SMS Makina, yurtdışı pazarını Orta Doğu ile genişletecek

Orta Asya ülkeleri ile başlattığı ihracat çalışmalarını Suudi Arabistan başta olmak üzere Orta Doğu ülkeleri ile genişletmeyi hedefleyen SMS Makina, uzun vadede ise yurtiçindeki bayi sayısını artırmayı planlıyor.

A+ A-

ADANA/DÜNYA

Adana Kemal Deniz Geri Dönüşümcüler Sitesi'nde faaliyet gösteren SMS Makina, Orta Asya ülkeleri ile başlattığı ihracat çalışmalarını Suudi Arabistan başta olmak üzere Orta Doğu ülkeleri ile genişletecek.
Şirketlerinin 1987 yılında Karşıyaka Sanayi Sitesi'nde çırçır makinası ve yedek parçası üretmek amacıyla kurulduğunu ifade eden SMS Makina İskele San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Mehmet Şimşek, “Kurulduğumuzdan bugüne kadar faaliyet alanımızı genişlettik. Başlangıçta fason üretimle çalışan kuruluşumuz, zamanla güçlenip kendi atölyesini kurdu. Ürettiği ürünlerin satışını direkt fabrikalara yapan firmamız, 2000 yılından sonra bayi sistemine geçti ve halen bu sistemi kullanmaktadır" diye konuştu.
Süreç içerisinde üretim merkezini Adana Kemal Deniz Geri Dönüşümcüler Sitesi'ndeki bin metrekarelik tesislerine taşıdıklarını ve inşaat sektörüne yönelik çalışmalara da başladıklarını anlatan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnşaatlarla ilgili teleskopik direk imalatı da yapıyoruz. Yıllık 500 bin adet tabla altı iskele ve 150 bin metrekare dış cephe H tipi tam güvenlikli iskele imalatı gerçekleştiriyoruz."

“İşlerin tekrar açılacağına inanıyoruz”
İnşaat alanındaki çalışmalarının ağırlıklı olarak TOKİ projelerine yönelik olduğunu belirten Şimşek, ürünlerinin Çanakkale, Kırklareli, Ankara, Şırnak, Gaziantep ve Batman'daki TOKİ inşaatlarında kullanıldığını kaydetti. Şimşek, "2017 yılında 150 bin metrekarelik üretimimizin tamamını sattık. Bu yıl inşat sektöründeki durgunluğa bağlı olarak satışlar düştü. Seçimler ve bayramdan sonra işlerin tekrar açılacağına inanıyoruz" dedi.
Çırçır fabrikalarına yönelik makina ve yedek parça imalatının ise, başta Şanlıurfa olmak üzere Adana, Batman, Mardin, Adıyaman, Aydın, Hatay ve İzmir gibi pamuk bölgelerine yönelik olduğunun altını çizen Şimşek, "Bu sene ülke genelinde pamuk ekimi fazla olduğu için işlerin daha iyi olacağını ümit ediyoruz" diye konuştu.
Çukurova'da da pamuk üretiminin son yıllarda teşvik edildiğine dikkat çeken Şimşek, söz konusu durumun sektördeki hareketliliği artıracağına inandığını ifade etti.

“Bayi sayımızı artırmayı hedefliyoruz”
Türkiye genelindeki tüm çırçır fabrikalarının makina montaj, bakım ve sökümünü yaptıklarını açıklayan Mehmet Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti: “Yurtdışında ise Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan gibi ülkelere yılda ortalama yaklaşık 500 bin dolar tutarında ürün ihraç ediyoruz. Orta vadede bu rakamı 1 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Uzun vadede ise yurtiçindeki bayi sayımızı artırıp, uluslararası piyasalardaki konumumuzu güçlendirmeyi amaçlıyoruz.”
İnşaat alanında yurtdışı pazarlarını genişlettiklerinin de bilgisini veren Şimşek, “Bu yıl başta Suudi Arabistan olmak üzere Kıbrıs ve diğer Orta Doğu ülkelerine yönelik 1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.