Studio 5000 yazılımı, otomasyon sistemi tasarımını kolaylaştırıyor

Studio 5000 Architect uygulaması artık Eplan ve AutoCAD gibi popüler mühendislik uygulamalarıyla işbirliği içerisinde veri alışverişinde bulunabiliyor.

A+ A-

Rockwell Automation

Studio 5000 Architect uygulaması artık Eplan ve AutoCAD gibi popüler mühendislik uygulamalarıyla işbirliği içerisinde veri alışverişinde bulunabiliyor. Bu çift yönlü veri aktarımı özelliği; mühendislerin mühendislik gereçlerine ait kontrol verisini, Studio 5000 yazılımına girmeleri gereğini azaltarak işe başlama süresini hızlandırıyor.

Stump: “Hata riskini azaltıyor”
Rockwell Automation İşletme Müdürü Andy Stump, konu hakkında şunları söylüyor: “ECAD gereçleriyle entegrasyonun iyileştirilmesi sayesinde mühendislik süreçleri hem tasarım aşamasında, hem de gelecekte yapılması olası değişiklikler sırasında çok daha kısa sürebilmektedir. Ayrıca, hata riskini de azaltıyor ve kullanıcılara kendi tercih ettikleri mühendislik gereçlerini kullanabilme konusunda daha rahat davranabilme özgürlüğü tanıyor.”
Rockwell Automation bunların yanı sıra, Studio 5000 Application Code Manager uygulamasına önceden geliştirilmiş uygulama içeriğini de ekledi. Mühendisler zaman kazanmak için özel kodların yerine bu içeriği kullanabilecek ve sistemlerini daha kolay bir şekilde standardize edebilecekler. İçerik; başlarda Rockwell Automation’ın kontrol kodu proses obje kütüphanesi ve makina yapımcısı (machine builder) kütüphanelerini, HMI arayüz unsurlarını (faceplates), alarmları, faaliyet ve geriye dönük etiketlemeleri kapsıyor olacak.

Thomsen: “Maliyetlerinin azalmasını sağlıyor”
Müşterilerin uygulamalarına göre özel olarak şekillendirilmiş daha çok standardize kod eklemeye devam edeceklerini dile getiren Rockwell Automation Uygulama IP Üst Düzey Yöneticisi Joachim Thomsen, “Zamanla bu, müşterilerimizin programlamaya yaklaşımlarını değiştirecektir. Çünkü kodu kendileri yazmaktansa, daha önceden hazırlanmış olan içeriği daha hızlı bir şekilde kullanabilmekteler. Nihayetinde, daha hızlı pazara sürme süresi ve tasarım standartlaştırılmasında artış ve mühendislik süreçlerinin maliyetlerinin azalması sağlanmaktadır” diye konuşuyor.
Güvenliğin artırılmasına yardımcı olmak üzere, Rockwell Automation Studio 5000 Logix Designer uygulamasına lisans bazlı içerik koruması da eklendi. Bu özellik; üreticilerin Logix içeriklerinin tasarım ve işlerliğini korumalarına, objelerin kaynak kodlarını kimlerin görüntüleyebileceğini veya değiştirebileceğini belirleme imkânı sağlayarak yardımcı olmaktadır. Ayrıca, yetkisi olmayan makinalara kodların kopyalanması da engellenmektedir. OEM’ler için, bu şekilde kullanıcıların kendi yaratmadıkları makinalar üzerine kodları kopya etmelerinin önüne geçilmektedir.
Bunun yanı sıra, Logix kontrolörleri artık sistem değişikliklerini denetliyor olduğundan, kullanıcılar bu kayıtları güvenli bir şekilde Studio 5000 Logix Designer uygulaması içerisinde görüntüleyebilmekteler. Bu özellik, mühendislere kontrol sistemlerini daha etkin bir şekilde yönetme imkânı sağlıyor.

Çoklu dil desteğine sahip
Studio 5000 View Designer uygulaması, konfigürasyon sürecini kolaylaştırmaya yardım eden yeni bir grafik ekleme özelliğine sahip. Kullanıcılar; kendi yeniden kullanılabilir grafiklerini oluşturabilir, bunları özel Logix veri tiplerine kolaylıkla bağlantılandırabilir ve yapılandırabilirler. Bunların yanı sıra Studio 5000 View Designer uygulaması, artık çoklu dil desteğine sahip ve kullanıcılar operatör terminalleri üzerinden dil değiştirebiliyorlar.
Rockwell Automation, Studio 5000 yazılımına görsel tasarım özellikleri de ekledi. Yeni Studio 5000 Logix Emulate uygulaması ile mühendisler; uygulamaların test, doğrulama ve optimizasyon süreçlerini yürütebilirler ve tüm bunları fiziksel donanımdan bağımsız olarak gerçekleştirebilirler. Bu da, proje maliyetlerinin azaltılmasına ve geliştirme sürelerinin kısaltılmasına imkân tanır. Studio 5000 Logix Emulate uygulaması, üçüncü parti simülasyon uygulamalarına ve operatör eğitim sistemlerine de uyumludur. Dolayısıyla, prosesin tamamı simüle edilebilir ve takımlar daha güvenli olan sanal ortamda eğitilebilirler.