Recep Palamut: “Doğru ERP yatırımı rekabet gücünü artırır”

ERP yatırımı esnasında, seçilecek olan yazılımın firmanın talepleriyle uyuşmasının kritik faktörlerin başında geldiğini ifade eden Palamut, kurum ihtiyaçlarının en başından belirlenmesinin en önemli adım olduğunun altını çizdi.

A+ A-

Yazılım sektörünün, tüm sektörlere hizmet üretebilmesi ve kalkınmanın lokomotifi konumunda olması, sektör içinde kuvvetli bir rekabetin oluşmasına neden oluyor. Dünya Endüstri 4.0’dan bahsederken, Türkiye’de web sayfası bile olmayan KOBİ’lerin; fire kayıplarını, muhasebe hatalarından kaynaklanan kayıpları, üretim, depo ve stok kayıplarını, insan gücü verimlilik kayıplarını kontrol altına alması imkânsız bir hale geliyor. Tüm bu maliyet kayıplarının önüne geçmek ise, süreçlerin entegre çalışmasını sağlayan ERP sistemleri ile mümkün.

“Şirketin iş yapma şekline uygun olmalı”
Firmaların uygulayacağı ERP programının; şirketin kültürüne, iş yapma şekline ve yerel kültüre uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, “Ayrıca, ERP programının ülkenin resmi kurumlarıyla olan finans-muhasebe, ithalat-ihracat işlemlerinde tüm süreçlere hâkim olması ve doğru uygulamalar olması, firmayı rahatlatacak ve kimi durumlarda zarardan kurtaracak bir özelliktir. Bu hususlara dikkat edildiğinde ERP yatırımı, süreç boyunca ödenen danışmanlık ücreti ve zaman kaybı olmayacağından, yatırımın sağlayacağı kârlılıktan hemen faydalanmaya başlanabilir” diye konuştu.
ERP yatırımı esnasında, seçilecek olan yazılımın firmanın talepleriyle uyuşmasının kritik faktörlerin başında geldiğini aktaran Palamut, kurum ihtiyaçlarının en başından belirlenmesinin en önemli adım olduğunun altını çizdi. Palamut, şöyle konuştu: “ERP sistemleri, kurumun ana omurgasını oluşturuyor. İyi bir yönetim stratejisi; sabır, moral ve motivasyonla desteklendiğinde bu yazılımlarından maksimum fayda sağlamak mümkün. Bu süreçte, seçilen ERP yazılımının işletmenin mevcut insan kaynağı ve bilgi kaynakları ile uyumu da oldukça önemli.”

“Dijitalleşme olmazsa olmazların başında geliyor”
Günümüzde hızla gelişen teknolojinin, otomasyon sistemlerinin imalat sanayisinde önem kazanmasına yol açtığını dile getiren Palamut, “Daha çok büyük sanayi şirketleri için gündeme gelen dijital endüstri uygulamaları, farklı modellerle küçük ve büyük ölçekli şirketler açısından da erişilebilir hale geldi. Akıllı yönetilen bir KOBİ haline gelebilmek için dijitalleşme olmazsa olmaz konuların başında geliyor. Dijitalleşen KOBİ deyince aklımıza; ürettiği ve dışarıdan gelen tüm verileri elektronik hale getiren, bunları da elektronik olarak saklayan, transfer eden, bilgisayar ağlarıyla bir yerden bir yere anında gönderen, raporlayabilen ve her an her yerden erişebilen/erişilebilen bir işletme geliyor. Bu dijitalleşme ile rekabet etmeye başlayan KOBİ’ler, doğru ERP yatırımları sayesinde; alacakları risk, maliyet, fire, verimlilik, kârlılık raporlarıyla pozisyonlarını daha net görüp, doğru stratejiler belirleyerek yarının holdinglerine dönüşecekler” dedi.

“ERP sisteminin açık kodlu olması önemli”
ERP kullanımının faydalarına da değinen Recep Palamut, konu hakkında şunları aktardı: “Bu yatırım yapılırken, satın alınan ERP sisteminin açık kodlu olması önemli. Çünkü, kapalı kodlu yazılımlara herhangi bir özellik eklenemediği için firmanın süreçlerine uygun değişiklikler de yapılamıyor. Bu da, yazılımı efektif olarak kullanamamak anlamına geliyor. Doğru ERP yatırımı ile değişken üretim koşullarına hızlı tepki vererek rekabet gücü artırılabilir. Bu yazılımlar, piyasadaki tehditlere ve fırsatlara daha hızlı tepki vermeye olanak sağlıyor. Ayrıca örnek senaryolar oluşturarak, muhtemel sonuçların canlandırılmasıyla gerçek zamanlı kâr, zarar ve maliyet analizlerinin yapılabilmesine de olanak sağlıyor.”