Sürekli döküm makinaları için en yeni makaralı rulmanlar

NUB makaralı rulmanlar, sadece şaftın termik genleşmesini idare etme kabiliyetine sahip olmakla kalmıyor; aynı zamanda hattın kılavuz merdanelerinin 12 dakikaya kadar olan yanlış hizalanmalarını telâfi edebiliyor.

A+ A-

NSK

NSK, sürekli döküm makinaları için yeni piyasaya sürülen NUB serisi silindirik makaralı rulmanların detayları ile ilgili yeni bir broşür yayınladı. Sürekli döküm endüstrisindeki en popüler şaft çaplarına uyacak şekilde yeni çıkarılan 5 ebata ilişkin bilgiler de broşürde yer alıyor. 120, 130, 140, 150 ve 160 mm iç çaplı rulmanlar mevcut. NSK şimdi, seri için yakın gelecekte piyasaya sürülecek olan daha fazla ebatı geliştirmeye çalışıyor.
NUB makaralı rulmanlar kullanıcılara birçok benzersiz avantaj sunuyor. Örneğin; rulmanlar sadece şaftın termik genleşmesini idare etme kabiliyetine sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda hattın kılavuz merdanelerinin 12 dakikaya kadar olan yanlış hizalanmalarını telâfi edebiliyor. Sürekli döküm makinası uygulamaları için rakip rulmanların aksine, NUB serisi rulmanların bu iki özelliğinin bir arada işlev görmesi son derece önemli. Daha fazla açıklamak gerekirse; iç bilezik, dış bileziği ısıl genleşme altında dengelediğinde, bunu rulmanın yanlış hizalama telâfisi yeteneklerinden ödün vermeden yapar. Kendiliğinden hizalama, bilezikler ve makaralar üzerinde özel profilleme ve özel bir iç tasarım ile sağlanır.
Sürekli döküm işleminde, bir kol her biri çeşitli segmentler içerebilen çok sayıda bölüme sahiptir. Döküm slab kalıbı terk ettikten sonra, bir düzleştirici bölümünden yatay çekme kısmına geçmeden önce; bükme ve eğme içeren bölümler boyunca ilerler, daha sonra belirli uzunlukta kesilir ve soğumaya bırakılır. Tek bir kol, çeşitli bölümler arasında dağıtılan 10 ilâ 17 segmente sahip olabilir.Rulmanlar proses için kritik öneme bir sahip
Tipik bir kol üzerinde yüzlerce rulman bulunması sayesinde (ki; bazı sürekli döküm atölyeleri iki paralel kol kullanabilmektedir), rulmanlar proses için kritik bir öneme sahip. Bununla birlikte; bu tür rulmanların zorlu çalışma koşullarına, çok yüksek seviyede mekanik strese ve ayrıca, sıvı ve buhar halindeki soğutma suyuna dayanması gerekiyor. Buna ek olarak; merdane tabla tahriklerinin çok düşük hızları (<10 rpm="" geleneksel="" oynak="" makaral="" rulmanlar="" n="" tasar="" mlar="" ok="" zorlu="" ya="" lama="" gerektirdi="" i="" i="" in="" sorun="" yaratabilir="" br="">Geleneksel makaralı rulmanların aksine, yuvarlanma yolundaki baskın hat teması sayesinde NUB rulmanlarda saf yuvarlanma sürtünmesi meydana gelir. Sürtünme bu nedenle daha düşüktür ve aşınma azalır. Basit montaj ise bir başka avantajdır. Çünkü, takma/sökme ve kullanım sırasında kazara dağılmayı önlemek için segmanlar yerleştirilir.
Önceki nesil serilerle karşılaştırıldığında NSK NUB rulmanları, kollardaki kılavuz merdanelerinin zorlu çevresel koşullarıyla karşılaştıklarında bile servis ömrünü üç kata kadar uzatabilir. Bu nedenle rulmanlar, az masraflı, sürekli ve yüksek verimli, düşük maliyetli çelik üretimini kolaylaştırır.