Şişecam ve ASELSAN işbirliği protokolü imzaladı

ASELSAN ile Şişecam Topluluğu, ASELSAN’ın savunma sanayiine yönelik projelerinde kullanılacak standartlarda malzemelerin temininin yanı sıra, ürün kompozisyonları ve optimizasyonu konularında çözümler geliştirmek üzere işbirliği yapacak.

A+ A-

ASELSAN ile Şişecam Topluluğu, ASELSAN’ın savunma sanayiine yönelik projelerinde kullanılacak standartlarda malzemelerin temininin yanı sıra, ürün kompozisyonları ve optimizasyonu konularında çözümler geliştirmek üzere işbirliği protokolü imzaladı. İmzalanan protokol kapsamında iki kuruluş, faaliyet alanlarındaki köklü geçmişlerinden gelen imkân, yetenek ve deneyimlerini birleştirerek, yerli ve milli çözümler üretmek hedefiyle birlikte çalışacak.
Ortak çalışmalar için zemin yaratılması hedefiyle ASELSAN’ın Macunköy tesislerinde düzenlenen işbirliği protokolü imza törenine; ASELSAN‘dan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Prof. Dr. Haluk Görgün ile Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Karataş, Şişecam Topluluğu’ndan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Prof. Dr. Ahmet Kırman ile Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik katıldı.

En az iki yıl geçerli olacak
En az iki yıl geçerli olacak ve ön çalışma ve prototiplerin üretilmesi olmak üzere iki fazda gerçekleştirilecek işbirliği kapsamında, Türkiye’nin milli tankı için periskop camları başta olmak üzere ASELSAN’ın geliştireceği çeşitli teçhizatlarda kullanılmak üzere çok çeşitli cam ve cam seramik malzemeler geliştirilmesi hedefleniyor. Söz konusu malzemelerin, kullanılacağı teçhizatın ihtiyacına göre; termik şoka dayanıklı, mukâvemeti yüksek ve konvansiyonel camlardan farklı optik performanslara sahip olması planlanıyor. ASELSAN tarafından kullanılacak söz konusu ürünlerin kompozisyonlarının Şişecam tarafından geliştirilmesi, hammaddeden başlayarak tüm aşamalarda yerli ve milli olarak üretilmesi hedefleniyor.

Kırman: “Türkiye için değer yaratıyoruz”
Türkiye için değer yaratmayı sürdürdüklerini vurgulayan Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, “1935 yılında ülkemizin cam sanayiini kurmak ve geliştirmek misyonuyla kurulan topluluğumuz, aradan geçen 80 yılı aşkın sürede dünyada kendi alanında söz sahibi konuma gelmiş ve köklü geçmişinin her aşamasında ülkemiz için değer yaratmayı sürdürmüştür. Bugün üç kıtada, 13 ülkede 43 tesisle üretim faaliyetlerini yürüten kuruluşumuz, dünyanın cam ev eşyasında en büyük üçüncü, cam ambalajda ve düzcamda ise en büyük beşinci üreticisi konumunda. Dünyanın 10 büyük soda üreticisinden biri olmamızın yanı sıra, krom kimyasallarında ise dünya lideriyiz. 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin haberleşme ihtiyaçlarının milli ve özgün olarak karşılanması amacıyla başladığı faaliyetlerini geliştirerek, bugün uluslararası ölçekte bir firma haline gelmiş olan ASELSAN ile işbirliği için attığımız imzayı bu açıdan çok anlamlı buluyorum. Bu iki köklü kuruluşun, faaliyet alanlarında sahip oldukları bilgi birikimi ve deneyimleri sayesinde, birlikte önemli projelere imza atacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

Görgün: “400’ün üzerinde proje yürütüyoruz”
ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ise, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Önceliğimiz milli ve yerli çözümlerle savunma alanında ülkemiz ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. ASELSAN’da şu anda eş zamanlı olarak yürütülen 400’ün üzerinde proje var. Bunların bir kısmı kamuoyunda da bilinen büyük projeler, bir kısmı ise güvenlik güçlerimizin ihtiyacına yönelik başlatılan özel projeler. Yurtiçinde geliştirilmiş olan veya geliştirilebilecek her yetenekten azami ölçüde yararlanmak istiyoruz. Çok ciddi bir mühendislik kabiliyetine sahibiz. Askeri sistemlerden sivil sistemlere kadar çok geniş bir yelpazede ürün ve sistemler üretiyoruz. Otoyollarda ücret toplama sistemlerinin neredeyse tamamı bizim. Enerji alanında ise, yenilenebilir enerji sistemleri için güç sistemleri üretiyoruz. Bunlarla birlikte, şimdi sağlık sektöründe özellikle X-Ray ve MR cihazlarının üretilmesi konusunda çalışmalarımız var.”