Sıyırarak şekillendirme, dişli biçimlendirmeye göre 2-3 kat daha hızlı bir çözüm sağlıyor

CoroMill 178S, uzun takım ömrü ile yüksek hacimli, yüksek devirli işleme gerektiren uygulamalarda kullanılırken; CoroMill 178H, kenarlarda veya küçük çaplarda genel kullanım için uygundur.

A+ A-

Sandvik Coromant

Sandvik Coromant'ın sıyırarak şekillendirme çözümü; yekpare delik işleme, yekpare takım sapı ve değiştirilebilir kesicilerden oluşuyor. CoroMill 178S (yekpare karbür), uzun takım ömrü ile yüksek hacimli, yüksek devirli işleme gerektiren uygulamalarda kullanılırken; CoroMill 178H (toz metalurji HSS), kenarlarda veya küçük çaplarda genel kullanım için uygundur. Değiştirilebilir takımlar ile kıyaslandıklarında, salgı ve hatve konusunda yüksek takım hassasiyeti sunarken; dişli ve kama için de daha iyi ince talaş işleme profili sağlar. Bileme işlemi, genellikle takımın kalitesine bağlı olarak en fazla 10 defa gerçekleştirilebilir.
CoroMill 180 değiştirilebilir kesiciler, çok çeşitli dişlilerde yüksek hacimli kaba talaş işleme prosesleri için (modül 2-9) uygundur. Birçok önemli özellik arasında, pürüzsüz kesme işlemi için pozitif bir eğim açısı ile kesme sıvısı maliyetlerinden tasarruf sağlamada ve çevreyi korumada yardımcı olan kuru işleme potansiyeli bulunmaktadır.
 
Maniyoor: "Yüksek verim sağlıyor"
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sandvik Coromant Otomotiv Sanayi İş Dalı Global Ürün Müdürü Harish Maniyoor, “Sıyırarak şekillendirme kesici seçimi, hem yüksek verim, hem de optimize edilmiş ince talaş işleme profili sağlıyor. Tek kurulumda işleme özelliği ile takımlar yüksek kalite, zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor. Dişli biçimlendirme ile karşılaştırıldığında, yaklaşık yüzde 50'lik düşük devir süresi beklenebilir; bu da, parça başına maliyeti önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Sıyırma işleminin; yeni ve kompakt otomotiv şanzımanları üretiminde azdırma işlemine göre daha esnek olduğunu da belirtmek gerekir" diye konuştu.
 
Daha fazla uygulama esnekliği
Tüm takımlar, hassas müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış mühendislik çözümleridir. Doğru tasarım ve üretim seviyelerinde uygulama ile vargellemeden 15 kat daha hızlıdır ve daha iyi kalitesiyle broşlamadan daha esnektir. Bu gelişme; üretimi tedarikçilerin özel takım tezgahlarından uzaklaştırıp, kurum içi işleme merkezlerine taşıyarak nihâi müşterilere daha fazla uygulama esnekliği sağlıyor. Plansız duraksamaların azalması ile uygulama güvenilirliği de artıyor.
Söz konusu durumun avantajlarından yararlanacaklar arasında otomotiv sanayii üreticileri geliyor. Çünkü takımlar, hibrit otomobillerde yeni gelişmelerin yanı sıra; otomobil, kamyon, traktör ve ekskavatörler için de elektrodevingenliği destekliyor. Tipik uygulamalar arasında otomotiv şanzımanlarının yanı sıra; çeşitli dişli, bağlama parçaları, kamalar, şaftlar, senkronizasyon halkaları ve CV bağlantı parçaları için iç ve dış dişliler ve kamalar ile silindirik alın dişlileri ve helisel dişliler bulunuyor.