Şahin: "Endüstriyel dizel motorumuza yoğun bir talep var"

Dünya standartlarında; endüstriyel dizel motor, motopomp, marin motor ve jeneratör üretimi yapan Erin Motor, yeni ürünlerinin lansmanını 5-8 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Automechanika İstanbul Fuarı’nda yaptı.

A+ A-

Özkan ÖZÇELİK

Yüzde 100 Türk markası olan Erin Motor, dünya standartlarında; endüstriyel dizel motor, motopomp, marin motor ve jeneratör üretimi gerçekleştiriyor. 1989 yılında faaliyetlerine başlayan Şahin Metal, şirketin 3 ortağının ikinci nesli tarafından yönetilirken; Erin Motor da ikinci nesil tarafından kuruldu. Erin Motor ve Şahin Metal, İstanbul-Esenyurt'ta bulunan 7 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip ortak fabrikayı kullanıyor. Her iki firmada toplam 244 çalışan istihdam edilirken; sadece Erin Motor için çalışan 9 kişilik beyaz, 6 kişilik de mavi yaka kadrosu bulunuyor. Erin Motor 2 milyon TL'lik bir sermaye ile kurulurken; şirket kurulana kadar proje için Şahin Metal tarafından 2 milyon dolara yakın bir yatırım da gerçekleştirildi.

"Yoğun bir ilgiyle karşılaştık"
Dünya standartlarında; endüstriyel dizel motor, motopomp, marin motor ve jeneratör üretimi yaptıklarını vurgulayan Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, "Motor ve diğer ürünlerimizin lansmanını, 5-8 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenen Automechanika İstanbul Fuarı’nda yaptık. Etkinlik öncesinde ekibimizle; 'ilk önce yurtiçi piyasasında kendimizi deneyelim, 2019 yılında yurtdışına da açılırız' diye konuşmuştuk. Ancak, yurtdışından gelen ziyaretçilerden öyle yoğun bir talep gördük ki; ilk ürünlerimizi planladığımızdan önce ihraç etmeye başladık. Ayrıca, yurtdışından Automechanika İstanbul'a gelen birçok firmadan da distribütörlük konusunda talep geldi. Önümüzdeki yıl ihracat konusunda yurtdışı yapılanmamızı tamamlamayı ve ihracat rakamlarımızı önemli bir oranda artırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
Motorun tasarımcısının Şahin Metal Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eser olduğunu aktaran Şahin, Eser'in motor konusunda şu anda Türkiye'de yaşayan en tecrübeli kişi olduğunun altını çizdi.

"2019'da bin adet motor satmayı hedefliyoruz"
2019 yılında bin adetlik motor satışı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Eser, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Sonraki süreçte de, yıllık 4 bin 500 adetlik satış rakamına ulaşmayı öngörüyoruz. Daha sonrasında ise, satış rakamlarımızı artan bir ivmeyle sürdürmeyi planlıyoruz. Üretim kapasitemiz şu an için yıllık 4 bin 500 adet. Ancak, satış rakamlarımızın artmasıyla birlikte üretim kapasitemizi artırmak için gerekli imkânlara da sahibiz."

"Türkiye bu konuda çok geç kaldı"
Yerli motor üretimi konusunda ülke olarak çok geç kalındığını öne süren Şahin, Türkiye'nin motor üretimini 40-50 yıl önce gerçekleştirmiş olması gerektiğini savundu. Şahin, "Biz de bu konudaki eksikliği görüp; 'zararın neresinden dönülse kârdır' mantığıyla söz konusu alandaki yatırımımızı gerçekleştirdik. Ürettiğimiz motor Çin mallarından çok daha kaliteli, Avrupalı muâdilleriyle eş değer kalitede; ancak onlardan daha uygun fiyatta. Şu ana kadar aldığımız tepkiler de, hem yurtiçinde, hem de yurtdışında satış hedeflerimize çok kısa bir süre içerisinde ulaşabileceğimizi bizlere gösterdi."
Motorun doğalgazlı versiyonu için de çalışmalar yürüttüklerini anlatan Ersin Şahin, "Sürekli dile getirilen üniversite-sanayi işbirliğini çok iyi bir şekilde gerçekleştiren bir firmayız" dedi.

"Projemiz 10 yıllık bir geçmişe sahip"
Motor projesinin doğuşundan seri üretime geçilene kadar yaşanan süreç hakkında da açıklamalarda bulunan Ersin Şahin, şunları anlattı: "Motor projemiz 10 yıllık bir geçmişe sahip. 2008'de Şahin Metal’in kurucu ortaklarından olan Mustafa Eser’in bu sektördeki tecrübesi ve bilgisi ile kendi motorumuzu üretmek üzere yola çıktık. Şahin Metal bünyesinde Yıldız Teknik Üniversitesi ile beraber 2 adet SANTEZ projesi tamamladıktan sonra, 2015'te motor üretimini yapmak amacı ile Erin Motor’u kurduk. Motor üretimi bizim için; fason üretim yapan bir şirketten kendi know-how’ı ile son mâmul üreten bir firmaya dönüşmek demek. Şahin Metal sektörünün önde gelen firmalarından biri; ancak katma değeri yüksek bir ürün üretmek her zaman firma ortaklarının hayaliydi ve bu hayale yüzde 100 özgün bir dizel motor üretimi ile ulaştık.""Kendimizi motor üreticisi olarak tanımlıyoruz"
Her şeyden önce kendilerini son mâmul değil, motor üreticisi olarak tanımladıklarının altını çizen Eser, "Mühendisliği ve tasarımı tamamen kendine ait olan motorları üreten bir motor firmasıyız. Ancak, kendi motorumuzun da kullanım alanlarına hâkim durumdayız ve bu know-how’ı kullanarak kalbinde kendi motorumuzun bulunduğu; jeneratör, motopomp ve marin motorları da ürün portföyümüzde bulunduruyoruz. İlk ürünümüz olan bu motoru tasarlamadan önce gücü belirledik. Sonrasında ise, bu gücü üretecek; fonksiyonel ve ergonomik, emisyonları dünyaca tespit edilen sınırlar içinde, çevre dostu, 10.000 saat servis ömrüne sahip, üreteceği güç/toplam ağırlık oranı dünyanın önde gelen motorları ile rekabet edecek seviyede, yakıt ekonomisi dünya standartlarında ve satış fiyatı rakipleri ile rekabet edecek sınırlar içinde bir motor tasarlamayı planladık" diye konuştu.

