Sekizli, üretiminin yüzde 30’unu ihraç etmeyi hedefliyor

Üç farklı firma olarak faaliyetlerine devam eden Sekizli Grup bünyesindeki şirketler, gerçekleştirecekleri yeni projeler ve yeni ürünlerle yüzde 20 seviyelerinde olan ihracatını yüzde 30’lara çıkarmayı hedefliyor.

A+ A-

Yıldız DOĞRUER YEMİŞ/KONYA

Tavan vinci, mobil vinç ve elektrikli forklift imalatı gerçekleştiren üç farklı şirket olarak çalışmalarını sürdüren Sekizli Grup bünyesindeki firmalar, gerçekleştirecekleri yeni projeler ve yeni ürünlerle yüzde 20 seviyelerinde olan ihracatını yüzde 30’lara çıkarmayı hedefliyor.
Sekizli Grup bünyesinde faaliyet gösteren şirketlerle ilgili bilgi veren Sekizli Grup İdari İşler Müdürü Murat Küçükarıcılar, şunları aktardı: “Grubumuzun ilk firması Sekizli Makina 1994’te kurulmuş olup, halen Sekizli markası ile tavan vinci imalatı yapıyor. SVC Vinç markası ile araç üstü mobil vinç ve tavan vinci üretimini yapmaktayız. Okta markası ile de, 2016 yılı mayıs ayından itibaren daha önce tasarımını yapmış olduğumuz elektrikli forkliftlerin üretimine devam etmekteyiz.”
Sekizli markası adı altında, 10 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikalarında teknolojinin gereklerini yerine getirerek, en kaliteli ürünü en uygun fiyata sunma bilinciyle üretimlerini sürdürdüklerini vurgulayan Küçükarıcılar, “SVC markası altında ise, 2 bin 200 metrekare kapalı alana sahip diğer bir fabrikamızda 2009’dan bu yana yer aldığımız hidrolik vinç sektöründe ve tavan vinci imalatı alanında üretimimiz devam etmektedir. Okta markası altında ise, bin 500 metrekarelik kapalı alanda elektrikli forklift imalatı uzman mühendislerimiz gözetiminde yapılmaktadır” dedi.

“Ürün geliştirme çalışmalarımızı sürdüreceğiz”
Sekizli Grup’un, söz konusu üç markası ile birlikte yeni proje ve ürün geliştirmelerle yoluna devam edeceğini söyleyen Küçükarıcılar, “Sekizli markası ile üretim yapılan fabrikamızda kurulumu tamamlanmış olan ve kalitemizi belgeleyip tüm değerli müşterilerimizle paylaşabileceğimiz Kalite Kontrol Laboratuvarı, etkin ve uzman mühendisler nezaretinde çalışmalarına devam etmektedir. Okta markası ile üretim yapılan fabrikamızda ise, 2016 yılında prototip olarak üretimini yaptığımız Mekanum Forklift projesinden yola çıkarak, elektrikli forklift üretimine başladık. Söz konusu ürünün pazardaki payını büyütmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
2017 yılında başlıca hedeflerinin; yeni markaları ve yeni ürünleri ile ihracat oranlarını yüzde 30’lar seviyesine çıkarmak olduğunu açıklayan Küçükarıcılar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Firmamızın ihracat oranı ciromuzun yaklaşık yüzde 20’si kadar olup, 2017’de bu oranı artıracağız. 2016, ülke olarak yaşadığımız sıkıntılardan etkilenilmiş bir yıl olmuştur. Fakat buna rağmen, firmamız üretim ve yatırımlarına tüm hızıyla devam etmiştir. 2017 yılında firmamız, Sekizli markasıyla tavan vinçlerinde olduğu gibi, araç üstü vinçte ve elektrikli forklift imalatında da sektörünün öncü kuruluşları arasına girecektir.”

“Dinamik bir ekibe sahibiz”
TÜBİTAK, Sanayi Bakanlığı ve KOSGEB projeleri için çalışmalar yürüttüklerine vurgu yapan Murat Küçükarıcılar, “Önümüzdeki dönemlerde de, üniversite-sanayi işbirliği, sanayi Ar-Ge projeleri gibi KOSGEB, TÜBİTAK ve Sanayi Bakanlığı’nın desteklediği birçok projeyi dinamik ve sonuç odaklı ekibimizle birlikte sürdürmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
Sektörde en önemli gündem maddelerinin, 2000’li yıllarla birlikte yeni çözüm yolları aranan robot-bilgisayar-insan etkileşimi olduğunu kaydeden Küçükarıcılar, sözlerini şöyle noktaladı: “Bu konuda biz de gündemi takip etmekteyiz. Cihazları kablosuz, otonom hale getirmek için sistemli olarak çalışmalara başlama aşamasındayız. Bu konuda, özellikle üniversiteler başta olmak üzere her türlü kamu ve özel sektör kurumundan destek bekliyoruz.”