Rota Vinç Makina, üretiminin yüzde 50’sini ihraç edecek

Yaklaşık bin metrekarelik kapalı alanda 22 personeliyle faaliyetlerini sürdüren Rota Vinç Makina, 2016 yılında kurulan bir firma olmasına rağmen 2018’de üretiminin yüzde 50’sini ihraç etmeyi planlıyor.

A+ A-

Gaziantep/DÜNYA

2016 yılında kurulan bir firma olmasına rağmen 2018’de üretiminin yüzde 50’sini ihraç etmeyi hedefleyen Rota Vinç Makina, yaklaşık bin metrekarelik kapalı alanda faaliyetlerini sürdürüyor.
Vinç, hidrolik lift ve yük-araç asansörü başlıkları altında her türlü vinç ve asansör imalatı yaptıklarını söyleyen Rota Vinç Makina Yönetim Kurulu Başkanı İsa Üzümcü, geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarını vurguladı. Üzümcü, “Köprülü vinç, monaray vinç, arabalı kedi vinç, portal vinç, pergel vinç ve sabit vinç, engelli asansörü, yük asansörü, araç asansörü, merdiven asansörü, hidrolik makaslı lift, özel üretim platform ve vinç üretiyoruz. Bu ürünlerin; imalat, montaj, servis, bakım ve yedek parça olmak üzere her türlü hizmetini de sunuyoruz” diye konuştu.

“22 kişiyi istihdam ediyoruz”
‘Rotamak’ markası ile üretim yaptıklarını belirten Üzümcü, yaklaşık bin metrekarelik kapalı alanda imalat yaptıklarını ve 22 kişiyi istihdam ettiklerini bildirdi. Üzümcü, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ayrıca, Gaziantep'te iki tane bayiliğimiz de var. 2017, kâr amacı gözetmeksizin markamızı duyurmaya çalıştığımız bir yıl oldu. Buna rağmen sermayemizi iki katına çıkarmayı başardık. Bunu da; ürünlerimizin birinci sınıf kaliteye sahip olmasına ve bir defa çalıştığımız firmaların bizimle tekrar çalışmalarına bağlıyoruz. Markamız güven veriyor.”
Bölgedeki tek vinç üreticisi olduklarına vurgu yapan İsa Üzümcü, “Yeni bir firma olmamıza rağmen iç piyasada Gaziantep'te yüzde 60, bölgede ise yüzde 30 pazar payına sahibiz. 2018 yılında ise bölgemizin yüzde 80'ine hâkim olmayı hedefliyoruz. İç piyasa olarak Türkiye geneline iş yapabilme kapasitesine sahibiz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleri yoğun olmak üzere; ağırlıklı olarak Mersin, Trabzon, Kilis, Kahramanmaraş, Elazığ, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya, Şanlıurfa, İstanbul ve Sakarya iş yaptığımız iller arasında yer alıyor” dedi.

“Özel üretim de yapıyoruz”
Müşterilerinin isteğine bağlı olarak, yük kaldırma ile ilgili her türlü özel makina üretebildiklerini de söyleyen Üzümcü, şöyle devam etti: “2017 yılında yaklaşık 245 adet vinç, 120 adet yük ve araç asansörü ile 100 adet engelli asansörü üretimi yaptık. Ar-Ge çalışmalarına özel önem veriyoruz. Hizmet yeterlilik belgesi, ISO 9001 ve CE sertifikalarımız var.”
2018 yılındaki ilk hedeflerinin ihracat olduğuna dikkat çeken Üzümcü, “İhracatla ilgili olarak; Fas, Irak, Katar, Tunus, Cezayir ve Mısır konusunda görüşmelere başladık. Üretimimizin yüzde 50'sini ihraç etmeyi hedefliyoruz. Bunun dışında, kısa vadede daha geniş ve daha kapsamlı bir fabrikaya geçmeyi planlıyoruz. Bunun için Kilis OSB'de 10 bin metrekarelik bir alan için başvuruda bulunduk. Devlet teşvikiyle daha kapsamlı bir fabrika kurmayı hedefliyoruz. Orta vadede ise seri üretime geçmeyi düşünüyoruz. Böylece üretim kapasitemiz artacak; dolayısıyla ciromuz ve istihdam sayımız da yükselecek. Uzun vade de ise, imalatı zor olan ve ülkemizde sadece birkaç firmanın ürettiği kule vinç üretimini gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

“Denetimler artırılmalı”
Son olarak sektör sorunlarına da değinen İsa Üzümcü, “Demir fiyatlarındaki artışlar ve döviz kurundaki hareketlilik, denetlemelerin yetersizliği ve yetki belgesi olmadan yapılan merdiven altı üretimler bizleri olumsuz etkiliyor. Bu sorunların giderilmesi için; denetimler artırılmalı, hammadde kendi para birimimizle satın alınmalı ve anlaşmalar döviz üzerinden olmamalı” diyerek sözlerini noktaladı.