Strausak, robotik otomasyonda Stäubli’yi tercih etti

1973 yılından beri tekstil, elektronik, otomobil ve havacılık endüstrileri için yüksek hassasiyetli CNC takım bileme/taşlama tezgahları imal eden Strausak, robotik otomasyon sürecinde Stäubli’yi tercih etti.

A+ A-

1923 yılında İsviçre'de mekanik bir tamir dükkanı olarak kurulan Strausak, bugün Rollomatic Holding SA'ya bağlı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Şirket, 1973 yılından beri tekstil, elektronik, otomobil ve havacılık endüstrileri için yüksek hassasiyetli CNC takım bileme/taşlama tezgahları üretiyor. 23 pazarda faaliyet gösteren Strausak, dünya çapındaki müşterileri için her yıl 500'den fazla bileme/taşlama tezgahı (grinder) üretimi yapıyor.
'U-Grind' olarak bilinen 5 eksenli CNC bileme/taşlama makinası ile Strausak; müşterilere bileme ve taşlama ihtiyaçları için güvenilir, verimli ve son derece hassas bir sistem sunuyor. Şirket bu kapsamda, ürünlerinin performanslarını artırmak için robotik otomasyon sürecinde Stäubli’yi tercih etti.Condrau: “Kullanımı basit bir çözüm”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Strausak Genel Müdürü Alexandre Condrau, U-Grind'in aynı yüksek hassasiyet ve esneklik seviyesini koruyarak çalışması için gerekli kapasiteye ve otonoma sahip olacak şekilde sürecin otomatize edilmesi gerektiğini ifade etti. Condrau, “Ayrıca, atölye üzerinde yüzey alanını artıracak uzantılar eklememek de önemli bir husustu” diye konuştu.
İstedikleri robotik çözümün, operatörlerin çalışmasını aksatmasına neden olmayacak kadar basit olmasının kendileri için önemli olduğunu vurgulayan Condrau, söz konusu nedenden dolayı Stäubli’yi tercih ettiklerini anlattı.

Badoud: “İlave yer kaplamıyor”
“6 eksenli bir robotu kendi komutları ile ve çok fazla yer kaplamadan entegre etmek gerçek bir bilmeceydi” diye konuşan Strausak Ar-Ge Müdürü Pierre-Alain Badoud ise, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ancak bu bilmece, Stäubli’nin TX60L serisi ile çözülebilecekti. Bu uygulamada, robot tamamen makina gövde içerisine entegre olduğundan ilave yer kaplamıyordu. Ayrıca robot, makina çalışma alanının dışında duruyordu ve böylece, operatörler kurulum için makinaya kolay erişim sağlıyordu. Oldukça geniş bir hareket yelpazesine sahip olan TX60L, hızlı yükleme ve boşaltma kapasitesi ile büyük parti üretimler için mükemmel bir çözüm oldu. TX60L modeliyle yalnızca Stäubli, ihtiyaç duyduğumuz esneklik ve hassasiyetle istediğimiz alanda çalışabildi.”
Stäubli tarafından sağlanan uygulamalı teknik yardımlar sayesinde, Strausak ekibinin robotun entegrasyon aşamasında önemli ölçüde zaman kazandığının altını çizen Badoud, “Çok hızlı bir şekilde istediğimiz otonomi seviyesine geldik” diyerek sözlerini tamamladı.