Sekizli Grup, Ar-Ge merkezi kurmak için çalışmalara başladı

Sekizli Grup, üç farklı şirket olan; Sekizli Makina, SVC Vinç ve Okta Lift ile faaliyetlerini sürdürüyor. Kalite odaklı olarak müşterilerine hizmet sunan firma, Ar-Ge merkezi kurmak için de çalışmalarına başladı.

A+ A-

Yıldız DOĞRUER YEMİŞ/KONYA

Tavan vinci, mobil vinç ve elektrikli forklift imalatı gerçekleştiren üç farklı şirket olarak çalışmalarını sürdüren Sekizli Grup, kalite ve yenilik alanında tamamlanmış olan projelerine bu yıl daha anlam katacak şekilde Ar-Ge merkezi kurma çalışmalarına başladı.
Kalite odaklı bir firma olarak her geçen gün kendilerini yenilediklerini ifade eden Sekizli Grup İdari İşler Müdürü Murat Küçükarıcılar, “Vinç sektöründeki değişikliklere öncülük ederek ve bünyemizdeki üretimlere uyarlayarak yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.
Grup bünyelerinde; Sekizli Makina, SVC Vinç ve Okta Lift şirketlerinin bulunduğunu dile getiren Küçükarıcılar, konuşmasına şöyle devam etti: “Grubumuzun ilk firması olan Sekizli Makina, halen Sekizli markası ile tavan vinci imalatı yapıyor. SVC Vinç markası ile araç üstü mobil vinç ve tavan vinci imal ediyoruz. Okta markası ile de, 2016 yılı mayıs ayından itibaren daha önce tasarımını yapmış olduğumuz elektrikli forkliftlerin üretimini yapıyoruz.”
Firmalarının 1987 yılında kurulduğunu ifade eden Küçükarıcılar, 500 kg kapasiteden 125.000 kg ağırlığa kadar yıllık bin 200 adet vinç üretim kapasitesi ile faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade etti. İmalatlarını 10 bin metrekarelik kapalı alanda gerçekleştirdiklerini açıklayan Küçükarıcılar, ürünlerini Türkiye geneline ve dış pazarlara gönderdiklerini açıkladı.

“2017 başarılı bir yıldı”
2017 yılının firmaları ve Türkiye açısından iyi geçtiği söyleyen Küçükarıcılar, söz konusu dönemde üretim ve ciro bakımından arzu ettikleri hedeflere ulaştıklarını kaydetti. Şirketlerinin Türkiye büyüme rakamları oranında gelişim gösterdiğini aktaran Küçükarıcılar, “Kalite odaklı bir firma olmamız nedeniyle Ar-Ge merkezi kurmak için çalışmalarımıza başladık” diye konuştu.
Teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Küçükarıcılar, konuşmasına şöyle devam etti: “Vinç sektöründe olan değişikliklere hem öncülük ediyoruz, hem de bunları bünyemizde geliştirerek müşterilerimize sunuyoruz. 2017 yılında olduğu gibi, farklı markalarımızla oluşturulmuş olan araç üstü mobil vinç ve elektrikli özel tasarım tekerlekli forklift yatırımlarına ağırlık vereceğiz ve Türkiye ekonomisine katkımızı büyütme çalışacağız. 2018, firmamız için yeniliklerin yılı olacaktır. Bu sene içerisinde Ar-Ge merkezimizi kurarak, araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizi üst noktalara taşıyacağız. Mevcut ekibimiz bu amaç doğrultusunda gerekli eğitimleri almakta ve üniversitelerle işbirliği yapmaktadır.”

“Üretimimizin yüzde 30’unu ihraç ediyoruz”
Üretimlerinin yaklaşık yüzde 30’unu ihraç ettiklerini belirten Murat Küçükarıcılar, “Grup firmalarımız 40’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. İhracat oranımızı daha fazla artırmak için pazar arayışlarımızı aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz. Ana ihracat pazarlarımız olan Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarının yanı sıra, ürünlerimiz için büyük potansiyel taşıyan Güney Afrika, Batı Afrika ve Sahra Altı Afrika Bölgesi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. 2018-2019 yıllarında bu bölgelerdeki fuarlara Sekizli Vinç Grup firmaları ile katılım sağlamayı planlıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.