirmen Makina, ürünlerini 70 ülkeye gönderiyor. Üretiminin yüzde 95’ini ihraç eden firma, 2018 yılında 9,5 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyor.

A+ A-

GAZİANTEP/DÜNYA

Tanış Değirmen Makina, yaptığı yatırımlarla kısa sürede kurumsallaşma çalışmalarını tamamlayarak, dünyanın her yerindeki projelerinin sayısını artırmayı hedefliyor.
Yeni makinalar, boyahane fırını, idari bina ve ek tesis için önemli bir önemli bir harcama yaparak sektörlerinde hedef büyüteceklerini ifade eden Tanış Değirmen Makina San. Tic. A.Ş. İhracat Müdürü Tacettin Tan, “Bu yıl içinde dört adet CNC makinasını bünyemize dâhil ettik. Makinalarımızın her biri 2 milyon TL civarında. Fabrikamıza boyahane fırını kurduk; diğer taraftan da üretim alanımızı genişlettik. Ayrıca, 13 bin metrekarelik kapalı alanımızı 24 bin metrekareye çıkardık. Bu çalışmalarımızın toplam yatırım tutarı 20 milyon TL. Bu yatırımlarla beraber markalaşma çalışmalarımızı artırarak hedeflerimizi büyüttük” dedi.

“Sektörde lider olmayı hedefliyoruz”
Değirmen makinaları konusunda Türkiye’de yaklaşık 150 firmanın faaliyet gösterdiğini dile getiren Tan, sektörde ilk 10 firma arasında yer aldıklarının altını çizdi. Tan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ancak hedefimiz sektörde ilk olmak. Sektörümüzde kurumsallaşma konusuna pek önem verilmiyor. Biz bu işi üç kuşaktır yapıyoruz ve sektördeki iddiamızı artırmak için kurumsallaşmamız gerektiğine karar verdik ve bu yönde adımlar atmaya başladık. Bir yıla kadar tamamen kurumsallaşmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, şirketimizde bulunan bütün departmanlarda tanıtım ve yenilenme odaklı değişime gidiyoruz. Yaptığımız makinaların kalitesine güvendiğimiz için artık tanıtım konusunda da hamleler yapmamız gerektiğini düşündük ve önemli bütçeler ayırarak bu konuda çalışmalar yapmaya başladık. Kısa sürede kurumsallaşma çalışmalarımızı tamamlayarak, Tanış markasını tüm dünyaya duyurmak istiyoruz.”

“70 ülkeye ihracat yapıyoruz”
70 ülkeye ihracat yaptıklarını dile getiren Tan, üretimlerinin yüzde 95’ini ihraç ettiklerini aktardı. Geçen yıl 6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini bildiren Tacettin Tan, 2018’de 9,5 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedeflediklerinin bilgisini verdi. Tan, şöyle devam etti: “Son üç yılı baz alırsak, yüzde 20 ilâ 25 oranında büyüdük. Gelecek üç yıl içerisinde yüzde 40 büyümeyi hedefliyoruz. Dünyanın her yerine makinalarımızı gönderebiliyoruz. İhracatımızı artırmak adına önemli araştırmalar yapıyoruz. Avustralya hariç her kıtaya ürünlerimizi gönderiyoruz. Özellikle Latin Amerika, Kuzey Amerika’da Kanada, Asya’da Kazakistan, Bangladeş, Avrupa’da İtalya, Fransa, Avusturya, Ukrayna, Portekiz, İspanya, Afrika’da Kenya, Etiyopya, Libya, Fas, Mısır ve Sudan başta olmak üzere toplam 70 ülkeye ihracat yapıyoruz.”

“Sürekli Ar-Ge yapıyoruz”
Gaziantep OSB’de yer alan tesislerinde 300’e yakın kişiye istihdam sağladıklarını kaydeden Tan, dört ay gibi kısa bir sürede söz konusu rakamı 350’ye çıkaracaklarını anlattı. Talebe göre üretim yaptıklarını da aktaran Tan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “1956’dan beri anahtar teslimi profesyonel un değirmenleri ve 1970'den bu yana tohum temizleme tesisleri yapıyoruz. Talebe göre özel üretim projelere imza atıyoruz. Şu an yılda ortalama altı adet orta ve büyük ölçekli un tesisi, 20 adet büyük ölçekli tohum ve bakliyat tesisi kuruyoruz. Alanlarında uzman kişilerle çalışarak her zaman kaliteli bir üretim yapmayı planlıyoruz. Bünyemizdeki 16 mühendis ve Ar-Ge bölümümüzdeki beş mühendis ile üretimde kalite ve inovasyonu yakalamak için çalışıyoruz.”
Dedelerinin tahta değirmen makinaları ürettiğini ve özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde gitmediği köy kalmadığını söyleyen Tacettin Tan, “Dedeme değirmen makinası üretmenin inceliklerini İtalyan bir usta öğretmiş. Dedemden edindiği tecrübeyle babam da Tanış Değirmen’i bugünlere getirdi. Şimdilerde dört kardeş olarak işleri daha çok biz yürütüyoruz. Abim Eray Tan Genel Müdür olarak üretim ile ilgilenirken; ben Satış ve Pazarlama, Emre Tan Finans ve Cihan Tan ise Ar-Ge Bölümü ile ilgileniyor. Üçüncü kuşak olarak önceliğimiz; firmamızın markalaşmasını sağlayarak, üretimde yakaladığımız kalite ile dünya genelinde daha fazla projeye imza atmak” diyerek konuşmasını noktaladı.