AVL Türkiye’de Serkan İmpram dönemi

Alanında dünyanın en büyük mühendislik firmalarından AVL’nin Türkiye’deki merkezinde üst düzey atama gerçekleşti. AVL Türkiye’nin kurucusu olan ve 10 yıldır Genel Müdürlük görevini yürüten Dr. Umut Genç, koltuğunu Dr. Serkan İmpram’a devretti.

A+ A-

Türkiye’de otomotiv güç aktarma sistemlerine yönelik elektronik ve mekanik tasarım, yazılım geliştirme ve kalibrasyon hizmetleri sunan AVL Türkiye’nin yeni Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram oldu. AVL Türkiye’nin kurucusu olan ve Genel Müdürlük görevini 10 yıldır sürdüren Dr. Umut Genç’ten koltuğu devralan İmpram, Türkiye’de iki önemli Ar-Ge merkezinde 180 kişilik bir mühendislik ekibiyle hizmet veren firmanın yönetiminden sorumlu olacak.
Uzmanlık alanı hibrit-elektrikli araçlar, otomotiv elektroniği ve yazılımı olan İmpram’ın, nisan ayı itibariyle şirketin Genel Müdürlük koltuğuna oturduğunu dile getiren yetkililer, “İmpram, AVL Türkiye’nin yeni vizyonu doğrultusundaki çalışmaları sürdürecek ve Türkiye’de gerek hibrit-elektrikli, gerekse sürücüsüz araç teknolojilerinin geliştirilmesinde önemli sorumluluklar üstlenecek. Dr. Serkan İmpram ile başlayan yeni dönemde AVL Türkiye’nin öncelikleri arasında; proje çalışmaları devam eden ileri teknolojili hibrit-elektrikli aracın ve otonom araç prototipinin sahaya indirilmesi ile Türkiye’de mühendislik alanında insan kaynağına yatırımın sürdürülmesi ilk sıralarda olmaya devam edecek” diye konuştular.

Serkan İmpram kimdir?
Dr. Serkan İmpram’ın, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında tamamladığını kaydeden yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “Manchester Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında yüksek lisans ve doktora dereceleri alan İmpram, 2001 yılında İtalya ve Portekiz’de Araştırma Görevlisi pozisyonlarında bulundu. Profesyonel kariyerine İtalya’da Magnetek (şimdiki adıyla Power One) firmasında başlayan İmpram, üç yılın ardından Türkiye’ye dönüp Takosan firmasında Elektronik Ürün Geliştirme Müdürü olarak çalıştı. 2009’da AVL Türkiye’ye katılan Dr. İmpram, Yazılım ve Elektronik ekibinin başına geçerek, söz konusu ekibin ve buna bağlı olarak AVL Türkiye’nin çok hızlı şekilde büyümesine önemli katkılar sağladı.”
Serkan İmpram’ın, 2015 yılında atandığı Mühendislik Direktörü görevinde Yazılım ve Elektronik departmanına ek olarak, Kalibrasyon ve Tasarım departmanlarının da yöneticiliğini üstlendiğini ve çok sayıda uluslararası projede yer aldığını vurgulayan yetkililer, “İmpram’ın uzmanlığı; hibrit-elektrikli araçlar, elektronik kontrol üniteleri, gerçek zamanlı gömülü yazılım geliştirme, dinamik sistem modelleme, dayanıklı nonlineer kontrol ve kestirim algoritmalarıdır. Uluslararası konferans ve dergilerdeki 20’den fazla yayını yaklaşık olarak 100 atıf almıştır” diyerek sözlerini noktaladılar.