Renault, Avrupa’da 200 bin elektrikli araç sattı

Renault, 2011’de lansmanını gerçekleştirdiği ürün gamı ile Avrupa’da 200 bin elektrikli araç satış rakamına ulaştı. Şirket, dördüncü en büyük global pazar olan Fransa’da ise 100 bin elektrikli araç satışı kaydetti.

A+ A-

Renault, Avrupa'da 200 bin elektrikli araç satışı gerçekleştirdi. Marka, aynı zamanda Fransa'da sembolik sınır olan 100 bin satış adedine ulaştı. Avrupa’da her 3 elektrikli araçtan yaklaşık 1’i Renault markasına ait. 2018 yılında, Renault’nun Avrupa’daki elektrikli araç satışları yüzde 36 artarken; ikinci yarı yılda güçlü bir ivme ile söz konusu oran yüzde 62’ye yükseldi. Şirket, Fransa'da binek ve hafif ticari araç pazarlarında yüzde 56,8 elektrikli araç payına sahip.

Normand: “Uzun bir yolculuğun ilk adımı”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Renault Grubu Elektrikli Araç Kıdemli Başkan Yardımcısı Gilles Normand, “Avrupa’da 200 binden fazla müşterinin elektrikli araçta Renault’yu tercih ettiğini söylemekten gurur duyuyoruz. Bu elbette, uzun bir yolculuğun daha sadece ilk adımı. Geçtiğimiz 10 yıl için açıkça belirtmiş olduğumuz hedefimiz, elektrikli mobiliteyi herkes için kullanılabilir hale getirmekti” diye konuştu.
2022 yılı itibariyle tüm satışlarının yüzde 10’unun elektrikli otomobil olmasını amaçladıklarını bildiren Normand, “Bunu başarmak için, bu tarih itibariyle ürün gamımızda 8 elektrikli otomobil yer alacak” diyerek sözlerini noktaladı.