Su kaynaklarını korumalıyız

Pompa sistemleri sektörünün önemli markası Wilo, su kaynaklarının korunması ve verimli kullanılmasına dikkat çekmek amacıyla Atlas Dergisi’nin işbirliğiyle doğa yürüyüşü düzenledi. Yürüyüş, Balkaya Köyü çevresinde gerçekleştirildi.

A+ A-

Yalçın GÜR

Wilo Türkiye ve Atlas Dergisi işbirliğiyle susuzluk tehdidine dikkat çekmek için düzenlenen doğa yürüyüşünde, doğaseverler su kaynaklarının korunması için yürüdüler. Yürüyüş, 9 Mart Cumartesi günü Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Balkaya Köyü çevresinde gerçekleştirildi. Dünyanın birçok yerinde suya ulaşmak giderek zorlaşırken; gelecek kuşakları etkileyecek susuzluk tehdidine dikkat çekmek, su ile uğraşan birçok konunun gündeminde ön sıralarda yer alıyor. Wilo geliştirdiği yenilikçi pompa sistemleriyle; enerji verimliliği, su tasarrufu konusundaki ürün ve hizmetler ile su konusundaki etkinlikleriyle dikkat çekiyor. Yürüyüşe, İstanbul’dan hareket ederek Balkaya Köyü’nde buluşan doğaseverler, Wilo Türkiye çalışanları, Atlas Dergisi ekibi ve çok sayıda gazeteci katıldı. Yürüyüşçüler, rehber eşliğinde yörenin doğa değerlerini ve su varlığı açısından taşıdığı önemi keşfetme fırsatı yakaladılar.

“Suya hep birlikte sahip çıkmalıyız”
Doğa yürüyüşü öncesinde bir konuşma yapan Wilo Türkiye Genel Müdürü Ercüment Yalçın, şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi, iklim değişikliğinin etkilerini her geçen yıl daha sancılı bir şekilde yaşıyoruz. İklim değişikliği ile gelen kuraklık sorunu su kaynaklarını tehdit ediyor. Bununla birlikte; düzensiz yapılaşma, aşırı nüfus artışı ve sera gazlarındaki artış dünyayı daha ‘susuz’ bir yer haline getiriyor. Araştırmalar, 2040 yılında dünyanın beşte birinin su sıkıntısı yaşayacağını gösteriyor. Su sıkıntısı çekmesi muhtemel 33 ülke arasında Türkiye 27'nci sırada yer alıyor. Dünya tarım alanlarının önemli bir bölümü çölleşme tehlikesi altında. Bu sebeple Wilo Türkiye olarak, düzenlediğimiz bu doğa yürüyüşü ile suyun korunmasına ve verimli kullanımına dikkat çekmeyi hedefliyoruz. Hayatın kaynağı olan ve hayat fonksiyonlarımızı dengede tutan suya hep birlikte sahip çıkmalıyız. Biz, suyun korunması konusunda sorumluluk duymaya ve bu mesajı vermeye devam edeceğiz. Herkesin temiz suya ulaşabildiği bir dünya diliyoruz.”

Yapay zekalı pompa IFAT Eurasia’da sergilenecek
Çevre teknolojileri sektörünün önemli aktörlerini bir araya getiren IFAT Eurasia 2019 (Uluslararası Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı) için geri sayım başladı. 28-30 Mart 2019 tarihleri arasında IFM-İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuara, sektörün lider markaları arasında yer alan Wilo Türkiye de katılacak. IFAT Eurasia’da başta yeni nesil pompa Rexa Solid Q olmak üzere pek çok yeni ürünle boy göstereceklerini aktaran Wilo yetkilileri, her biri üst düzey performans ve enerji verimliliği sağlayan ürünlerini katılımcılarla buluşturacaklarını açıkladılar. Yetkililer, özellikle yapay zekaya sahip akıllı su pompası Wilo-Rexa Solid Q’nun, etkinlikte ilgi odağı olmasını bekliyorlar ve pompanın şu özelliklerine dikkat çekiyorlar: “Yüksek işletim güvenilirliği, düşük bakım ihtiyacı, enerji tasarrufu, ihtiyaca göre dizayn edilebilme gibi özellikleri bulunan Wilo-Rexa Solid Q, akıllı arayüzü sayesinde mobil cihazlarla da etkileşime geçebiliyor.”

Uluslararası bir proje yarışması da düzenleniyor
IFAT Eurasia 2019 kapsamında, geleceğin mühendislerini ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını destelemek için uluslararası bir proje yarışması da düzenleniyor. Uluslararası su sorunlarına dikkat çekmek ve çözümler bulmak amacıyla üniversiteler arasında yapılan yarışma, Almanya merkezli Su, Atık Su ve Atık Birliği (DWA) tarafından düzenlenirken, Wilo Vakfı tarafından da destekleniyor. Etkinlikte, Çin, Hindistan, Güney Afrika ve Türkiye gibi ülkelerden öğrencilerin yer aldığı üniversite takımları ve doktora adayları ‘entegre su kaynakları yönetimi’ konusunu araştırıyorlar. Yarışmanın sonucunda başarılı olan takıma ‘Genç Su Ödülü’ veriliyor. Wilo Vakfı, 2015 yılından bu yana yarışmanın birincilik ödülünü bağışlıyor. IFAT Eurasia’da; katı atık, su ve atık su teknolojileri, biyoenerji, atık toplama ve taşıma araçları, geri dönüşüm sistemleri, geri kazanım tesis ve ürünleri, yenilenebilir enerji teknolojileri ve kentsel çevre temizlik araçları kategorilerinde ürünler ve teknolojiler sergilenecek.