Takım tezgahları sektörü EMO Hannover’de masaya yatırıldı

Avrupa Takım Tezgahları ve Aksesuarları Ticari Birliği’nin EMO Hannover 2017 sırasında organize ettiği ve birçok ülkeden sektör temsilcisini ağırlayan toplantıda, takım tezgahları sektörünün geleceği ve hedefleri konuşuldu.

A+ A-

Ülke ekonomilerinde beklenen büyüme ve sanayileşmenin artışı, önümüzdeki yıllarda takım tezgahları sektörü için büyük fırsatlar yaratıyor. Takım Tezgahları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu üyelerinin de arasında yer aldığı Avrupa Takım Tezgahları ve Aksesuarları Ticari Birliği'nin (CELIMO) EMO Hannover 2017 Fuarı sırasında düzenlediği uluslararası toplantısı, birçok ülkeden gelen sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, takım tezgahları sektörünün geleceği ve hedefleri konuşuldu.
Etkinlikte; CELIMO üyesi ülkelerin hedef pazarları arasında yer alan Hindistan, ABD ve Japonya’nın sektör temsilcisi olan Hindistan Takım Tezgahları Üreticileri Derneği (IMTMA), Amerikan Üretim Teknolojileri Derneği (AMT), Japon Takım Tezgahları Distribütörleri Derneği (JMTDA) yetkilileri, ülkelerindeki güncel durum hakkında bilgi verdiler. Avrupa ülkelerinde 2015 yılından bu yana üretim ve ticaret hacminin sürekli olarak artış göstermesi ve işsizlik oranlarında yaşanan yüzde 4’lük düşüş, sektör açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

Hindistan’da talep patladı

Toplantıda; Hindistan’ın üretime verdiği önem ile 2025 yılına kadar GSMH'deki üretim payını yüzde 25'e çıkarmayı planladığı konuşuldu. Global çapta da, takım tezgahları sektöründe alınan siparişlerde geçen seneye göre ocak-ağustos döneminde yüzde 40'lık bir artış yaşandığı belirtildi. Hindistan’ın özellikle demir yolu, savunma ve otomotiv sektörlerinde gerçekleştirilen yabancı sermaye ile ortak yatırımlar sayesinde büyük atılım yaptığı ve otomotiv endüstrisinde 2026 yılına kadar dünyada üçüncü sıraya yükselmeyi hedeflediği aktarıldı.
Etkinlikte açıklanan verilere göre, Amerika’nın aldığı takım tezgahları siparişlerinde 2017’de yüzde 12,5, 2018’de ise yüzde 4,5 artış bekleniyor. Japonya’da ise, büyük firmalar başta olmak üzere otomotiv sektöründe fabrika ve ekipman yatırımının hızla artmaya devam ettiğinin altı çizildi.

Aydoğdu: “Sanayi ile büyümeliyiz”


Toplantının ardından açıklamalarda bulunan TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, tüm dünyada sanayi alanında büyüme ve yatırımın hızlı bir artış trendinde olduğunu, Türkiye'de ise söz konusu trendin yakalanamadığını ifade etti. Aydoğdu, “Sürekli bir büyüme için sanayi ile birlikte büyümek önemli” diye konuştu.