Takım tezgahları sektörünün Asya buluşması

Tayvan Takım Tezgahları ve Aksesuarları İmalatçıları Birliği (TMBA) ile Taichung Şehri Hükümeti, 2018 yılının Tayvan’daki en büyük metal işleme teknolojileri fuarı olma özelliğini taşıyan TMTS’nin organizasyonunu birlikte yapıyor.

A+ A-

Yalçın GÜR

Tayvan’ın 2018 yılı içindeki en büyük takım tezgahları fuarı olan TMTS, 7-11 Kasım tarihleri arasında Taichung’ta gerçekleştirilecek. Tayvan Takım Tezgahları ve Aksesuarları İmalatçıları Birliği (TMBA) ile Taichung Şehri Hükümeti, fuarın organizasyonunu birlikte yapıyor. Haziran sayımızda, TMTS 2018 Fuarı nedeniyle MM Makina Magazin Dergisi adına Tayvan’ın üretim makinaları-takım tezgahları imalatının kalbi-merkezi konumunda olan Taichung bölgesinde (Taichung şehri ve çevresi) basın için düzenlenen fabrika inceleme gezisine ve bir konferansa katıldığımı belirterek, fuarla ilgili verileri paylaşmıştım. Temmuz sayımızda bazı firmaların fuarla ilgili çalışmalarını aktardım. Bu sayımızda da, firmaların fuarla ilgili çalışmalarını aktarmaya devam ediyorum.

Makina sektöründe ağırlıklı bir yeri var
Firmalarla ilgili bilgi aktarmaya başlamadan önce kısaca; tüm üretim makinalarının merkezinde ağırlıklı bir yere sahip olan ve bir ülkenin makina üretimindeki yerini de belirleyen takım tezgahları sektörünün, Tayvan’ın hem üretim makinaları alanında, hem de genel endüstrisi içinde ağırlıklı bir yeri olduğunu söylemem gerekiyor. Takım tezgahları sektörü; makina, elektrik-elektronik ve yazılım ayakları üzerine kurulu dijital endüstriyel gelişim stratejik planında kritik önemde bir yere sahip. Çok kısaca belirtmek gerekirse; Tayvan takım tezgahları sektörü bu plan doğrultusunda çok yol kat etmiş. Kendi içinde entegre olmuş, bağlantılı çalışan ve bulutta çalışma vb. boyutların hepsinde ilerlemiş dijital dönüşümü tamamlamış bir sektör haline gelen takım tezgahları sanayii; işlem merkezlerinden öte, otomotivde ya da havacılık-uzay sanayii vb. sektörlerde müşteri gereksinimleri doğrultusunda üretimi gerçekleştirecek adeta bir fabrika bütünlüğü içinde bir makina tedarikçisi olarak çalışmaya odaklanmış ve organize olmuş.

Üretimin merkezi Taichung şehri
Bu noktada fuarın düzenlendiği şehir olan Taichung bölgesinden söz etmek gerekiyor: Makina sektörünün merkezindeki takım tezgahlarının (biraz daha geniş olarak metal işleme makinalarının-üretim teknolojilerinin) Tayvan’daki kalbi Taichung bölgesinde atıyor. Taichung; modern, temiz, gelişmiş ve çok iyi organize olmuş sanayi ve teknoloji geliştirme bölgelerine sahip. Bölgenin merkezinde ise gelişmiş bir şehir olarak Taichung şehri yer alıyor. Taichung, başkent Taipe’ye hızlı trenle bağlı olmanın (yaklaşık 1 saatlik bir hızlı tren seyahatiyle ulaşılabiliyor) ayrı bir avantajını kullanıyor. Tayvan Takım Tezgahları ve Aksesuarları İmalatçıları Birliği-Taiwan Machine Tool & Accessory Builders Association (TMBA) ve Taichung Şehri Hükümeti, kentin bu özelliğini fuarcılık alanında da öne çıkarmak ve takım tezgahları ve metal işleme teknolojileri ile ilgilenenleri sektörün üretiminin kalbi durumundaki Taichung’a çekmek için önemli bir gayret içindeler. Yarattıkları çiftli yıllarda gerçekleştirilen TMTS (Taiwan International Machine Tool Show-Tayvan Uluslararası Takım Tezgahları Fuarı) ile bunu başarmışlar ve etkinliği sürekli büyütmüşler.

Uluslararası bilinirliği yüksek bir fuar
Taichung Uluslararası Fuar Merkezi ile Greater Taichung Uluslararası Expo Center alanlarında düzenlenecek olan TMTS 2018 ile ilgili bilgiler ise kısaca şöyle: “Çok sayıda birlik ve kuruluş tarafından desteklenen etkinlik, büyüyerek metal işleri teknolojisinin ilgililerini Taichung şehrine çekiyor. TMTS 2018’de, fuar alanının brüt 91 bin metrekarelik alanı doldurması bekleniyor (2016’da 78 bin metrekare). Fuar alanında 4 bin 300 stant olacağı tahmin ediliyor (2016’da 4 bin 2). Bu yılki fuara 750 katılımcı firma (2016’da 738, 658’i yerli, 80’i denizaşırı-Tayvan dışından), 72 bini yerel olmak üzere 85 bin ziyaretçinin (bunun 3 bini denizaşırı ülkelerden) gelmesi bekleniyor (2016’da 81 bin 487). Sergilenen ürünlerin kategorileri (ana konular) ise şöyle sıralanıyor: Metal kesme makinaları, metal şekillendirme makinaları, takım tezgahı aksesuarları, komponentler, parçalar, akışkan gücü, CNC kontrol sistemleri ve yardımcı ekipmanlar, kesme takımları, takım tutucular, takım tutma ve iş parçası tutma cihazları, ölçü enstrümanları, akıllı imalat sistemleri, endüstriyel robotlar, CAD, CAM ve ilgili yazılımlar.

