Soysal: “Ar-Ge merkezimizde yenilikçi ve rekabetçi ürünler geliştiriyoruz”

Son dört yıldır ihracata verdiği önemi artıran, endüstriyel yağlar alanında 26 yıldır faaliyet gösteren ve önde gelen üreticilerden biri olan Petroyağ, söz konusu alanda bakanlık onaylı ilk Ar-Ge merkezini faaliyete geçirdi.

A+ A-

Sabiha TOPRAK/KOCAELİ

Endüstriyel yağlar alanında 26 yıldır faaliyet gösteren ve Türkiye’nin önde gelen üreticileri arasında yer alan Petroyağ, söz konusu alanda bakanlık onaylı ilk Ar-Ge merkezini açtı.
Üniversite ve sanayi iş birliğini hayata geçirerek, akademik çalışmaların sanayi ile ortak ilerlemesi ve Türkiye’nin parlak zihinlerine istihdam olanaklarının yaratılması için sistematik olarak çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Petroyağ ve Kimyasallar San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Soysal, “Bu vizyonun bir getirisi olarak, Ar-Ge merkezimizde yenilikçi ve rekabetçi ürünler geliştiriyor, inovatif projeleri hayata geçiriyoruz. Böylece, uluslararası pazarda tercih edilen bir marka olma yolunda emin adımlar atıyoruz” diye konuştu.
Son dört yıldır ihracata verdiği önemi artıran ve operasyonel yatırımlarını bu doğrultuda gerçekleştiren Petroyağ’ın, hâlihazırda 37 ülkeye ihracat yaptığının bilgisini veren Soysal, şöyle konuştu: “Alüminyumdan demir çeliğe, tekstilden kozmetiğe, havacılıktan plastiğe, ağır sanayieden gıdaya kadar birçok sektörün ihtiyaçlarına cevap veren ürünler üretiyoruz. Hizmet ağını ve coğrafyasını her geçen gün kontrollü bir şekilde büyüten şirketimiz, ihracatın üretimden aldığı oranı yüzde 30’un üzerine çıkarmayı hedefliyor.”

“Gürcistan önemli bir merkezimiz olacak”
Yurt dışında büyüme stratejileri doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Ünal Soysal, Gürcistan’da gerçekleştirdikleri yatırımla birlikte, söz konusu ülkeyi dağıtım ağında önemli bir merkez haline dönüştürmeyi amaçladıklarını aktardı. Ünal Soysal, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Poti’deki yatırımımızla bölgedeki demiryolu ve lojistik imkânları verimli kullanmak istiyoruz. Burası; Rusya, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan’a açılan bir kapı olacak. Özellikle son üç yıldır bu bölgelerden ciddi talepler geliyor. Anlıyoruz ki; bu ülkelerdeki sanayi yatırımları belli bir ivmeye ulaşmış. Söz konusu bölgelerden gelen taleplere hızlı cevap vererek, bu ülkelerdeki pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz.”
Yatırımlarının devam edeceğini de bildiren Soysal, konuşmasını şu şekilde sürdürdü. “Yine Poti’de uyguladığımız modeli uygulayarak, ikinci yatırımımız için Doğu Avrupa’da bir üretim üssü kurarak, bu ülkelerdeki pazar payımızı artırmak istiyoruz. Arkadaşlarımız yoğun olarak çalışıyor. 2020 yılında bu bölgede bir merkezi devreye almak istiyoruz.”
Endüstriyel yağlar alanıyla ilgili yurt dışı fuarlarına da ağırlık verdiklerini dile getiren Soysal, “Son üç yıldır aktif olarak fuarlardayız. Bu etkinlikler sayesinde kendimize yeni talepler yaratarak ciddi iş birlikleri sağladık. Gelen taleplere göre de, hangi ülkelerde hangi sektörlerin daha aktif ve güçlü olduğunu anlayarak o bölgelere daha çok yoğunlaşıyoruz” dedi.