Sanayide dijital dönüşüm İstanbul’da masaya yatırıldı

Sanayi 4.0 Paneli; Yıldız Teknik Üniversitesi, Ekonomi Gazetecileri Derneği ve Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği işbirliğiyle düzenlendi. Etkinlikte, son zamanlarda sıkça gündeme gelen sanayide dijital dönüşüm konusu tartışıldı.

A+ A-

Son zamanlarda sıkça gündeme gelen sanayide dijital dönüşüm konusu; Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ve Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) işbirliğiyle düzenlenen panelde masaya yatırıldı.
24 Ocak 2018’de İstanbul'da gerçekleştirilen Sanayi 4.0 Paneli’nin açılışında konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Galip Cansever, dijitalleşmeyle birlikte robotların da zeka ve vasıflarının gelişmesi gerektiğini söyledi.

“Yapay zeka insanın yerini alamaz”
Yapay zeka ve dijitalleşmenin insan olmadan bir öneminin kalmayacağını belirten ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Halıcı da, yapay zekanın insanın yerini almasının mümkün olmadığını ifade etti.
Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder ise, “2005 yılı ve öncesinde hizmetlerin bireysel olması önem kazandı. Günümüzde internet üzerinde bir araştırma yaparken, kişiye özgü reklamlar geldi. İnsanların datalarını bilmek bu değişimde fayda sağladı” dedi.
Sanayi 4.0'ı isimlendirirken doğru ölçüyü kurmak gerektiğine ve ilk aşamada internet bağlantısının önemli olduğunu anlatan Dünya Gazetesi yazarı Dr. Rüştü Bozkurt, şunları aktardı: “İkinci aşamada önemli olan ise iletişim. Üçüncü ve asıl önemli olan da işbirliği. Endüstri 4.0 Türkiye'nin bin yılda erişemediği bir gelişme. Bu devrimde göz önünde bulundurulması gereken konu niyet. Gelişmeye niyetli olmanın ilerleme kaydetmek için yeterli olduğunu düşünüyorum.”

“Esnek otomasyona sahip olmalıyız”
Globalde teknolojik gelişmenin halen standartlarının oluşmadığını ifade eden Arçelik Üretim Teknoloji Direktörü Mustafa Esenlik de, "Yapay zeka konusu zaten yurtdışında 20 yıl önce halloldu. Fabrikalarımızda esnek otomasyona sahip olmamız gerekiyor” diye konuştu.
Otomasyon sistemi konusunda gerçekleştirdikleri projelerde yaşadıkları deneyimleri de paylaşan Esenlik, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Önceden bizim 1-2 yılda tasarladığımız robotları yenisi gelince kaldırmamız isteniyordu. Artık yeni sistemde robotlar daha esnek otomasyonla tasarlanıyor. Gerekli olduğunda o ürünlerle yeni sisteme adaptasyon sağlıyor.”
Sanayide dijital dönüşümle birlikte çalışma saatlerinin azalacağını dile getiren EGD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak, “Gelecekte imkân bile vermediğimiz çeşitli değişimler yaşanacak” diyerek sözlerini noktaladı.