Siber suçluların gözdesi nesnelerin interneti

Gün geçtikçe evlerde kullanımı yaygınlaşan internete bağlı cihazlar siber saldırıların odağında. Siber suçluların geçen yıl 32,7 milyon saldırı gerçekleştirdiği söz konusu cihazlar konusunda kullanıcıların bilinçlenmesi gerekiyor.

A+ A-

Küçük ev aletleri, IP kameralar, termostatlar veya yazıcılar gibi internete bağlı cihazların evlerdeki kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, cihazların savunmasız yapılarından faydalanan siber saldırganların saldırıları da artış gösteriyor. Nesnelerin interneti (IoT) konusunda yayınlanan yeni bir raporu inceleyen Bitdefender Antivirüs, geçen yıl akıllı cihazlara yönelik gerçekleşen siber saldırı sayısının 32,7 milyon olduğunun altını çizerek, IoT cihazlarına karşı gerçekleşen saldırılar konusunda kullanıcıların dikkatli olmaması gerektiğini belirtti.

Milyarlarca IoT cihazı savunmasız durumda
2017-2018 yılları arasında IoT cihazlarının sayısı yaklaşık 3 milyar artarken, saldırı havuzunun da büyüdüğü görülüyor. İnternete bağlı cihazların savunmalarının güvenilir boyutta olmaması, söz konusu cihazlara karşı siber suçluların ilgisinin artmasına ve iştahlı bir şekilde saldırı gerçekleştirmesine neden oluyor. Bir kere saldırıya uğrayan IoT sistemlerinin botnet ağının bir parçası haline gelerek DDoS saldırılarına neden olduğunu hatırlatan Bitdefender Antivirüs, saldırıya uğrayan IoT cihazının siber suçlular tarafından çalınan bilgilerin taşınması için bir kanal olarak kullanılabileceğini veya diğer cihazlara yapılan saldırılar için bir bağlantı düğümü görevi görebileceğini aktardı. Ayrıca, rapora göre dünyada botnet ağının yüzde 47’sine ABD ev sahipliği yapıyor.Beş önemli güvenlik tavsiyesi:
Sorunlarla karşılaşmamak için kullanıcıların dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatan Bitdefender Antivirüs, IoT cihazlarını kötü amaçlı yazılımlardan korumak isteyen kullanıcılara beş önemli güvenlik tavsiyesinde bulunuyor:
1. Cihazın güvenirliğinden emin olun: İnternete bağlı bir cihazı satın almadan önce cihazın güvenilirliğinden ve bu cihazın nasıl çalıştığını tam olarak anladığınızdan emin olmak gerekiyor. İnternete nasıl bağlanır, hangi verilere erişebilir, bu verileri nerede saklar ve hangi koşullar altında bu verileri kullanır öğrenin.
2. Güvenliği ve gizliliği artırın: Cihazla birlikte gelen varsayılan şifreleri, eşsiz ve karmaşık bir şifre ile değiştirin. Kablosuz yönlendiriciler de dâhil olmak üzere tüm cihazlar için güçlü şifreler kullanın.
3. Ayrı ağlarda izole edin: Eğer mümkünse akıllı televizyonunuzu ayrı bir ağda izole edin. Eğer kamerası varsa kullanmadığınız zaman kapalı olduğundan emin olun ve sadece üretici tarafından yetkilendirilmiş uygulamaları yükleyin.
4. Güncelliğini koruyun: Evin içerisindeki cihazların güvenlik durumu, kimler tarafından kullanıldığı, yazılımın üretici tarafından düzenli bir şekilde güncellenip güncellenmediği ve en önemlisi de ne sıklıkla saldırıya uğradığı konularında güncel kalın.
5. Profesyonel çözümler kullanın: Tüm cihazlarınız için zararlı yazılımları, kimlik avı ve saldırı girişimlerini tespit edip engelleyecek bir güvenlik çözümü kullanın.spit edip engelleyecek bir güvenlik çözümü kullanın.