Şahin Bombe, ihracat yapılanmasını güçlendirecek

1998'de kurulan ve Konya Konsan Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Şahin Bombe, sık sık yurtdışı fuarlara katılarak ve farklı pazarlar konusunda çalışmalar yürüterek ihracat yapılanmasını güçlendirecek.

A+ A-

KONYA/DÜNYA

Yıllık cirosunun üçte birini ihracattan sağlayan Şahin Bombe, sık sık yurtdışı fuarlara katılarak ve farklı pazarlar konusunda çalışmalar yürüterek ihracat yapılanmasını güçlendirmeye odaklandı.
Makina imalatı ve fason üretim olmak üzere iki temel alanda faaliyet gösteren bir firma olduklarını belirten Şahin Bombe Makina Muhasebe ve Finans Müdürü Selime Ateş, firmalarının 1998 yılında Konya’da kurulduğunu belirtti. Konya Konsan Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösterdiklerini kaydeden Ateş, “2011 yılında yurtdışı satışlarımıza başlamamızla birlikte, ihracat firması olarak ‘SBFM’ (Sac Bükme Flanş Makinaları) adındaki şirketimizi kurduk. Yurtdışına satışlarımızı bu şirketten yapıyoruz. Çok çeşitli sektörlere hitap ettiğimiz için ürün çeşitliliğimiz oldukça geniş. Yer altı tankları, tankerler, kazanlar, basınçlı kaplar, silolar, buhar kazanları, bunlara bağlı olarak araç üstü ekipman üretimi, enerji sektörü, tarım sektörü, metal işleme sektörü, gıda ürünleri, kimyasal ürün depoları, likit taşıma tankerleri gibi birçok sektöre hizmet veriyoruz” diye konuştu.

“İhracat pazarımızı genişletiyoruz”
İhracat yapılanmalarını güçlendirdiklerini dile getiren Ateş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Daha çok Orta Doğu ülkelerine ihracat yapıyorduk. Orta Doğu ülkelerinde yaşanan politik, siyasi ve ekonomik sorunlardan dolayı biz de yeni pazar arayışlarına girdik. Bu sebeple son zamanlarda Orta Asya’daki Türk devletlerine, Güney Amerika, Orta Amerika, Afrika, Güney Afrika vb. ülkelere de ihracat gerçekleştirmeye başladık. Önümüzdeki zamanlarda ihracat pazarımızı daha da genişletmeyi düşünüyoruz. Sık sık yurtdışı ve yurtiçi fuarlarına katalırak bu çalışmalarımızı hızlandırıyoruz.”
Yurtdışına daha çok makina ihracatı yaptıklarının bilgisini veren Ateş, “İhracatımızda bombe sıvama makinası, bombe presi ve sac bükme makinasına daha çok talep olduğu için ağırlığı bu makinalar oluşturuyor. Yıllık ciromuzun yaklaşık olarak üçte birini ihracattan karşılıyoruz. İç pazara sunduğumuz ürünlerle hizmet verdiğimiz pazarın yaklaşık yüzde 10’luk bölümüne hitap ediyoruz” dedi.

“Piyasada nakit sıkıntısı yaşanıyor”
Şu anda kurdaki oynaklıktan dolayı önlerini göremediklerini kaydeden Selime Ateş, “Bu yüzden de yeni bir yatırım yapmayı planlamıyoruz” diye konuştu.
Firmaların genel sorununun piyasada oluşan nakit sıkıntısı olduğunu aktaran Ateş, konuşmasına şöyle devam etti: “Nakit sıkıntısını kısa vadede devletin kalkınma ajansları ve KOSGEB gibi kurumlarıyla piyasaya sunacağı destekler ile aşılacaktır. Orta vadede ise, kesin çözüme ulaşılabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılarak; reel piyasa üzerindeki vergi, sigorta ve bürokratik yükler azaltılmalıdır.”
Konya’da faaliyet gösteren bir firma olarak halen ulaşım imkânları konusunda sıkıntı yaşanmasının çok üzücü bir durum olduğunu vurgulayan Selime Ateş, “Konya, sanayi açısından oldukça gelişmiş ve gelişmeye de devam etmekte olan bir şehir. İl, konum olarak da güzel bir bölge. Ancak en önemli sıkıntılardan birisi Konya’ya yurtdışından direkt uçak seferlerinin olmaması. Direkt uçuşların olmaması bizim gibi ihracatçı firmaları zorluyor ve bu durum, ilin dış pazarlara açılımını olumsuz yönde etkiliyor” diyerek konuşmasını noktaladı.