Sosyal robot Nely, ‘Smart Future Expo’da konuşacak

Türk mühendisler tarafından geliştirilen sosyal robot Nely, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin düzenlediği ve geleceğin dünyasını şekillendiren teknolojilerin ele alınacağı ‘Smart Future Expo’nun konuşmacıları arasında yer alacak.

A+ A-

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) düzenlediği teknoloji ve dijital dönüşüm etkinliği ‘Smart Future Expo 2018 Akıllı Teknolojiler Zirve ve Sergisi’, yerli teknolojilere de ev sahipliği yapacak. Zirve, 14-15 Kasım 2018’de ‘Dönüşerek Daha Güçlüyüz’ sloganıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde organize edilecek. Etkinlikte, Türk mühendisler tarafından geliştirilen sosyal robot Nely; iki moderatör eşliğinde 15 dakika boyunca kendini ve gelecek nesillerini, robotların iş dünyasının geleceğinde oynayacağı rolü, insanlarla ilişkilerini ve teknoloji gündemini değerlendirecek.

“Soruları cevaplayacak”
Türk mühendisler tarafından geliştirilen Nely’nin, sosyal özellikleriyle kullanıcıları tanıdığını ve yanıt verdiğini ifade eden yetkililer, konuşmasını şu şekilde sürdürdüler: “Sahip olduğu teknolojilerle yabancı rakiplerinin önüne geçen Nely; yüz tanıma, ses tanıma, duygu analizi sistemlerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Kendine ait duyguları ve durumlara yaklaşım biçimi olan Nely, cinsiyete ve yaşa göre farklı tepkiler verebiliyor. Havalimanları, banka şubeleri, fuarlar, hastaneler, okullar ve otellerde kullanılabilecek sosyal robot Nely, tüm bu özelliklerini ‘Smart Future Expo’da katılımcılara sergileyecek. Fuarda, robotların hayatımızda nasıl yer alacağını 15 dakika boyunca anlatacak olan Nely, moderatörlerin sorduğu soruları da cevaplayacak.”
Organizasyonda; bakanlıkların, yerel yönetimlerin, üniversitelerin ve sektör lideri firmaların yer alacağını anlatan yetkililer, “Etkinlikte, ‘Sanayinin Dönüşümü’, ‘Akıllı Şehir ve Yapı’ ile ‘Girişimcilik’ temaları eş zamanlı olarak işlenerek; bilişim, yazılım, otomasyon, elektronik ve şehircilik başta olmak üzere gelişen IoT, yapay zekâ, bulut bilişim ve büyük veri gibi geleceğin dünyasını şekillendiren akıllı teknolojilere değinilecek” diyerek sözlerini noktaladılar.