Şenmak, sektöründe bir ilke imza attı

İlgili mevzuat gereğince uygun nitelik ve kriterlere sahip olan Şenmak Ar-Ge Merkezi, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenerek, plastik makinaları sektöründe tescilli ilk Ar-Ge merkezi oldu.

A+ A-

Şenmak, üretim faaliyetlerine Ar-Ge merkezini de dâhil ederek büyümesine ivme katıyor. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan başvuru neticesinde, Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni almaya hak kazanan şirket, plastikleştirme ekipmanlarında inovatif ürün ve know-how geliştirmeye yönelik çalışmalarını Ar-Ge merkezinde sürdürecek. İstanbul Hadımköy’deki üretim tesislerinin içerisinde faaliyet gösteren Şenmak Ar-Ge Merkezi, 21 kişiden oluşan profesyonel kadrosu ile çalışmalar yürütecek.

Semerci: “İhracatımızı artırmayı hedefliyoruz”
Ar-Ge faaliyetlerini ihtiyaca bağlı olarak uzun yıllardır sürdürdüklerini ifade eden Şenmak Genel Müdürü Hüseyin Semerci, “Günümüz rekabetçiliğinin getirdiği şartlar, şirketimizin büyüme stratejisi ve küresel piyasalarda markalaşma ihtiyacı ile Ar-Ge’nin kalıcı bir firma kültürü haline gelmesi gerekliliğini gördük. Ar-Ge faaliyetlerimizde önceliğimiz; ithalatı engellemek, ihracatımızı artırmak ve katma değeri daha yüksek ürünler üretmek” diye konuştu.
Yoğun rekabetin yaşandığı geleneksel ürünler ligine alternatifin, katma değeri yüksek ürünler geliştirmek olduğunu anlatan Semerci, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Proje havuzumuzda 20’nin üzerinde proje var. Bunların içinden başlangıç projesi olarak bakanlığımıza sunduğumuz dört proje ise onaylandı. Bakanlığımızın verdiği destek sayesinde, yeni Ar-Ge merkezimizle birlikte; daha uzun ömürlü, daha kapasiteli ve plastikleştirme kabiliyeti yüksek ürünleri plastik sektörü ile buluşturacağız.”
Plastikleştirme ekipmanları üretimleriyle Avrupa’nın dünyaca tanınan önemli makina imalatçılarının tedarikçisi olmaktan gurur duyduklarını söyleyen Semerci, “Sadece kendi üretimimiz için değil, ürün tedarikçisi olduğumuz müşterilerimize de; maliyet düşürücü, verimlilik ve kalite artışı sağlayan çözümler geliştirmeye özen gösteriyoruz” dedi.

Satılmış: “Mesleki eğitimlerini de destekliyoruz”
Hâlihazırda 4 Ar-Ge projesi yürüttüklerini açıklayan Şenmak Ar-Ge Direktörü Mehmet Satılmış ise, “TÜBİTAK, TEYDEB ve KOBİGEL gibi projelerimiz ile 2 yıllık süreçte yaklaşık 4 milyon liralık Ar-Ge harcaması öngörüyoruz. KOBİGEL projesinde sona gelindi, TÜBİTAK projesinde de sonuç raporları hazırlanıyor” diye konuştu.
Ar-Ge personelinin işe teşviki anlamında mesleki eğitimlerini de desteklediklerini belirten Satılmış, sözlerine şöyle devam etti: “İlgili personelin son mezuniyeti lisans ise lisansüstü, lisansüstü ise doktora eğitimlerine devamı anlamında destek olmaktayız. Öte yandan, Ar-Ge merkezi bir kuluçka merkezi görevi de üstleneceği gibi, Ar-Ge merkezinde yetişen personelin şirketin farklı birimlerinde de pozisyonlandırılması mümkün olacak” dedi.