Safety Linker ile iş kazalarının azaltılması hedefleniyor

Medron Teknoloji tarafından geliştirilen Safety Linker sistemiyle; inşaatlarda, fabrikalarda ve madenlerde çalışanların nabızları ve vücut sıcaklığı ölçülebilecek, düşme veya bayılma durumu algılanabilecek ve lokasyon takibi yapılabilecek.

A+ A-

İş sağlığı alanında son yıllarda yaşanan ve çoğu ölümcül sonuçlar doğuran kazalar, Medron Teknoloji’yi harekete geçirdi. Yıldız Teknopark içinde, endüstriyel nesnelerin interneti üzerine faaliyet yürüten Medron Teknoloji ve Güney Koreli Eyed firmasının geliştirdiği Safety Linker projesi, EUREKA kapsamında Avrupa Birliği’nden 1,5 milyon Euro fon almaya hak kazandı. Safety Linker ile birlikte, özellikle yüksek risk kapsamındaki iş kazaları önlenebileceği gibi, çalışan verimliliği de artırılabilecek.


Güner: “İş kazalarını azaltmasını umuyoruz”
İş kazalarına ilişkin istatistiki verilere dair konuşan Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, Türkiye’de iş kazalarının artmaya başladığını aktardı. SGK verilerine göre, iş kazalarının neredeyse dörtte birinin inşaat sektöründe gerçekleştiğini dile getiren Güner, şöyle konuştu: “Teknoparkımızda faaliyet gösteren Medron Teknoloji firması, endişe verici bu duruma karşı Safety Linker’ı geliştirdi. 2018’de satışa başlayacak projenin iş kazalarını azaltmasını ve çalışan verimliliğini artırmasını umut ediyoruz.”

Mert: “Anında müdahale imkânı sağlıyor”
Safety Linker’ın sağladığı çözümlere ilişkin açıklamalarda bulunan Medron Teknoloji Kurucu Ortağı Eren Mert ise, “Safety Linker; akıllı bileklik, akıllı gözlük ve akıllı baretten oluşuyor. Akıllı bileklik ile çalışanların biyomedikal verileri toplanarak, iş güvenliği ve verimliliği ölçülebiliyor. İnşaat, fabrika ve maden gibi yüksek risk altında çalışanların nabızları, tansiyonları, vücut sıcaklıkları ölçülebiliyor, düşme veya bayılma durumu algılanabiliyor. Böylece, anında müdahale imkânı sağlıyor. Akıllı gözlük ile çalışanların bakış açıları görüntülenerek, bir işi ilk kez yapıyor olsalar dâhi, işin yapımıyla ilgili uzaktan yönlendirilerek işi yapabilme kabiliyeti artırılıyor” diye konuştu.

“İlk olarak Güney Kore’de satışa çıkaracağız”
Akıllı baret ile sensörler sayesinde; ortamın sıcaklık, nem ve insanlar tarafından algılanamayacak kadar düşük bile olsa gaz oranının ölçülüp, gerekli uyarıların ve raporlamaların yapılabildiğini vurgulayan Mert, şunları aktardı: “Beyinden gelen sinyaller değerlendirilerek, çalışan sağlığı ile ilgili veriler takip edilerek, olası bir sağlık problemi yaşanmadan çalışan tehlikeli bölgeden uzaklaştırılıyor. Aynı zamanda, 10 cm’e kadar hassasiyet ile lokasyon takibi de yapılabiliyor. Safety Linker sistemimizi 2018’de ilk olarak Güney Kore’de gemi-inşaat sektöründe satışa çıkaracağız. Ayrıca, petrol ve yenilenebilir enerji tesislerinden sistemimizin kullanımı için çok fazla talep alıyoruz. Bu noktada, Batı Avrupa ülkelerine de satış yapmayı hedefliyoruz.”