Savunma sektörünün şampiyonları ödüllerini törenle aldı

Savunma ve havacılık sektöründe 2018’de en fazla ihracat yapan firma TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii olurken; TUSAŞ Motor Sanayii ikinci, FNSS Dış Ticaret üçüncü, ASELSAN Elektronik dördüncü, Alp Havacılık ise beşinci sırada yer aldı.

A+ A-

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI), 2018 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren firmaları açıkladı. 2018’in ihracat şampiyonu TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii olurken; SSI'nın 2018 yılı olağan Genel Kurul Toplantısı’ndan önce gerçekleştirilen ödül töreninde başarılı firmalar ödüllendirildi.

Aliş: “Takip edilen teknolojiyi üretiyoruz”
Sektörün her geçen gün yeni bir başarı hikâyesine imza attığını belirten SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, “Mevcudiyetimiz ve tam bağımsız Türkiye için sektörümüzün başarısı, güvenli ve huzurlu bir gelecek anlamına geliyor. Türk savunma ve havacılık sanayiinin öneminin toplumumuzun tüm kesimleri tarafından benimsenmiş olmasından son derece mutluyuz. Artık takip eden değil, takip edilen bir teknolojiyi ve ürünleri üretiyoruz” dedi.İhracat rakamlarındaki istikrarın söz konusu gelişmenin en önemli ispatı olduğunu kaydeden Aliş, şunları aktardı: “Kuruluşumuzdan bu yana ihracatımızı yüzde 130 artırdık. 2018 yılında ihracatımız 2 milyar doları aştı. 2019 yılının ilk üç ayında ise ihracatını en fazla artıran sektör olduk. Bunun yanı sıra, kilogram başına ihracatımız 46,59 dolara ulaştı. Türkiye ortalaması ise 1,32 dolar. Ekonomiye diğer sektörlere göre neredeyse 45 kat daha fazla değer katıyoruz.”

Toplam 15 ödül verildi
Çeşitli kategorilerde toplam 15 ödülün verildiği törende, 2018 yılında en fazla ihracat yapan firmalar arasında ilk sırayı TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii aldı. Söz konusu kategoride TUSAŞ Motor Sanayii ikinci olurken; FNSS Dış Ticaret üçüncü, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret dördüncü, Alp Havacılık Sanayi Ticaret ise beşinci sırada yer aldı.
İhracatını en fazla artıran firma ödülünü FNSS Dış Ticaret alırken; Bahtiyar Av Malzemeleri Pazarlama İnşaat Tekstil Sanayi ve Ticaret Ltd. en fazla ülkeye ihracat yapan firma oldu.
Ürün gruplarına göre ihracat birincisi olarak ödül alan diğer firmalar ise şu şekilde: Makina ve Kimya Endüstrisi Genel Müdürlüğü (Mühimmat), Derya Silah Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. (Yivsiz Tüfekler), Turaç Dış Ticaret Ltd. Şti, (Fişek), Feda Pazarlama ve Ticaret Ltd. Şti (Diğer Silahlar), ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Savunma Elektroniği), TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay San. A.Ş. (Hava Taşıtları ve Aksamları), Yonca-Onuk Adi Ortaklığı (Deniz Taşıtları ve Aksamları), FNSS Dış Ticaret A.Ş. (Kara Taşıtları ve Aksamları).