Sarmak Makina’dan Endüstri 4.0 atağı

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi’ndeki 24 bin metrekarelik açık alanda yer alan 10 bin metrekarelik fabrikada faaliyetlerini sürdüren Sarmak Makina, yeni dönem yatırımlarını TÜBİTAK projeleri kapsamındaki ek yazılımlar olarak planlıyor.

A+ A-

ADANA/DÜNYA

Adana'da makina imalat sektörünün köklü firmalarından Sarmak Makina, Endüstri 4.0 çağında, yeni dönem yatırımlarını TÜBİTAK projeleri kapsamındaki ek yazılımlar olarak planlıyor.
2018 yılında firma olarak beklentiler noktasında iyimser olduklarını ifade eden Sarmak Makina Kompresör Pompa Sanayi ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Saracoğlu, sektörün en önemli gündem maddesinin Endüstri 4.0 olduğunu söyledi. Saracoğlu, “Biz de makina imalatçısı olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor, yatırımlarımızı bu yönde yapıyoruz" dedi.
Üretim bantlarında kullandıkları makina yatırımlarının da gelecek dönem planları arasında bulunduğunu açıklayan Saracoğlu, şöyle konuştu: “Yeni dönem yatırımlarımızı TÜBİTAK projelerimiz kapsamındaki ek yazılımlar olarak yapmayı planlıyoruz. Bu konuda planlamalarımız devam ediyor. 2018'de daha hızlı ve daha verimli üretim yapma olanağı sağlayacağız. Ayrıca, teknolojik altyapı ağlarında da ek yatırımlar planlıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımız devam edecek ve dijital pazarlama için yeni çalışmalarımız olacak.”

“Vidalı kompresör serisini piyasaya sunduk”
2017’de, bir kaç yıldır üzerinde çalıştıkları, yeni nesil olarak adlandırılan ve sektörde ileri teknoloji olarak görülen vidalı kompresör serisi 'Master'ı piyasaya sunduklarının altını çizen Saracoğlu, söz konusu üründe enerji verimliliğinin üst seviyelerde olduğunu vurguladı.
Faaliyet alanları arasında; tekstil, otomotiv, maden, demir çelik, gıda, mobilya, plastik, inşaat-yapı ve medikal sektörlerinin bulunduğunu ifade eden Saracoğlu, ürün yelpazeleri hakkında şu bilgileri verdi: "Ürün yelpazemiz çok geniş. Sabit hızlı & devir ayarlı vidalı, dizel seyyar vidalı, pistonlu kompresörlerin yanı sıra; yüksek teknoloji içeren supüskürtmeli yüzde 100 yağsız vidalı ve yağsız turbo kompresörler de yelpazemiz içinde bulunmaktadır. Ayrıca, basınçlı hava sistemlerinin vazgeçilmezi olan ekipmanlar ve aksesuarları da barındırmaktayız. Özellikle soğutma gazlı ve çeşitli adsorpsiyon tip kurutucuların, çok farklı özelliklere sahip filtrasyonların ve basınçlı kapların satış ve servisini yapıyoruz. Öte yandan, çoklu kompresör için otomasyon sistemleri ve yağ/su ayırıcılar, kayıpsız kondens tahliye cihazları, ısı geri kazanım modülleri gibi çevreci sistemler ile satış öncesi hizmetimiz olan basınçlı hava tespitlerinde de müşterilerimize her daim yardımcı olmaktayız. Bu ürün yelpazemizle hemen her sektöre uygun kompresörümüz bulunmaktadır. Gelecek sene içinde de ürün yelpazemizi genişletmek için Ar-Ge çalışmalarımız devam edecek.”

“100 kişiye istihdam sağlıyoruz”
Fabrikalarının kuruluşundan beri faaliyet gösterdiği İncirlik tesislerinden 2008 Eylül ayı itibariyle tamamen Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi’ndeki yeni yerine taşındığını bildiren Murat Saracoğlu, “Burada 24 bin metrekarelik açık alanda yer alan yaklaşık 10 bin metrekarelik fabrikada hizmet veriyoruz. Sarmak Makina bünyesinde, bölge müdürlükleri ve servisler dâhil yaklaşık 100 kişiye istihdam sağlıyoruz” diye konuştu.
Türkiye'de 2018’de ortalama yüzde 5-6 büyüme beklediklerini kaydeden Saracoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu sene Sarmak olarak, Ar-Ge çalışmalarımızla katma değerli ürün üretmeye ve yer almadığımız yurtdışı pazarlara ürünlerimizi satmaya odaklanacağız. Yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılım, markalaşma çalışmalarımız da devam edecek.”
Şu anda Orta Asya, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ülkelerine vidalı ve pistonlu kompresör ile kompresör ekipmanları ihracatı yapıklarını belirten Saracoğlu, yıllık cirolarının yaklaşık yüzde 20’sini ihracattan elde ettiklerini söyledi. Saracoğlu, “Yurtiçinde ise, 43 yıllık altyapımızla ve yüksek kaliteli ürün sunan segment içinde önemli bir konumdayız. Direkt olarak nihâi müşterilere servis hizmeti verdiğimiz için markamızı özenle korumaktayız. Beş yıllık dönem içerisinde, Batı Avrupa’da ve Amerika’da satış ve servis şubeleri açmayı planlıyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.