SFS, Endüstri 4.0’da karşılaşılacak başlıca zorlukları araştırdı

Siemens Finansal Hizmetler tarafından gerçekleştirilen ‘Uygulamada Endüstri 4.0'a Açılan Yollar’ başlıklı araştırma kapsamında, Endüstri 4.0 modeline geçiş sırasında üreticilerin karşılaşabileceği başlıca altı zorluk belirlendi.

A+ A-

Siemens Finansal Hizmetler (SFS), ‘Uygulamada Endüstri 4.0'a Açılan Yollar’ başlıklı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Çalışma, üreticilerin Endüstri 4.0’ı hayata geçirmek için harekete geçtiği dönemde, dünya genelinde karşılaştıkları zorlukları belirlemek amacıyla yapıldı. Üreticilerle ve uzman yönetim danışmanlarıyla görüşülerek gerçekleştirilen araştırma ile üreticilerin karşılaşacağı başlıca altı zorluk belirlendi.
Üretici görüşlerinden ulaşılan sonuçlara göre, Endüstri 4.0 modelinin uygulama sürecine dair karşılaşılan en büyük iki zorluk; Dijital beceriler ve yatırımın boyutunu karşılayabilecek türden finansman kaynağına erişim olarak belirlendi. Diğer dört zorluk ise; işbirliği kültürünün oluşturulması, artan siber güvenlik ve veri güvenliği risklerinin en aza indirilmesi, üretim sektörlerinde başarılı dijital dönüşüm örneklerine kapsamlı erişim sağlayabilmek ve Endüstri 4.0 dönüşümünü hayata geçirmek amacıyla net ve aşamalı bir plan oluşturmak için uzmanlaşmış stratejik yönetim beceri ve kapasitelerinin edinilmesi olarak sıralandı.

Planlamada finansa dikkat çekildi
Katılımcılar, Endüstri 4.0’ın planlamasında finans ayağının atılan ilk adımlardan biri olması gerektiğine vurgu yapıyorlar. Benimsenecek stratejinin geliştirilmesi ve yapılacak teknolojik yatırımlar konusundaki çeşitliliği artıracağına inanılan söz konusu yöntem ‘Finans 4.0’ olarak adlandırılıyor. Model, yeni dünyanın endüstriyel anlayışını fonlamak için uzman finansçılar tarafından geliştirildi. SFS’nin araştırması ise, Finans 4.0 için yeni yaklaşımlar yaratarak, yatırımcıların karşılaştığı sorunlara adım adım çözüm arıyor. Bu adımlar; hedef odaklı ödeme planı, teknoloji odaklı özel finans planı oluşturmak (böylece teknoloji yükseltmesini ve güncellemesini sağlamak), yazılıma özel finansman yaratmak, satın alınacak bilişim çözümlerini alınan sonuca göre ödeme yöntemi geliştirmek, geçiş süreci için özel finansman sağlama ve işleyen sistemin yürümesi için maddi adımlar atmak olarak sıralanıyor.
SFS’nin araştırmasındaki tüm katılımcılar, dijitalleşme ve otomasyonun sürdürülebilir bir şekilde insanların hayatına girmesi konusunda hemfikir olduklarını belirttiler. Katılımcılar; engellerin saptanıp değerlendirilmesi, dikkate alınacak fırsatlar, verimliliğin ölçümü, yetenekli insanların işe alımı ve eğitimi, dijital yönetimin geliştirilmesi ve entegre stratejik finansman başlıkları altında dijitalleşmenin sürdürülebilirliğini incelediler.

Yusufoğlu: “Olumlu sonuçlar getirecek”


Dijitalleşmenin üreticiler için olumlu sonuçlar getireceğini ileri süren Siemens Finansal Kiralama A.Ş. Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Aydın Yusufoğlu, “Finansman olanakları ve yeni nesil dijital teknolojinin edinilmesi iyi yönetilirse, Endüstri 4.0, üreticilere çok geniş olanaklar sunacaktır” diye konuştu.