SPS IPC Drives 2018, 27 Kasım’da kapılarını açacak

Endüstriyel otomasyonun özgün fuarı SPS IPC Drives 2018, 27-29 Kasım 2018 tarihleri arasında Nürümberg Fuar Alanı’nda kapılarını açacak. Bu yılki etkinlikte yaklaşık bin 700 katılımcı ürün ve hizmetlerini sergileyecek.

A+ A-

Yalçın GÜR

SPS IPC Drives Fuarı, kendi özgü konseptiyle, en küçük algılayıcılardan (sensörlerden) akıllı ve dijital otomasyon çözümlerine kadar endüstriyel otomasyonla ilgili konuların tümünü kapsıyor. Ürünler ve servisler, fuarda şu ana başlıkları altında sergileniyor: Kontrol teknolojisi, işlemler (proseseler-süreçler) arası iletişim, elektrikli hareket sistemleri ve komponentleri, insan-makina arayüz aygıtları, endüstriyel iletişim, üretimde yazılım ve enformasyon teknolojileri, arayüz teknolojisi, mekanik altyapı ve algılayıcı-sensör teknolojisi.

Bin 700 civarında katılımcı yer alacak
Endüstri 4.0, SPS IPC Drives’da ana odak konusu olarak vurgulanıyor. Bununla birlikte, ürün ve uygulama örnekleri yanında çeşitli konu başlıkları altında gösteri alanları ve sunumlar fuarda yer alacak. Hol 6’nın üretim teknolojilerinde yeni iddiaların sergilendiği ve konuşulduğu bir alan olacağına dikkat çekiliyor. Yetkililer, bütün işaretlerin fuarın büyüdüğü yönünde olduğunu söylüyor ve ekliyorlar: “Şu ana kadar olan katılım talebi geçen etkinliğe oranla daha yüksek seyrediyor ve daha fazla alan gereksinimi var. Bu nedenle bu yılki etkinlik için ilave bir hol eklenmiş bulunuyor. Bu hol; özgün tasarımı, kalite ve enerji standartları nedeniyle özellikle seçildi. Endüstriyel iletişim başlığı fuarda ilk defa sergileniyor. Yine bu sene ilk kez 17 holde sergi gerçekleşiyor. Yaklaşık bin 700 katılımcı ürün ve hizmetlerini sergileyecek.“

Endüstriyel otomasyonun tümünü kapsıyor
Fuar yetkilileri, 2017 yılındaki fuarın kapanış raporunu, başarı hikâyesinin devam ettiği şeklinde duyurdular. Bu hikâyenin devam edeceğini; çünkü fuarın endüstriyel otomasyonu tümüyle kapsaması nedeniyle hem ziyaretçilerin, hem de katılımcıların favorisi olduğunu belirtiyorlar. Tabi bu gelişmede otomasyon sektöründeki patlamanın da etkili olduğunu ve SPS IPC Drives 2017’nin de söz konusu durumu yansıttığını dile getiriyorlar.2017 yılındaki etkinlik; 130 bin metrekarelik fuar alanı, bin 675 katılımcı ve 70 bin 264 ziyaretçi ile alanındaki gücünü gösterdi. Etkinliğin 2016’daki 122 bin 200 metrekarelik fuar alanı, bin 605 katılımcı ve 63 bin 291 ziyaretçi şeklindeki verileri, fuarın gelişiminin yanı sıra sektörle ilgili de ipuçlarını veriyor. 2014’teki 117 bin 800 metrekarelik fuar alanı, bin 602 katılımcı ve 56 bin 787 ziyaretçi rakamları dikkate alındığında, fuarın ve sektörün pozitif gelişimi görülüyor. 2015’teki yüksek çıkışın ardından, 2016’da bir duraksama olduğu; ancak 2017 verileri ve 2018 beklentileri fuarın ve sektörün yeniden yükseliş trendinde olduğunu gösteriyor. 2017 yılındaki etkinliğin 43 ülkeden katılımcı çekmesi, otomasyonun Almanya yanında diğer dünya ülkelerinde de ilgi merkezinde olduğuna işaret ediyor. Fuarın ilk 5 yabancı katılımcısı ise; İtalya, Çin, İsviçre, Avusturya ve ABD şeklinde sıralanıyor. Ziyaretçi analizi de benzer sonuca götürüyor:

Fuarın hedefi mutlu profesyonel ziyaretçi
İlgililer, fuara gelen ziyaretçilerin ana amacının; yeni ürünler ve eğilimlerle ilgili bilgi ve teklif ile otomasyon ile ilgili sorularına yanıt almak olduğunu belirtiyorlar. Ziyaretçilerin bu amaçlarını gerçekleştirip gerçekleştirmediklerini anlamak için yapılan çalışmalarda ortaya çıkan; “ziyaretçilerin yüzde 98’inin SPS IPC Drives etkinliğini iş arkadaşlarına ve müşterilerine tavsiye edeceklerini” söylemesi ve geçmiş yıllardaki verilere de dayanarak, yüzde 94’ünün bir sonraki etkinliğe katılacağını kuvvetle olası görmeleri sonucunun fuarın etkinliğini gösterdiğini vurguluyorlar.