Robotbilim, ToRK 2018’de masaya yatırıldı

12-14 Nisan tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen ToRK 2018’de, 2021’e kadar dünyada robotik pazarında sekiz katlık artış beklendiği, tüketiciye ulaşan robot sayısının da 2025’e kadar her yıl yüzde 25 artacağı açıklandı.

A+ A-

4. Türkiye Robotbilim Konferansı ToRK 2018, 12-14 Nisan tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi Sağlıktan savunmaya, arama kurtarmadan tarım sektörüne birçok alanda insan-robot etkileşiminin ele alındığı etkinlikte, 2021 yılına kadar dünyada robotik pazarında sekiz katlık artış beklendiği, tüketiciye ulaşan robot sayısının da 2025’e kadar her yıl yüzde 25 oranında artacağı belirtildi.
Robotik alanındaki uzmanları ve akademisyenleri, öğrenci ve konuya ilgi duyan bilim meraklılarını buluşturan konferansta; özgün bildiriler ve çalıştaylar ile robotiğin insan-robot etkileşimi, öğrenen robotlar, yumuşak robotlar ve robot ve etik gibi farklı alt alanlarındaki son bilimsel ve teknolojik gelişmeler paylaşıldı.

Özkan: “Robotbilime ilgi artıyor”
ToRK 2018’in açılışında yaptığı konuşmada, robotbilime olan ilginin her geçen gün arttığını ve robotların günlük hayatta edindiği yerin gittikçe derinleştiğini ifade eden Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, “Temel bilimler robotbilim için yadsınamaz faydalar sağlamaktadır. Anatomi, biyoloji ve fizik gibi bilim dallarından edinilen bilgilerle birlikte robotbilim hızlı bir şekilde gelişmektedir” diye konuştu.

Sektörün önde gelen isimleri bir araya geldi
ToRK 2018 kapsamında düzenlenen ‘Türkiye Robotik Yol Haritası Oturumu’nda da; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, ASELSAN, Kuka, Gilbo, Festo, Sabancı Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu farklı kurumlardan isimler bir araya geldiler. Söz konusu isimler; Türkiye'nin gelecek dönemde küresel rekabetin içinde olabilmesi için robotikle ilgili paydaşların bir araya gelmesi ve en kısa zamanda Türkiye’nin uzun vadeli robotik yol haritasının oluşturulması gerektiği konusunda ortak görüş bildirdiler.
2021 yılına kadar dünyada robotik pazarda sekiz katlık artış beklendiğini vurgulandığı panelde, tüketiciye ulaşan robot sayısının 2025 yılına kadar her yıl yüzde 25 oranında artmasının beklendiği açıklandı. Ayrıca; robotbilimi daha ileri taşıyacak akademisyenlerin ve araştırma geliştirme uzmanlarının yetiştirilmesi, eğitim ve müfredatın söz konusu doğrultuda düzenlenmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Etkinlikte, Türkiye’de robot kullanımının artırılması için teşvik ve yaptırımlara ihtiyaç bulunduğunun da altı çizildi.