Rekor belirleyici...

Kennametal'in Değiştirilebilir Frezeleme Küresel Ürün Müdürü Tim Marshall, HARVI Ultra 8X'in kesme kenarı başına 60 dakika takım ömrü kazanırken, dakika başına 20 inç küp (328 cm3) Ti6AI-4V kaldırabilmek için tasarlandığını söyledi.

A+ A-

Kennametal

Bir kaba işleme takımını Ti-6AI-4V titanyum bloğuna daldırdığınızı ve sadece bir dakika içerisinde 1000 cm3'ten (61 inç küp) daha fazla materyali lime lime ettiğinizi düşünün. Eğer Kennametal'in yeni HARVI Ultra 8X helisel frezesinin son testinde olsaydınız göreceğiniz tam olarak buydu. 95 mm (3.74 in.) eksenel kesme derinliği, radyal olarak 20 mm (0.78 in.) ve 423 mm/dk (16.65 ipm) besleme hızı ile 80 mm (3.15 in.) çaplı HARVI Ultra 8x, bu zorlu ve havacılıkta kullanılan süperalaşımın içinde yaklaşık üç dakika boyunca çekinmeden ilerledi.

Maksimum heyecan
Kennametal'in Değiştirilebilir Frezeleme Küresel Ürün Müdürü Tim Marshall, HARVI Ultra 8X'i pek çok müşteriyle ve 15-5 PH dökme demirden Aermet 100'e (yüksek mukâvemetli çelik) kadar her şeyde deneyip, kesicinin sınırlarını zorlayarak test etti. Her birinde ise olağanüstü sonuçlar elde etti.
"Kennametal, HARVI Ultra 8X'i iki farklı ihtiyaç için geliştirdi" diye konuşan Marshall, "Bunlardan ilki, günümüzde üretilen çok sayıda uçak nedeniyle en yüksek talaş kaldırma oranlarına ihtiyaç duyan ve bunu yaparken de mükemmel takım ömründen taviz vermek istemeyen havacılık endüstrisinden geldi. Bununla birlikte, makina takım üreticileri ve benzer kullanıcılar da, zorlu kesme şartlarında makina bileşenleri üzerindeki aşınmayı ve yırtılmayı düşürmek adına daha yüksek kesme hızlarına dayanabilen; fakat daha düşük işleme kuvvetleri yaratacak takımlar istiyorlar. Yeni HARVI Ultra 8X bunların hepsini ve daha fazlasını yerine getiriyor" dedi.

Bir dizi yenilikçi teknoloji bir araya getirildi
Büyük talaş yığınına karşın, atölyeniz kesinlikle takımlarınızın üç dakikadan çok daha fazla kesimde kalmasını ister. Marshall, HARVI Ultra 8X'in kesme kenarı başına 60 dakika takım ömrü kazanırken, dakika başına 20 inç küp (328 cm3) Ti6AI-4V kaldırabilmek için tasarlandığını söyledi. Kennametal, bunu yapabilmek için söz konusu yüksek mühendislik kesici takım çözümünde bir dizi yenilikçi teknolojiyi bir araya getirdi:
- Kenar başına en düşük maliyeti sunan ve aynı anda güç tüketimini eş zamanlı olarak yüzde 50'ye varan oranda azaltan çift taraflı ve pozitif eğimli uç.
- Termal yorulmaya karşı dayanıklı bir direnç sağlayan benzersiz AlTiN + TiN PVD kaplaması sayesinde, Kennametal'in yüksek performanslı KCSM40 karbür kalitesi, rakip çözümlerden çok daha uzun takım ömrüne sahiptir.
- HARVI Ultra 8X kesici gövdesi, yüksek kesme kuvvetleri altında geliştirilmiş rijite ve sertlik için rakip çözümlerden daha yüksek kalitede çelikten imal edilmiştir.
- Ek olarak; benzersiz BTF46 (cıvatalı konik flanş) bağlantısı, geleneksel tutuculara göre en iyi sapma direncini sağlıyor.
- HARVI Ultra 8X'in değişken helis tasarımı, titreşime neden olan harmonikleri ortadan kaldırmakta; takım ömrünü, parça kalitesini ve üretim hacmini daha da geliştirmektedir.Bu ismin arkasında ne var?
Bu son nokta özellikle önemlidir. Değişken sarmal geometrisi, karbürü öldüren titreşimi büyük ölçüde azaltır. 12 mm ve 10 mm'lik kesici uçların kullanılması ayrıca, daha küçük boyutlarından ötürü kesici gövdede, iş parçasında ve ağır işlemede dövülmeyi absorbe etmede çok daha fazla uç anlamına geldiğinden faydalıdır. Bununla birlikte, HARVI Ultra 8X´in pek çok kozu daha var. Hassas alet içi soğutma sıvısı nozulları, kesme sıvısını en çok ihtiyaç duyulan yerde yönlendirir. Geliştirilmiş kanal tasarımı maksimum talaş tahsliyesi sağlar. Büyük M4 Torx Plus vidaları ise daha iyi uç stabilitesi sağlarken; KM4X adaptör seçeneği de çok daha iyi bir takım tutma stabilitesi sağlar. KCSM40 kalitesi için özel olarak hazırlanan kesici uç kenarları takım ömrünü önemli ölçüde uzatır. Hem inç, hem de metrik olarak 0.8 mm ile 6.4 mm arasında değişen köşe yarıçapı, işleyemeceğiniz çok az şey olduğu anlamına geliyor.

