Silikon Vadisi'nin tahtı sallanıyor

KPMG'nin gerçekleştirdiği ‘Küresel Teknoloji Endüstrisi İnovasyon Araştırması’na göre, teknoloji liderlerinin yarısından fazlası Silikon Vadisi'nin gelecek dört yıl içinde dünyanın teknolojik inovasyon merkezi olma unvanını kaybedeceğini düşünüyor.

A+ A-

Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık firması KPMG'nin yaptığı ‘Küresel Teknoloji Endüstrisi İnovasyon Araştırması’, 2023 yılına kadar dünyanın yeni teknoloji merkezinin kıta değiştireceğini gösterdi. Teknoloji liderleri, milyar dolarlık şirketlerin beşiği Silikon Vadisi’nin doğudan yükselen potansiyelle rekabet edemeyeceğini ve dünyanın yeni teknolojik inovasyon üssünün Asya’dan çıkacağını düşünüyorlar.
KPMG'nin her yıl düzenlediği araştırmaya bu yıl küresel teknoloji sektörüne yön veren 740'ı aşkın sektör lideri ve yönetici katıldı. Araştırmaya katılan liderlerin yaklaşık yüzde 60'ı, teknoloji inovasyon merkezinin gelecek dört yılda silikon Vadisi'nden dünyanın başka bir köşesine kayacağına inandıklarını belirtti.

Paris ilk kez listede yer aldı
Bu yıl Fransa'nın başkenti Paris’in ilk kez olası yeni teknoloji merkezi adayları listesinde yer aldığı araştırmada, listede uzun süredir adı geçen Almanya'nın başkenti Berlin'in ise halen potansiyelinin altında değerlendirildiği yorumu yapıldı. Geçen yılki listede yer alan Sidney, Toronto ve Şenzen gibi kentler bu sene liste dışında kaldı. Listede Orta Doğu'dan sadece Tel Aviv'in yer alması dikkati çekti.
KPMG'nin araştırmasına göre, 2023 yılına kadar dünyanın yeni teknoloji merkezi olmaya aday 15 ülkesi şu şekilde sıralandı:
1. New York (ABD)
2. Pekin (Çin)
3. Tokyo (Japonya) ve Londra (Birleşik Krallık)
5. Şaghay (Çin) ve Taipei (Tayvan)
7. Singapur (Singapur)
8. Seul (Güney Kore)
9. Boston ve Austin (ABD)
11. Berlin (Almanya)
12. Hong Kong (SAR)
13. Washington DC (ABD)
14. Paris (Fransa)
15. Tel Aviv (İsrail)

Sektörün liderleri ile farkı kapatıyorlar
Araştırma, teknoloji alanında ön plana çıkan ülkelerin sektörün lideri konumundaki ABD ve Çin ile arayı kapatmaya başladığını gösterdi. Araştırmaya katılan liderlerin yüzde 23'ü, teknolojik inovasyon alanında en fazla ümit vaadeden pazar olarak ABD'yi gördüklerini belirtti. Söz konusu oran geçen yılki araştırmada yüzde 34 seviyesindeydi. Geçen seneki listede yüzde 26 ile ikinci sırada yer alan Çin, bu sene yerini korusa da yüzde 17'ye geriledi. İlk beşte yer alan diğer ülkeler ise sırasıyla; Japonya, Singapur ve Hindistan oldu.

Karasu: “Türkiye de önemli bir potansiyele sahip”KPMG Türkiye İş Ortakları Fonksiyon Lideri Dr. Yasemin Yücel Karasu, dünyanın önde gelen şehirlerinin teknoloji merkezi olmak için yaptığı yatırımların, New York Üniversitesi’nden Paul Romer’in 2018'de Nobel Ekonomi Ödülü'ne lâyık görülen teorisine dayandığı yorumunu yaptı. Karasu, "Romer'in teorisi; teknolojik inovasyona, bilgi ekonomisine ve insan sermayesine yapılan yatırımların uzun vadede ekonomik büyümeye yön vereceğini öngörüyor" dedi.
Karasu, Türkiye gibi genç nüfusa ve yatırım potansiyeline sahip bir ülkenin de, geleceğin teknoloji merkezi olma potansiyelini taşıdığını da sözlerine ekledi.