Taban alanı sınırlı fabrikalar için ideal çözüm

MPP, yatay palet stoklama sisteminin sığabileceği kadar geniş bir alan gerektirmeyen küçük ölçekli bir otomasyon sistemine ihtiyaç duyan üreticiler için tasarlanmış kompakt çoklu palet stoklama sistemidir.

A+ A-

Yamazaki Mazak

Yamazaki Mazak'ın Multi Pallet Pool (MPP) otomasyon sistemi, taban alanı sınırlı olan küçük hacimli üretim tesisleri için ideal bir çözüm sunuyor.
MPP, yatay palet stoklama sisteminin sığabileceği kadar geniş bir alan gerektirmeyen küçük ölçekli bir otomasyon sistemine ihtiyaç duyan üreticiler için tasarlanmış kompakt çoklu palet stoklama sistemidir. Dünya genelinde otomasyona yönelik artan talebi karşılamak için geliştirilen sistem, ilk kurulumdan sonra üretim talebindeki artışa bağlı olarak genişletilebilir. Mazak FMS sistemiyle aynı yazılımı kullanan MPP sistemi, Variaxis simultane 5 eksenli işleme merkezi veya HCN serisi yatay işleme merkezi ile birlikte kullanılabilir.

Küçük bir alanı kaplıyor
MPP sisteminin en ilgi çekici özelliği sistemin yalnızca küçük bir alanı kaplamasıdır. Örneğin; Variaxis i-700 ile birlikte kullanılan 12 palet kapasiteli MPP, 2 seviyeli 12 palet kapasiteli yatay palet stoklama sistemine kıyasla yüzde 50,7 oranında daha küçük bir alanı kapsıyor.
MPP sistemi, Variaxis i-600 ile birlikte kullanıldığında 600 mm çapa ve 425 mm yüksekliğe sahip 300 kg'ye kadar iş parçalarını işleyebilme kabiliyetine sahip oluyor. Variaxis i-700 ve i-700T ile birlikte kullanılan MPP sistemi, 730 mm çapa ve 500 mm yüksekliğe sahip 600 kg'ye kadar iş parçalarını işleyebilir. Bir Variaxis makinasıyla birlikte kullanıldığında MPP, 6, 12 ve 18 palet kapasitesi opsiyonlarını sunuyor.
Mazak'ın HCN serisi yatay işleme merkezlerinden biriyle kullanılan 16 paket kapasiteli MPP, 2 katlı 16 palet kapasiteli stoklama sistemine kıyasla yüzde 30,4 oranında daha küçük bir alan gerektiriyor. MPP, HCN-4000 yatay işleme merkeziyle birlikte kullanıldığında, 400 kg maksimum yük kapasitesi ve 630 mm çap ve 900 mm yüksekliğe sahip maksimum iş parçası boyutu ile çalışabilir.
MPP'nin daha büyük HCN-5000 veya HCN-5000/50 makinalarıyla kullanılması durumunda sistem, maksimum 700 kg ağırlığındaki iş parçalarını işleyebilir ve maksimum 1000 mm yükseliğe ve 800 mm çapa sahip iş parçalarıyla çalışabilir. Mazak yatay işleme merkezleriyle birlikte MPP, 10 palet kapasiteli veya 16 palet kapasiteli esnek palet stoklama kapasitesi opsiyonlarıyla sunuluyor.

Ergonomik tasarım ilkelerine göre tasarlandı
MPP, hızlı yükleme ve boşaltma için tüm eksenlerde servo motorlarla donatıldı. Ayrıca bu sistem, operatörün yükleme istasyonuna ve iş parçalarına sorunsuz bir şekilde erişebilmesini sağlamak için Mazak'ın ergonomik tasarım ilkelerine göre tasarlandı.
MPP, Mazak'ın Smooth teknolojisine sahip CNC sisteminin bir parçası olan 'Smooth MPP' adlı özel yönetim yazılımı kullanılarak programlanabiliyor. Üretim planı CNC'de programlandıktan sonra işlem otomatik olarak gerçekleştirilir ve üretim sonuçları ile sistem kullanımı gibi tüm verilere, makina türüne bağlı olarak SmoothX ve SmoothG CNC sistemlerinden kolaylıkla erişilebilir. Fabrika ağına bağlı olması durumunda, MPP ile ilgili üretim verilerine ofis bilgisayarlarından, tabletlerden ve akıllı telefonlardan kolayca erişilebilir.