Rockwell Automation, Türkiye’de de tek yetkili distribütör modeline geçti

Rockwell Automation, globalde uygulanan tek distribütör modelini Türkiye’de de uygulamaya başladı. Şirket bu kapsamda, uzun süredir iş birliği yaptığı Market Otomasyon ile tek distribütörlük anlaşması imzaladı.

A+ A-

Dünyada 80'den fazla ülkede 23 binden fazla kişiye istihdam sağlayan Rockwell Automation, Türkiye’de Market Otomasyon ile tüm ürün gruplarına hizmet edecek tek distribütörlük anlaşmasını imzaladı.

Eren: “Tek yetkili distribütörümüz olacak”
Tek distribütörlük modelinin duyurulduğu basın toplantısında açıklamalarda bulunan Rockwell Automation Ülke Direktörü Ediz Eren, dünyada Endüstri 4.0 konusunda en çok yatırımın Avrupa Birliği ülkelerinde yapıldığını ifade etti. Eren, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Türkiye olarak Endüstri 4.0 konusunda henüz gerideyiz. Ancak, bu konuda müşterilerimizde ciddi bir istek var. Biz de Rockwell Automation olarak, müşterilerimize daha kaliteli teknik ve ticari hizmet desteği sağlayabilmek için globalde olduğu gibi, Türkiye’de de tek distribütör (limited distributor) modeline geçtik. 2009’dan beri iş ortaklığımız olan Market Otomasyon, bugünden itibaren çözümlerimizin ve ürünlerimizin Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olacak.”
Söz konusu anlaşma doğrultusunda Market Otomasyon ile birlikte Marmara Bölgesi dışında özellikle Anadolu’da da büyümeyi hedeflediklerini söyleyen Eren, “Market Otomasyon ile iş birliğimiz çerçevesinde bölge ofisi uygulamasına başlıyoruz. Bu yıl içerisinde Bursa, İstanbul ve İzmir’de satış ofisleri açılacak. 2022’nin sonuna kadar ise Ankara, Konya ve Gaziantep’te Market Otomasyon tarafından açılan satış ofisleri ile var olacağız. Hedefimiz; özellikle Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde hızlı bir büyüme gerçekleştirmek” dedi.

Bozdağ: “Büyük bir mutluluk duyuyoruz”
Türkiye’nin ekonomisine ve sanayideki potansiyeline duydukları güvenle yatırım yapmaya karar verdiklerini ifade eden Market Otomasyon Genel Müdürü Gökhan Bozdağ, endüstriyel otomasyon sektöründe en yeni teknolojileri müşterileriyle buluşturduklarını aktardı. Bozdağ, şöyle konuştu: Türkiye’nin sanayi gücüne olan güvenimizle birlikte otomasyon ihtiyaçlarının daha da artacağını ön görerek, böyle bir yatırımı hayata geçirmeye karar verdik. Bu kapsamda, Rockwell Automation ile tek distribütörlük anlaşması yapmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Ülke ekonomisine duyduğumuz güven ile yatırımlarımızı hızlandırarak, istihdamımızı artıracağız. Bu anlaşma ile birlikte, kısa süre içerisinde 30 olan çalışan sayımızı Rockwell Automation’ın da desteği ile iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.”
Rockwell Automation’ın otomasyon alanındaki know-how’ını Türkiye’yle paylaşmak istediklerini belirten Bozdağ, “Bu anlaşma kapsamında, Rockwell Automation ile birlikte birçok önemli çalışmayı da başlatıyoruz. Ülke ekonomimize katkı sağlamak için en önemli konularımızın başında sektördeki kalifiye eleman eksikliğini gidermek yer alıyor. Bu kapsamda, eylül ayı itibarıyla Rockwell Automation ile müşterilerimize yönelik ‘Dijital Dönüşüm’ başlıklı seminerler ve teknik eğitimler düzenlemeye başlayacağız. Bununla birlikte tüm bilgi birikimimizi aktarmak için pilot okullar belirledik. İnönü Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Rosvita-Timur İmrağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne deney setleri verdik. Öncelikle öğretmenlerimize otomasyon eğitimi vereceğiz” dedi.