Robotlar da insana ihtiyaç duyuyor

‘Yetenek Aranıyor: Robotların Size İhtiyacı Var Raporu’na göre, otomasyon süreci sonucunda üç yıldır üst üste çalışan sayısını artırmayı veya korumayı planlayan işverenlerin oranı geçmişte hiç olmadığı kadar yüksek bir seviyeye ulaştı.

A+ A-

ManpowerGroup tarafından yayınlanan ‘Yetenek Aranıyor: Robotların Size İhtiyacı Var Raporu’na göre, otomasyon süreci sonucunda üç yıldır üst üste çalışan sayısını artırmayı veya en azından korumayı planlayan işverenlerin oranı (yüzde 87) geçmişte hiç olmadığı kadar yüksek bir seviyeye ulaştı. ManpowerGroup, otomasyonun gelecek iki yılda mesleklerin üzerinde yaratacağı etkiyi ortaya koymak için 44 ülkeden 19 bin işverenle görüştü.
Dijitalleşen şirketlerin sayısı gittikçe artıyor ve bu artış da yeni mesleklerin ortaya çıkmasına ve meslek çeşitliliğinin artmasına neden oluyor. Çalışan sayısını artırma konusunda kendisine en çok güvenen şirketler ise, otomasyon sürecinde yol almış ve dijital dönüşüm konusunda ilerlemiş olanlar. Küresel yetenek açığı 12 yılın zirvesinde ve bazı beceriler hızla kaybolurken; onların yerini yeni beceriler almaya devam ediyor. Yetenek yetiştirmeyi planlayan şirketlerin sayısı hiç olmadığı kadar yüksek ve söz konusu trend hiçbir yavaşlama sinyali vermiyor. Araştırmaya katılan işverenlerin yüzde 84’ü, mevcut işgücünü 2020 itibariyle daha da geliştirmeyi planlıyor.

BT becerilerine yönelik talep hızla artıyor
BT becerilerine yönelik talep de önemli miktarda ve hızla artmaya devam ediyor. Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 16’sı, BT alanındaki çalışanlarının sayısını artırmayı planlıyor. Oran, söz konusu alanda düşüş bekleyen işverenlerin beş katı. Çalışan sayısındaki en yüksek artışı ise imalat sektöründeki işverenler bekliyor. Bu sektördeki işverenlerin yüzde 25’i gelecek yıl daha fazla insan çalıştıracağını söylerken; yüzde 20’si ise çalışan sayısının gelecek yıl daha az olacağını düşünüyor. Ayrıca; iletişim, diyalog, liderlik ve uyumluluk gibi beceriler gerektiren müşteri iletişimine yönelik rollerde de artış bekleniyor.

Türkiye’ye dair önemli veriler de sunuyor
‘Yetenek Aranıyor: Robotların Size İhtiyacı Var Raporu’, Türkiye’deki işverenlerin istihdam planlarına dair de önemli veriler sunuyor. Türkiyeli işverenlerin yaklaşık yarısı (yüzde 49), mevcut çalışanlarının yeni teknolojilerden faydalanmak için gereken teknik becerilere sahip olduğunu düşünüyor. Çalışanlarının bu konuda yeterli yetkinliğe sahip olmadığını düşünen işverenlerin oranı ise sadece yüzde 2. İşverenlerin yine yaklaşık yarısı (yüzde 48) otomasyon ve dijital teknolojilerin çalışan sayısı üzerinde etkisi olmayacağını düşünürken; yüzde 24’ü geçersiz hale gelen pozisyonlar yerine yenileri geleceği için çalışan sayısının değişmeyeceğini düşünüyor. Yüzde 11’i çalışan sayısının biraz düşeceğini, yüzde 2’si de ciddi anlamda düşeceğini düşünüyor. İşverenlerin yüzde 60’ı yetenek bulmakta en büyük zorluğu el becerisi ve teknik beceri gerektiren pozisyonlarda yaşadıklarını söylüyor. Onu yüzde 35 ile sosyal beceriler izliyor. İşverenlerin yüzde 94’ü yetenek ihtiyacını karşılamak için yeni çalışan alımına başvuruyor. Yüzde 89’u mevcut çalışanlarını eğitmeyi tercih ederken; yüzde 60’ı daha fazla iş kalemini otomatize ediyor, yüzde 58’i ise iç rotasyona başvuruyor.

Narlı: “Teknoloji her zaman hayatımızın bir parçası olacak”ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, raporun sonuçları hakkında şunları söyledi: “Robotların, insanların mesleklerini ellerinden alacağı konusundaki tartışmalar gerçek konudan uzaklaşmamıza neden oluyor. İşgücüne katılan robotların sayısı hızla artsa da, aynı durum insanlar için de söz konusu. Teknoloji her zaman hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek. Bu nedenle liderler olarak bize düşen; öğrenme süreçlerine de liderlik etmek ve insanlarla robotları nasıl birbirine entegre edebileceğimizi ortaya çıkarmak. Bugünün öğrenme süreçlerinin geçmiştekiyle aynı olmasını bekleyemeyiz. Bu nedenle ManpowerGroup’ta bizler, düşüşe geçen sektörlerde çalışan insanları, yükselen sektörlerde ihtiyaç duyulan işleri yapabilecek şekilde yönlendiriyoruz. İnsanların dönüşüme hızla ve kapsamlı bir şekilde ayak uydurması için gerekeni yapmaya odaklanırsak; kurumlar, bireyler ve makinalar beraber çalışarak verimliliği yüksek işler çıkarabilir.”