"İnsanlar bize inanmakta zorlanıyorlar"
'Yüzde 100 özgün, yüzde 100 yerli bir ürün üretiyoruz' diye konuştuklarında insanların öncelikle kendilerine inanmakta zorlandıklarını kaydeden Ersin Şahin, Türkiye'de motor üretimi arttıkça insanların Türk Malı motora bakış açılarının da değişeceğini ileri sürdü. Motorun yüksek teknoloji gerektiren bir ürün olduğunun altını çizen Şahin, konuşmasına şöyle devam etti: "Ekibimiz çok güçlü; ancak böyle bir işi sadece kendi ekibiniz ile yapmanız çok zor. Bu bağlamda üniversitelerimizden yoğun bir şekilde destek aldık. Özellikle, projemizin başladığı günden bugüne kadar Yıldız Teknik Üniversitesi ile beraber birçok güzel projeye ve çalışmaya imza attık. Motorumuz 10.000 saat kendi tesisimizde çalışmasına ek olarak, Yıldız Teknik Üniversitesi'nde de çalıştırıldı. Üniversite bünyesinde motorumuz kullanılarak 3 yüksek lisans ve 3 doktora tezi yazıldı. Ayrıca, Marmara Üniversitesi’nde de bir motorumuz bulunuyor. Erciyes ve Çukurova gibi üniversitelerdeki hocalarımızla da temaslarımızı sürekli olarak sürdürmekteyiz."

"Ağırlıklı olarak endüstriyel ürünlerde kullanılıyor"
Ürettikleri motorların ağırlıklı olarak endüstriyel ürünlerde kullanıldığını anlatan Şahin, "Motorun en çok kullanıldığı alanlar için zaten kendi ürünlerimizi de piyasa sunduk. Bunlar; jeneratörler, marin motorları ve motopomplardır. Jeneratörlerde; kabinsiz, kabinli ve ekstra yalıtımlı sessiz jeneratör olmak üzere 3 çeşit ürünümüz var. Sessiz jeneratör için bir akustik firması ile özel olarak kabin tasarımı ve yalıtımı konusunda çalıştık" şeklinde konuştu.
Bir ürünü piyasaya sunmadan önce, ürüne ait tüm ömür testleri ve buna bağlı olarak saha testlerini tamamladıklarının bilgisini veren Şahin, şöyle devam etti: "Örnek vermek gerekirse; tek silindirli bu motorumuzu sadece kendi tesisimizde 10.000 saati aşkın bir ömür testine tâbi tuttuk. Bu testlere -18 ile +55 derece içerisinde yaptığımız sıcaklık testleri de dâhil."
Şirket bünyesinde bulunan motor test odalarının 7/24 insansız olarak çalışabilme ve uzaktan kontrol edilebilme özelliğine sahip olduğunu kaydeden Şahin, "Bu sayede mühendis arkadaşlarımız, motorumuzu aylar süren uzun ve yorucu testlere tâbi tutabildiler. Ardından, yapılan saha testlerinden aldığımız geri bildirimleri tâkiben yaptığımız değişikliklerden sonra tasarımı dondurarak seri üretim aşamasına geçiyoruz" diyerek sözlerini noktaladı.

"1966'dan beri motor tasarımıyla ilgileniyorum"Erin Motor firması tarafından yüzde 100 yerli olarak tasarlanıp üretilen endüstriyel dizel motorun tasarımcısı olan Şahin Metal Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eser de, 1966 yılından beri yerli Türk motor tasarımıyla ilgilenen ve yaşayan tek kişi olduğunu açıkladı. Eser, şöyle konuştu: "Tasarımını ve seri üretimini yaptığımız motor, Türkiye'de bugüne kadar yerli olarak tasarlanıp üretilmiş olan tek motor konumunda. Daha önce Türkiye'de imal edilen motorlar, yurtdışından alınan lisanslarla üretiliyordu. Ancak söz konusu motorlar, lisans alınıp üretildiği yıllardaki modelleriyle zaman içerisinde rakipleriyle rekabet edemediler ve zamanla hepsinin üretimi durduruldu."

"En son teknolojiye sahip"
Türkiye'nin uzun yıllar önce yüzde 100 yerli motor tasarlayıp üretmesi gerektiğini kaydeden Eser, "Biz de, bu konudaki eksikliği gidermek için uzun yıllardır çalışıyorduk. Bu çalışmalarımız sonucunda ürettiğimiz motoru hem yurtiçi, hem de yurtdışı piyasasına sunduk" dedi.
Dünya üzerinde en son teknolojiye sahip motoru üretmek amacıyla yola çıktıklarını aktaran Eser, konuşmasını şu şekilde tamamladı: "Motoru üretebilmek için öncelikle bir tasarım ekibi kurduk. Daha sonrasında ise, genellikle Konya ve Bursa ağırlıklı olmak üzere yan sanayicilerimizi bulduk. Ardından da, TÜBİTAK'a başvurup projemize destek aldık ve ürünümüzü çeşitli aşamalardan sonra piyasaya sunduk."