Şakar: “İhracat ağımıza Amerika’yı da eklemeyi planlıyoruz”

Altı kıtada 60 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve 2019’u ‘atılım yılı’ ilan eden Elektra Elektronik, fabrikasındaki büyüme ve yenileme çalışmalarını 2019 yılı sonunda tamamlayarak, 2020’de ihracat oranını yüzde 70’e çıkarmayı hedefliyor.

A+ A-

Türkiye ve dünya genelinde inşaat, raylı sistemler, elektrik, elektronik, otomasyon, robotik, ve denizcilik gibi pek çok farklı sektörde ileri teknoloji ürünleriyle öne çıkan Elektra Elektronik, ürünlerini transformatörler, reaktörler ve elektronik ürünler olmak üzere üç grupta topluyor.
İstanbul Esenyurt’taki fabrikalarından Çin, İspanya, Almanya, Fransa, Yeni Zelanda, Afrika, Orta Doğu ve Güney Amerika ülkeleri başta olmak üzere 60 ülkeye yerli ve milli trafo ve elektronik ürün ihracatı gerçekleştirdiklerini belirten Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, markanın cirosunun yüzde 50’sinin iç pazar, yüzde 50’sinin ise ihracattan oluştuğunu ifade etti. Yurt dışı pazar payının ve iş hacminin hızlı bir ivmeyle artmasıyla birlikte 2019’u ‘atılım yılı’ ilan ettiklerini açıklayan Şakar, “Bu kapsamda, İstanbul Esenyurt’ta faaliyet gösteren fabrikamızın kapasitesini iki katına çıkararak 10 bin metrekareye ulaştıracak yatırım için çalışmalarımız hızla devam etdiyor. Fabrikadaki büyüme ve yenileme çalışmalarını 2019 yılı sonunda tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“UL Belgesi’ne sahip tek firmayız”
Türkiye’nin yanı sıra Çin ve Amerika’da da ofislerinin bulunduğunu kaydeden Şakar, Elektra Elektronik’in Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektöründe Amerika’ya ihracatı mümkün kılan UL Belgesi’ne sahip tek firma olduğunun altını çizdi. Şakar, şöyle devam etti: “Yeni yatırımımızla birlikte ihracat pazarlarımıza Amerika’yı da eklemeyi planlıyoruz. Hâlihazırda Amerika ve Çin’de ofisimiz de bulunuyor. İhracatımızın yüzde 20’sini ağırlıklı olarak trafo ve harmonik filtre ürünleriyle Çin’e gerçekleştiriyoruz. Avrupa standartlarına uyumlu bu ürünlerimizi kullanarak geliştirdikleri sistemleri Avrupa’ya ihraç etmek isteyen Çinli firmalardan yoğun ilgi görüyoruz.”“İhracatın yüzde 40’ını Avrupa’ya gerçekleştiriyoruz”
Elektra Elektronik’in ihracatının yüzde 40’ını Avrupa’ya gerçekleştirdiğini ifade eden Emin Armağan Şakar, “Almanya Köln merkezli ‘Elektra Power Quality’ adlı şirketimizle Almanya pazarında da yer alıyoruz. Bu firma, markamızın yurt dışına yönelik ticari faaliyetlerine büyük katkı sağlayacak önemli bir yatırım olarak öne çıkıyor. Üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranı açısından Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektörünün lider firması konumunda olan şirketimiz, yurt dışındaki güçlü operasyonları ile dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor” diyerek sözlerini tamamladı.