Şakar: “2019’u ‘atılım yılı’ ilan ettik”

İstanbul Esenyurt’ta faaliyet gösteren fabrikasının üretim hattını büyütme kararı alarak kapasitesini iki katına çıkarmak için çalışmalarına devam eden Elektra Elektronik, 2020’de ise Ar-Ge merkezi kurulum sürecini başlatmayı hedefliyor.

A+ A-

Yaklaşık 40 yıl önce İstanbul Esenyurt’ta transformatör (trafo) üretmek amacıyla kurulan Elektra Elektronik; transformatör, reaktör, sargılı elemanlar, enerji kalitesi ve güç elektroniği çözümleriyle Türkiye’de ve dünya genelinde sanayinin birçok alanında hizmet veriyor. 2010 yılından itibaren Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlarla öne çıkan şirket, 2020’de Ar-Ge merkezi kurulum sürecini de başlatmayı hedefliyor.

“Kapasitemizi iki katına çıkaracağız”
Yurt dışı pazar payının ve iş hacminin her geçen gün hızla artmasıyla birlikte 2019’u ‘atılım yılı’ ilan ettiklerini açıklayan Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, “Bu kapsamda, İstanbul Esenyurt’ta kurulu fabrikamızın üretim hattını büyütme kararı aldık” dedi.
5 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösteren fabrikanın kapasitesini iki katına çıkaracak yatırım için çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Armağan Şakar, büyüme ve yenileme çalışmalarını 2019 sonunda tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. 2019’da TÜBİTAK ortaklı projelere de yoğunlaştıklarını aktaran Şakar, sanayi-üniversite iş birliği projeleri neticesinde 2020 yılında ‘Elektra Elektronik Ar-Ge Merkezi’ olma sürecini başlatmayı hedeflediklerini bildirdi.“Çinli firmalardan yoğun ilgi görüyoruz”
Elektra Elektronik olarak; Çin, İspanya, Almanya, Fransa, Rusya, Yeni Zelanda, Afrika, Orta Doğu ve Güney Amerika ülkeleri başta olmak üzere altı farklı kıtada 60’a yakın ülkeye yerli ve milli trafo ve elektronik ürün ihracatı gerçekleştirdiklerini belirten Şakar, şöyle konuştu: “Türkiye’de havalimanı, raylı sistemler ve şehir hastaneleri gibi önemli projelerin yanı sıra, yurt dışında Çin demiryolları, Guangzhou atık su projesi, Sırbistan Elektrik İdaresi ve Rusya demir çelik fabrikaları gibi çok sayıda projede ürünlerimiz kullanılıyor. Ciromuzun yüzde 50’si iç pazar, yüzde 50’si ise ihracattan oluşuyor. İhracatımızın yüzde 20’sini ağırlıklı olarak transformatör ve harmonik filtre ürünleriyle satış ofisimizin de bulunduğu Çin’e gerçekleştiriyoruz. AB standartlarına uyumlu trafo ve harmonik filtrelerimizi kullanarak geliştirdikleri ürünleri Avrupa’ya ihraç etmek isteyen Çinli firmalardan yoğun ilgi görüyoruz.”

“Köln merkezli bir şirket kurduk”
İhracatlarının yüzde 40’ını Avrupa’ya gerçekleştirdiklerini ifade eden Emin Armağan Şakar, “Yüksek potansiyele sahip Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri ile doğrudan ticaret yapabilmek için Almanya Köln merkezli ‘Elektra Power Quality’ adlı şirketimizi kurduk. Bu şirket, markamızın yurt dışına yönelik ticari faaliyetlerine büyük katkı sağlayacak önemli bir yatırım” diye konuştu.
Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektöründe Amerika’ya ihracatı mümkün kılan UL Belgesi’ne sahip sektörlerindeki tek firma olduklarını vurgulayan Şakar, yeni yatırımlarıyla birlikte ihracat pazarlarına yakın dönemde satış ofisi kurdukları Amerika’yı da eklemeyi planladıklarını açıkladı. Fabrika yatırımı ile toplam ihracat oranlarını yüzde 70’e çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Şakar, dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerinin altını çizdi.