Ti-6AI-4V'nin ötesinde
HARVI Ultra 8X ile ilgili her şeyi optimize ettiklerini dile getiren Marshall, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Kanallar ve soğutucu nozullar maksimum talaş akışı sağlar, ki; bu da böylesine fazla miktarda materyal kaldırırken çok önemlidir. O olmadan, talaşlar sıkışır ve katastropik bir arıza ile karşı karşıya kalırsınız. KCSM40 kalitemizin yüksek sıcaklıklı alaşımlarda en iyi performansı gösterdiği kanıtlanmıştır. Ama biz diğer iş parçası materyalleri için de aynı mükemmel kalitede sınıflar sunmaktayız. Üstelik; uç başına sekiz kesme kenarı mı? Kimse helisel bir frezede buna sahip değildir."Çift taraflı uçların sadece kenar başına daha düşük maliyet anlamına gelmekle kalmayıp, daha önce mümkün olanın ötesinde hız ve ilerleme kapasitesi sunduğunu da aktaran Tim Marshall, "Ayrıca, HARVI Ultra 8X'in entegre bir sap veya 'çılgın güçlü' BTF46 yuvası ile birlikte sunulması nedeniyle, kullanıcılar kesiciyi neredeyse tüm makina takımı millerine rijidite kaybı olmadan adapte edebilirler. Biz rakiplerimize ve hatta bazen kendi helisel frezelerimize karşı geliyor ve bu performans geliştirmeleri karşısında şaşkına uğruyoruz. Kenar başına mümkün olan en düşük maliyetle, en yüksek verimliliği arayanlar için bizim frezemiz biçilmiş kaftandır" diye konuştu.

Kennametal 80. yaşını kutluyor
Endüstriyel teknolojinin öncü kuruluşlarından biri olarak 80. yılını kutlayan Kennametal Inc; malzeme bilimi, alet ile işleme ve aşınmaya dirençli çözümler ile müşterilerine üretkenlik sağlayan küresel bir kuruluş. Havacılık, hafriyat, enerji, genel mühendislik ve ulaşım sektörlerindeki müşteriler, kendilerine hassasiyet ve verimlilik ile üretim yapmalarına yardımcı olması için Kennametal'e başvuruyorlar. Şirketin her gün yaklaşık 10 bin çalışanı, 60'dan fazla ülkedeki müşterilerine rekabetçi kalmaları için yardım ediyor. Kuruluş, 2018 mali yılında yaklaşık 2,4 milyar dolar gelir elde etti.