Akıllı makina üretim merkezi HartfordTayvan’daki fabrika gezilerinin üçüncü durağı (Chmer ve Apec’ten sonra) Hartford (She Hong Industrial Co. Ltd.) oldu. Hartford da TMTS 2018 için yoğun şekilde hazırlanıyor. Hartford çalışma haritasını; i-Factory-akıllı fabrika, Robocell (robot üretim hücresi)-otomasyon çözümleri, smart center-akıllı makinalar, Hatrol plus (kontrol cihazı)-akıllı kontrol cihazları ve süper fine technology-çok yüksek hassasiyette işleme (makina ile işleme) teknolojileri olarak veriyor.
Firma yetkilileri, Hartford’un 1965 yılında kurulduğunu, kurulduğu tarihten itibaren kendisini işlem merkezlerine, araştırma ve geliştirmeye vakfettiğini belirtiyorlar. Özellikle dökümden (demir) yüklemeye tüm iş ve üretim süreçlerinin şirketin kendi bünyesinde gerçekleştirildiğine dikkat çeken ilgililer, firmanın bugüne kadar küresel düzeyde sattığı 4 bin 600 civarında işlem merkezi ve 37 binin üzerinde mutlu müşteri ile kendisi için önemli bir itici güç oluşturduğunu vurguluyorlar. Yetkililer, yüksek hassasiyette ve kalitede üretim yapan işlem merkezleri sağlama konusundaki ısrarlarının, Hartford’ta teknolojik seviyeleri, imalatı ve diğer uygulamaları sürekli geliştirecek mümkün olan her kaynağın kullanılmasını sağladığını söylüyorlar.

“Kendi kontrol cihazımızı geliştirdik”
Yetkililer, çalışmalarına ve ürünlerine ilişkin olarak şunları ifade ettiler: “Hartford marka kontrol cihazımız Hartrol plus’ı ve Smartcenter uygulamalarını geliştirip lanse ederek, makinalarımızı akıllı makinalar haline getirdik ve böylece makinada işlem verimliliğimizi artırdık. Bunların yanında, fabrika yönetim sistemi olan i-Factory (i-fabrika) çözümlerimizle birlikte; müşterilerin fabrikalarını kolaylıkla yönetmelerini, nerede olurlarsa olsunlar makinalarının ve fabrikalarının durumunu telefon ya da tablet üzerinden kontrol edebilmelerini sağladık. Bir de, müşterilerin fabrikalarını, mevcut geleneksel üretim süreçlerinden otomasyonun etkin olduğu duruma dönüştürebilmeleri için fabrikaları otomatik hatlara dönüştürecek ve entegre edecek Robocell otomasyon ekipleri oluşturduk. Bu yaptıklarımıza bakıp sadece akıllı üretim ve otomasyon için çaba gösterdiğimiz izlenimi oluşmasın; mekanik alanda da önemli çalışmalar yapıyoruz. Örneğin; 5 eksenli işlem merkezimizin (5A-65E) ve 5 eksenli köprülü tip işlem merkezimizin (AERO) lansmanlarını yaptık. Hartford olarak 50 yıldan fazla bir süredir sektörde olan bir firma olarak, müşterilerimiz için iyi makinalar yapma sözü vermiş bir firmayız. Bu doğrultuda mümkünse belli bir para kazanıyor; eğer gerekliyse belli bir miktar para kaybetmeyi göze alıyoruz. Bu sayede, iyi kalitede ürün ve hizmet sağlıyor ve müşterilerimizin güvenini kazanıyoruz.”

Akıllı fonksiyonlar içeren akıllı ürünler
Hartford’un sipariş yönetimi, otomatik sevk, vardiya değişim, anlık üretim mesajı, sıfır hata analizi, makina programlama yönetimi, bakım programı-planı gibi akıllı fonksiyonları içeren ‘MES’ olarak adlandırdığı ürünü şunları sağlıyor: Makina kullanım verimliliğini en yüksek noktaya çıkarmak, işgücünü azaltmak, insan hatalarını ve gelecekte olabilecek hataları önlemek, gerçek zamanlı üretim ilerlemesi sağlamak, raporlar üretmek ve yaşamsal bilgiler üzerinde sürekli iyileştirme imkânı vermek, makina program versiyonunu doğrulamak.
Hartrol plus adlı kontrol cihazı, firma tarafından geliştirilen 40 uygulama (Apps) ve 68 kontrol fonksiyonu yanında HartCAM işleme programı ile iletişim (konuşma) fonksiyonunu içeriyor. Bu cihazla operasyonlar-işlemler kolaylaşırken; DXF dosya transfer programı kullanılabiliyor. Hartford, Hartnet ve yüksek hassasiyet kalite standardı sağlayan ürünler yanında, çeşitli opsiyonel aksesuarlarla güvenli, kaliteli ve yüksek hassasiyette makina ve üretim garantisi veriyor.